REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cenny czas przedsiębiorcy. Jak mieć go więcej?

Subskrybuj nas na Youtube
jak mieć więcej czasu w firmie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla przedsiębiorców czas jest wartością równie cenną jak rentowność firmy. Nie da się go kupić, można go jednak oszczędzać. Nowoczesne aplikacje wspierające biznes i codzienne czynności, takie jak prowadzenie rozliczeń księgowych czy korespondencję elektroniczną, mogą wyraźne zmniejszyć liczbę godzin poświęcanych na zadania administracyjne. Z jakich udogodnień warto korzystać?

Według raportu Doing Business z 2020 roku, przygotowanego przez Bank Światowy, przeciętny przedsiębiorca poświęca 334 godziny w ciągu roku na załatwianie spraw księgowych, co w przeliczeniu daje aż 40 dni roboczych. Z kolei raport przygotowany przez platformę home.pl pokazuje, że każdy użytkownik poczty elektronicznej, także właściciel firmy, poświęca nawet godzinę dziennie na czytanie i wysyłanie e-maili. Istnieją jednak narzędzia pozwalające na odzyskanie czasu, który do tej pory poświęcało się na wiele powtarzalnych zadań.

REKLAMA

Automatyzacja i cyfryzacja procesów w firmie – odzyskaj cenny czas

REKLAMA

Wielu przedsiębiorców zmaga się z koniecznością dobrej organizacji procesów. Zwłaszcza zarządzania dokumentami – umowami, aneksami, fakturami, rachunkami. Tylko odpowiednia kontrola nad tym, co dzieje się z tymi plikami, gdzie się znajdują, na jakim etapie procesowania są, pozwala dotrzymać terminów – zarówno związanych z finansami, jak i zatrudnianiem pracowników czy zobowiązaniami w stosunku do kontrahentów.

Firmy coraz częściej sięgają po technologie wspierające pracę w tym zakresie. Dzięki nim zyskują nie tylko pełną kontrolę nad sprawami przedsiębiorstwa, ale też cenne godziny, które mogą wykorzystać na rozwój biznesu. 

- Na rynku są dostępne rozwiązania, które pozwalają kompleksowo zarządzać wszelkimi firmowymi dokumentami. Co ważne, u podstaw ich stworzenia leżały właśnie potrzeby przedsiębiorców – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT

Elektroniczny obieg dokumentów

Systemy EOD pozwalają na sprawne zarządzanie różnymi rodzajami dokumentów przetwarzanymi przez firmę – fakturami, umowami, zamówieniami, pismami itd. Stworzenie elektronicznej wersji pliku i skorzystanie z domyślnych ścieżek postępowania z określonym dokumentem stanowczo skraca czas procesowania go. Dokument jest przekazywany automatycznie do odpowiednich osób, które również automatycznie zostają poinformowane o tym, że muszą wykonać jakieś zadanie związane z umową czy fakturą. Dodatkowo dzięki przechowywaniu dokumentów w systemie znika problem zaginionych i zapomnianych plików.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

AI 

Automatyzacja procesów za pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji umożliwia szybsze i bardziej precyzyjne wykonywanie zadań, takich jak rozliczanie faktur, automatyczną weryfikację danych, klasyfikowanie i rozliczenia kosztów. 

OCR

Ręczne przepisywanie danych zastępuje technologia OCR (ang. Optical Character Recognition), która umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków na dokumentach i przenoszenie ich do formatu cyfrowego.

Chmura obliczeniowa

Korzystanie z chmury obliczeniowej umożliwia bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych firmowych online. Możliwość pracy w chmurze ułatwia dostęp do informacji i współpracę z innymi członkami zespołu bez względu na to, w jakim miejscu się znajdują.

Wersje mobilne

Programy komputerowe są coraz częściej dostępne na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do firmowych danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez względu na to, czy zabrali ze sobą komputer. 

- Wersje mobilne aplikacji komputerowych umożliwiają użytkownikom szybki dostęp do pełnej funkcjonalności programów np. księgowych z każdego miejsca na świecie. Obecnie możliwość skorzystania z programu na urządzeniu mobilnym – tablecie lub smartfonie – jest już standardem, którego oczekują użytkownicy. Co więcej, oczekują oni także tego, że aplikacje będą wciąż rozwijane i udoskonalane, a każda nowa funkcja systemu będzie dostępna także w wersji mobilnej. Producenci muszą zatem nie tylko udostępnić aplikację mobilną, ale też dbać o jej aktualizację i rozwój – wyjaśnia Krzysztof Wojtas.

Automatyczna analiza danych

Coraz więcej narzędzi analitycznych sterowanych przez algorytmy umożliwia automatyczną, błyskawiczną analizę różnych danych, a w tym finansowych, takich jak bilanse, rachunki zysków i strat itp. Dzięki nowym technologiom już nie trzeba poświęcać wielu godzin na samodzielne obliczenia i analizy – robi to za przedsiębiorcę odpowiedni program.

Integracja

Współczesne programy wspierające biznes, np. programy księgowe można łatwo integrować z innymi aplikacjami, takimi jak systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), systemy sprzedaży lub płatności online. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje czas, który do tej pory poświęcał na samodzielne przenoszenie danych z jednego miejsca do drugiego.

Mniejsze narzędzia, duża pomoc

REKLAMA

W oszczędzaniu czasu pomogą też przedsiębiorcom mniej rozbudowane i zaawansowane narzędzia. Zastosowanie ich w codziennej pracy ułatwi wiele zadań. Jakie to narzędzia? Na przykład odpowiednie filtry w skrzynce poczty elektronicznej, które automatycznie przekierują przychodzące e-maile do właściwych folderów czy osób. Dzięki temu pozwolą między innymi bezobsługowo usunąć spam, którym jest według Raportu z XVI Badania Poczty Elektronicznej SARE od 50% do nawet 70% wszystkich wiadomości.

W jeszcze lepszym zarządzaniu czasem pomagają również elektroniczne kalendarze, aplikacje do planowania zadań oraz inne rozwiązania automatyzujące wiele procesów. Wszystkie one sprzyjają generowaniu dodatkowego godzin, który przedsiębiorca może poświęcić na osiąganie celów biznesowych, własny rozwój czy… odpoczynek. Warto z tego skorzystać.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA