REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowe spotkania wigilijne - obowiązek, czy okazja do integracji

Firmowe spotkania wigilijne - obowiązek, czy okazja do integracji
Firmowe spotkania wigilijne - obowiązek, czy okazja do integracji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa sezon na firmowe Wigilie. Jak pokazują badania (np. Pracuj.pl) blisko połowa pracodawców organizuje co roku świąteczne spotkanie przy tradycyjnych potrawach. Jak podejść do tematu? Czy firmy chcą, czy muszą robić takie spotkania? Czy pracodawcy, którzy nie zaplanują takiego wydarzenia, są narażeni na ostracyzm?

Wigilia firmowa w czasach pracy hybrydowej i zdalnej

W dobie pracy hybrydowej i zdalnej wigilijne spotkania firmowe to jedna z niewielu okazji w ciągu roku, by pracownicy mieli szansę się poznać. Trzeba jednak poświęcić sporo czasu na organizację i uczestnictwo
w spotkaniu, gdyż przecież przeważnie odbywa się ono poza stałymi godzinami pracy. Są to także wcale niemałe koszty, które teraz, gdy szaleje inflacja, mogą po prostu przerastać możliwości niektórych firm. Z drugiej strony ludzie są wygłodniali spotkań twarzą w twarz, ciesząc się z każdej okazji do wspólnego świętowania.

Ale czy na pewno świąteczne spotkania są takie niezbędne? Może pracownicy woleliby dostać premię zamiast świątecznych prezentów w postaci bonów czy kalendarzy? Czy współcześni pracodawcy chcą w ogóle być Świętymi Mikołajami i czy pracownicy doceniają ich „gest”? A jeśli już spotkanie wigilijne się odbywa, to jaką powinno przyjąć formę? O czym rozmawiać, a jakich tematów unikać? Czy wypada zaprosić klientów albo podsumowywać rok z punktu widzenia biznesowego? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy kilku polskich pracodawców – oto ich komentarze:

REKLAMA

Wigilia firmowa zdaniem pracodawców

Anna Rogińska, CEO w Grupie VIPoL:

Myślę, że organizacja Wigilii firmowych nie jest obowiązkiem. Sporo pracodawców jednak w tym nie uczestniczy. Zdania, czy to robić, czy nie są też podzielone wśród pracowników. Niektórzy uznają, że Boże Narodzenie to po prostu typowo rodzinne święta i należy je celebrować jedynie w gronie rodzinnym. Moim zdaniem warto jednak potraktować ten czas jako okazję do podsumowania naszych małych i większych sukcesów, pobycia razem w bardziej swobodnej atmosferze, może zebrania pomysłów na to, w jakim kierunku powinna zmierzać nasza firma. Podczas takich spotkań można poznać się lepiej, powspominać zabawne momenty z życia firmy, trochę się zintegrować. Uważam też, żeni nie ma nic zdrożnego w zaproszeniu klientów, czy rozmowie na tematy biznesowe – ale pamiętając o bardziej swobodnym charakterze spotkania. Jeśli chodzi o to, kto powinien ponosić koszty organizacji – to akurat trzeba wyczuć. W niektórych firmach, pracownicy będą oczekiwać, że pracodawca opłaci wyjście do restauracji, w innych pracownicy nie będą mieć problemu, by „zrzucić” się na catering albo przynieść własne potrawy i posiedzieć razem w biurze.
W naszej firmie w tym roku będzie szczególna atmosfera, bo Grupa VIPoL to polska firma z ukraińskimi korzeniami. Czekają nas pierwsze Święta od wybuchu działań wojennych w Ukrainie, więc dla wielu naszych pracowników może to być okazja, by wspomnieć tych, których stracili na froncie. Bliższych i dalszych znajomych, członków rodzin. Sama zastanawiam się, jak do tego podejść, ale myślę, że ważne, by na naszym spotkaniu wigilijnym po prostu sprawić, by pracownicy poczuli się razem, zobaczyli, że nasza firma jest jak jedna wielka rodzina, która po prostu wspiera się w trudnych chwilach.   Być może porozmawiamy też o tym, jak w Ukrainie obchodzi się Święta, dlaczego myśli się o zmianie terminu, czy organizuje się spotkania w gronie firmowym.

Szansa na integrację i podsumowanie roku

Marta Kobińska, dyrektor finansowa w Grupie Bravecare

Uważam, że spotkania świąteczne są w firmie bardzo ważne. Z całą pewnością sprzyjają budowaniu dobrej atmosfery i zacieśnianiu relacji. Stanowią tez odskocznię od codziennych obowiązków i są okazją do bliższego poznania się pracowników, co z pewnością może pozytywnie wpłynąć na naszą współpracę. Oczywiście w dobie kryzysu, z jakim mamy obecnie do czynienia, część firm może mieć pokusę, by zrezygnować
z rezerwacji stolika w drogiej restauracji, ale to nie znaczy, że trzeba w ogóle wykluczyć zorganizowanie świątecznych spotkań. Można je zrobić, np. w formie swobodnego spotkania w biurze, na które każdy przyniesie jakąś potrawę. Zamiast drogich prezentów, można podarować coś od serca i z pomysłem. Kiedyś np. własnoręcznie przygotowałam dla moich pracowników sentencje motywacyjne – do dziś wspominają
to jako świetny podarunek od szefowej. Koniec roku to też doskonały czas na podsumowania tego, co udało się wspólnie z zespołem zrobić, oraz snucie planów na kolejny sezon. Uważam, że warto więc wykorzystać ten świąteczny moment na integrację naszego środowiska pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer:

Grudniowy, świąteczny czas to idealny moment podsumowania wytrwałej pracy przez cały rok. Wspólna integracja współpracowników przy wigilijnym stole buduje więzi, wpływające w późniejszym czasie na efektywność pracy, jest doskonałą przestrzenią do zaistnienia, wzrostu i emanacji. Zaobserwowaliśmy, że dla pracowników obecnie bardzo ważne jest miejsce świątecznego spotkania. W Tichauerze industrialny klimat tworzy dodatkową magię, która jest doceniana przez naszych gości, zapraszanych przez pracodawców. Każdy przejaw aktywności związanej z rozwojem biznesu, promowaniem nowoczesnego designu oraz wspieraniem różnorodnych aspektów szeroko rozumianej kultury znajduje miejsce na naszych spotkaniach wigilijnych.

Premia zamiast firmowej Wigilii?

Tomasz Oczkowski, Kancelaria Radców Prawnych Oczkowski i Partnerzy spółka partnerska:

Integracja naturalnie ułatwia współpracę. Kwestia świętowania różnych uroczystości w zawodowym składzie to jednak według mnie już sprawa dość złożona. Skoro robimy firmowe Wigilie, to może też urządzajmy przyjęcia urodzinowe? Dla mnie to lekka przesada. Z drugiej strony bardzo dobrze, gdy ludzie się lepiej znają. W pracy spędzamy w końcu mnóstwo czasu i właściwie tworzymy relacje podobnie jak w rodzinach. I to, jakie te relacje są, to klucz w odpowiedzi na pytanie, czy warto organizować firmowe spotkania wigilijne. Ma to sens, jeśli w firmie się lubimy, możemy na sobie polegać, jak to mówią – gramy do jednej bramki. Jesteś szefem i masz dobre relacje z pracownikami, ma to sens. Jak kogoś znasz, to traktujesz go inaczej. Jeżeli nie ma klimatu w firmie – nie ma sensu organizować tego typu imprez. Nie lubię Wigilii na pokaz, nie lubię hipokryzji. Takie sztuczne wydarzenia, podczas których nieszczerze składamy sobie życzenia, na pewno nie zbudują zaufania, nie dadzą żadnej pozytywnej wartości. Po prostu nie mają sensu. Warto też rozważyć, czy w ogóle nie lepiej odpuścić sobie organizacji fasadowej uroczystości i po prostu przekazać pracownikom dodatkowe pieniądze – taki gest z pewnością zostanie doceniony.

Szansa na zobaczenie się na żywo przynajmniej raz w roku

Jakub B. Bączek, Prezes JBB szkolenia i eventy rozwojowe, Mental Power – trening mentalny, STAGEMAN – turystyka, animacja czasu wolnego:

Od wielu lat organizuję Wiligiljkę dla zespołu swoich pracowników. Oprócz dobrych emocji, wynika to też z tego, że pracujemy zdalnie od samego początku, czyli od 14 lat. Takie spotkania są więc szansą na zobaczenie się na żywo – często tylko ten 1 raz w roku! Po ostatniej Wigilijce w Uniejowie (żeby każdy miał do 3h samochodem dojazdu) poczułem, że pracownicy doceniają taki gest i świetnie się czują w firmie, która dba nie tylko o wyniki finansowe, ale też o ludzi i ich uczucia.

Źródło: Grupa VIPoL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA