REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowe spotkania wigilijne - obowiązek, czy okazja do integracji

Subskrybuj nas na Youtube
Firmowe spotkania wigilijne - obowiązek, czy okazja do integracji
Firmowe spotkania wigilijne - obowiązek, czy okazja do integracji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa sezon na firmowe Wigilie. Jak pokazują badania (np. Pracuj.pl) blisko połowa pracodawców organizuje co roku świąteczne spotkanie przy tradycyjnych potrawach. Jak podejść do tematu? Czy firmy chcą, czy muszą robić takie spotkania? Czy pracodawcy, którzy nie zaplanują takiego wydarzenia, są narażeni na ostracyzm?

Wigilia firmowa w czasach pracy hybrydowej i zdalnej

W dobie pracy hybrydowej i zdalnej wigilijne spotkania firmowe to jedna z niewielu okazji w ciągu roku, by pracownicy mieli szansę się poznać. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu na organizację i uczestnictwo
w spotkaniu, gdyż przecież przeważnie odbywa się ono poza stałymi godzinami pracy. Są to także wcale niemałe koszty, które teraz, gdy szaleje inflacja, mogą po prostu przerastać możliwości niektórych firm. Z drugiej strony ludzie są wygłodniali spotkań twarzą w twarz, ciesząc się z każdej okazji do wspólnego świętowania.

Ale czy na pewno świąteczne spotkania są takie niezbędne? Może pracownicy woleliby dostać premię zamiast świątecznych prezentów w postaci bonów czy kalendarzy? Czy współcześni pracodawcy chcą w ogóle być Świętymi Mikołajami i czy pracownicy doceniają ich „gest”? A jeśli już spotkanie wigilijne się odbywa, to jaką powinno przyjąć formę? O czym rozmawiać, a jakich tematów unikać? Czy wypada zaprosić klientów albo podsumowywać rok z punktu widzenia biznesowego? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy kilku polskich pracodawców – oto ich komentarze:

REKLAMA

Wigilia firmowa zdaniem pracodawców

Anna Rogińska, CEO w Grupie VIPoL:

Myślę, że organizacja Wigilii firmowych nie jest obowiązkiem. Sporo pracodawców jednak w tym nie uczestniczy. Zdania, czy to robić, czy nie są też podzielone wśród pracowników. Niektórzy uznają, że Boże Narodzenie to po prostu typowo rodzinne święta i należy je celebrować jedynie w gronie rodzinnym. Moim zdaniem warto jednak potraktować ten czas jako okazję do podsumowania naszych małych i większych sukcesów, pobycia razem w bardziej swobodnej atmosferze, może zebrania pomysłów na to, w jakim kierunku powinna zmierzać nasza firma. Podczas takich spotkań można poznać się lepiej, powspominać zabawne momenty z życia firmy, trochę się zintegrować. Uważam też, żeni nie ma nic zdrożnego w zaproszeniu klientów, czy rozmowie na tematy biznesowe – ale pamiętając o bardziej swobodnym charakterze spotkania. Jeśli chodzi o to, kto powinien ponosić koszty organizacji – to akurat trzeba wyczuć. W niektórych firmach, pracownicy będą oczekiwać, że pracodawca opłaci wyjście do restauracji, w innych pracownicy nie będą mieć problemu, by „zrzucić” się na catering albo przynieść własne potrawy i posiedzieć razem w biurze.
W naszej firmie w tym roku będzie szczególna atmosfera, bo Grupa VIPoL to polska firma z ukraińskimi korzeniami. Czekają nas pierwsze Święta od wybuchu działań wojennych w Ukrainie, więc dla wielu naszych pracowników może to być okazja, by wspomnieć tych, których stracili na froncie. Bliższych i dalszych znajomych, członków rodzin. Sama zastanawiam się, jak do tego podejść, ale myślę, że ważne, by na naszym spotkaniu wigilijnym po prostu sprawić, by pracownicy poczuli się razem, zobaczyli, że nasza firma jest jak jedna wielka rodzina, która po prostu wspiera się w trudnych chwilach.   Być może porozmawiamy też o tym, jak w Ukrainie obchodzi się Święta, dlaczego myśli się o zmianie terminu, czy organizuje się spotkania w gronie firmowym.

Szansa na integrację i podsumowanie roku

Marta Kobińska, dyrektor finansowa w Grupie Bravecare

Uważam, że spotkania świąteczne są w firmie bardzo ważne. Z całą pewnością sprzyjają budowaniu dobrej atmosfery i zacieśnianiu relacji. Stanowią tez odskocznię od codziennych obowiązków i są okazją do bliższego poznania się pracowników, co z pewnością może pozytywnie wpłynąć na naszą współpracę. Oczywiście w dobie kryzysu, z jakim mamy obecnie do czynienia, część firm może mieć pokusę, by zrezygnować
z rezerwacji stolika w drogiej restauracji, ale to nie znaczy, że trzeba w ogóle wykluczyć zorganizowanie świątecznych spotkań. Można je zrobić, np. w formie swobodnego spotkania w biurze, na które każdy przyniesie jakąś potrawę. Zamiast drogich prezentów, można podarować coś od serca i z pomysłem. Kiedyś np. własnoręcznie przygotowałam dla moich pracowników sentencje motywacyjne – do dziś wspominają
to jako świetny podarunek od szefowej. Koniec roku to też doskonały czas na podsumowania tego, co udało się wspólnie z zespołem zrobić, oraz snucie planów na kolejny sezon. Uważam, że warto więc wykorzystać ten świąteczny moment na integrację naszego środowiska pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer:

Grudniowy, świąteczny czas to idealny moment podsumowania wytrwałej pracy przez cały rok. Wspólna integracja współpracowników przy wigilijnym stole buduje więzi, wpływające w późniejszym czasie na efektywność pracy, jest doskonałą przestrzenią do zaistnienia, wzrostu i emanacji. Zaobserwowaliśmy, że dla pracowników obecnie bardzo ważne jest miejsce świątecznego spotkania. W Tichauerze industrialny klimat tworzy dodatkową magię, która jest doceniana przez naszych gości, zapraszanych przez pracodawców. Każdy przejaw aktywności związanej z rozwojem biznesu, promowaniem nowoczesnego designu oraz wspieraniem różnorodnych aspektów szeroko rozumianej kultury znajduje miejsce na naszych spotkaniach wigilijnych.

Premia zamiast firmowej Wigilii?

Tomasz Oczkowski, Kancelaria Radców Prawnych Oczkowski i Partnerzy spółka partnerska:

Integracja naturalnie ułatwia współpracę. Kwestia świętowania różnych uroczystości w zawodowym składzie to jednak według mnie już sprawa dość złożona. Skoro robimy firmowe Wigilie, to może też urządzajmy przyjęcia urodzinowe? Dla mnie to lekka przesada. Z drugiej strony bardzo dobrze, gdy ludzie się lepiej znają. W pracy spędzamy w końcu mnóstwo czasu i właściwie tworzymy relacje podobnie jak w rodzinach. I to, jakie te relacje są, to klucz w odpowiedzi na pytanie, czy warto organizować firmowe spotkania wigilijne. Ma to sens, jeśli w firmie się lubimy, możemy na sobie polegać, jak to mówią – gramy do jednej bramki. Jesteś szefem i masz dobre relacje z pracownikami, ma to sens. Jak kogoś znasz, to traktujesz go inaczej. Jeżeli nie ma klimatu w firmie – nie ma sensu organizować tego typu imprez. Nie lubię Wigilii na pokaz, nie lubię hipokryzji. Takie sztuczne wydarzenia, podczas których nieszczerze składamy sobie życzenia, na pewno nie zbudują zaufania, nie dadzą żadnej pozytywnej wartości. Po prostu nie mają sensu. Warto też rozważyć, czy w ogóle nie lepiej odpuścić sobie organizacji fasadowej uroczystości i po prostu przekazać pracownikom dodatkowe pieniądze – taki gest z pewnością zostanie doceniony.

Szansa na zobaczenie się na żywo przynajmniej raz w roku

Jakub B. Bączek, Prezes JBB szkolenia i eventy rozwojowe, Mental Power – trening mentalny, STAGEMAN – turystyka, animacja czasu wolnego:

Od wielu lat organizuję Wiligiljkę dla zespołu swoich pracowników. Oprócz dobrych emocji, wynika to też z tego, że pracujemy zdalnie od samego początku, czyli od 14 lat. Takie spotkania są więc szansą na zobaczenie się na żywo – często tylko ten 1 raz w roku! Po ostatniej Wigilijce w Uniejowie (żeby każdy miał do 3h samochodem dojazdu) poczułem, że pracownicy doceniają taki gest i świetnie się czują w firmie, która dba nie tylko o wyniki finansowe, ale też o ludzi i ich uczucia.

Źródło: Grupa VIPoL

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA