REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cenny czas przedsiębiorcy. Jak mieć go więcej?

jak mieć więcej czasu w firmie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla przedsiębiorców czas jest wartością równie cenną jak rentowność firmy. Nie da się go kupić, można go jednak oszczędzać. Nowoczesne aplikacje wspierające biznes i codzienne czynności, takie jak prowadzenie rozliczeń księgowych czy korespondencję elektroniczną, mogą wyraźne zmniejszyć liczbę godzin poświęcanych na zadania administracyjne. Z jakich udogodnień warto korzystać?

Według raportu Doing Business z 2020 roku, przygotowanego przez Bank Światowy, przeciętny przedsiębiorca poświęca 334 godziny w ciągu roku na załatwianie spraw księgowych, co w przeliczeniu daje aż 40 dni roboczych. Z kolei raport przygotowany przez platformę home.pl pokazuje, że każdy użytkownik poczty elektronicznej, także właściciel firmy, poświęca nawet godzinę dziennie na czytanie i wysyłanie e-maili. Istnieją jednak narzędzia pozwalające na odzyskanie czasu, który do tej pory poświęcało się na wiele powtarzalnych zadań.

REKLAMA

Automatyzacja i cyfryzacja procesów w firmie – odzyskaj cenny czas

REKLAMA

Wielu przedsiębiorców zmaga się z koniecznością dobrej organizacji procesów. Zwłaszcza zarządzania dokumentami – umowami, aneksami, fakturami, rachunkami. Tylko odpowiednia kontrola nad tym, co dzieje się z tymi plikami, gdzie się znajdują, na jakim etapie procesowania są, pozwala dotrzymać terminów – zarówno związanych z finansami, jak i zatrudnianiem pracowników czy zobowiązaniami w stosunku do kontrahentów.

Firmy coraz częściej sięgają po technologie wspierające pracę w tym zakresie. Dzięki nim zyskują nie tylko pełną kontrolę nad sprawami przedsiębiorstwa, ale też cenne godziny, które mogą wykorzystać na rozwój biznesu. 

- Na rynku są dostępne rozwiązania, które pozwalają kompleksowo zarządzać wszelkimi firmowymi dokumentami. Co ważne, u podstaw ich stworzenia leżały właśnie potrzeby przedsiębiorców – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT

Elektroniczny obieg dokumentów

Systemy EOD pozwalają na sprawne zarządzanie różnymi rodzajami dokumentów przetwarzanymi przez firmę – fakturami, umowami, zamówieniami, pismami itd. Stworzenie elektronicznej wersji pliku i skorzystanie z domyślnych ścieżek postępowania z określonym dokumentem stanowczo skraca czas procesowania go. Dokument jest przekazywany automatycznie do odpowiednich osób, które również automatycznie zostają poinformowane o tym, że muszą wykonać jakieś zadanie związane z umową czy fakturą. Dodatkowo dzięki przechowywaniu dokumentów w systemie znika problem zaginionych i zapomnianych plików.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

AI 

Automatyzacja procesów za pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji umożliwia szybsze i bardziej precyzyjne wykonywanie zadań, takich jak rozliczanie faktur, automatyczną weryfikację danych, klasyfikowanie i rozliczenia kosztów. 

OCR

Ręczne przepisywanie danych zastępuje technologia OCR (ang. Optical Character Recognition), która umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków na dokumentach i przenoszenie ich do formatu cyfrowego.

Chmura obliczeniowa

Korzystanie z chmury obliczeniowej umożliwia bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych firmowych online. Możliwość pracy w chmurze ułatwia dostęp do informacji i współpracę z innymi członkami zespołu bez względu na to, w jakim miejscu się znajdują.

Wersje mobilne

Programy komputerowe są coraz częściej dostępne na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do firmowych danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez względu na to, czy zabrali ze sobą komputer. 

- Wersje mobilne aplikacji komputerowych umożliwiają użytkownikom szybki dostęp do pełnej funkcjonalności programów np. księgowych z każdego miejsca na świecie. Obecnie możliwość skorzystania z programu na urządzeniu mobilnym – tablecie lub smartfonie – jest już standardem, którego oczekują użytkownicy. Co więcej, oczekują oni także tego, że aplikacje będą wciąż rozwijane i udoskonalane, a każda nowa funkcja systemu będzie dostępna także w wersji mobilnej. Producenci muszą zatem nie tylko udostępnić aplikację mobilną, ale też dbać o jej aktualizację i rozwój – wyjaśnia Krzysztof Wojtas.

Automatyczna analiza danych

Coraz więcej narzędzi analitycznych sterowanych przez algorytmy umożliwia automatyczną, błyskawiczną analizę różnych danych, a w tym finansowych, takich jak bilanse, rachunki zysków i strat itp. Dzięki nowym technologiom już nie trzeba poświęcać wielu godzin na samodzielne obliczenia i analizy – robi to za przedsiębiorcę odpowiedni program.

Integracja

Współczesne programy wspierające biznes, np. programy księgowe można łatwo integrować z innymi aplikacjami, takimi jak systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), systemy sprzedaży lub płatności online. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje czas, który do tej pory poświęcał na samodzielne przenoszenie danych z jednego miejsca do drugiego.

Mniejsze narzędzia, duża pomoc

REKLAMA

W oszczędzaniu czasu pomogą też przedsiębiorcom mniej rozbudowane i zaawansowane narzędzia. Zastosowanie ich w codziennej pracy ułatwi wiele zadań. Jakie to narzędzia? Na przykład odpowiednie filtry w skrzynce poczty elektronicznej, które automatycznie przekierują przychodzące e-maile do właściwych folderów czy osób. Dzięki temu pozwolą między innymi bezobsługowo usunąć spam, którym jest według Raportu z XVI Badania Poczty Elektronicznej SARE od 50% do nawet 70% wszystkich wiadomości.

W jeszcze lepszym zarządzaniu czasem pomagają również elektroniczne kalendarze, aplikacje do planowania zadań oraz inne rozwiązania automatyzujące wiele procesów. Wszystkie one sprzyjają generowaniu dodatkowego godzin, który przedsiębiorca może poświęcić na osiąganie celów biznesowych, własny rozwój czy… odpoczynek. Warto z tego skorzystać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA