REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym

Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym
Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym

REKLAMA

REKLAMA

Transformacja cyfrowa, praca zdalna, wypalenie zawodowe, work-life balance, zagrożenia cyber atakami – to świat, w którym żyjemy od (raptem) kilkunastu miesięcy. Ta rzeczywistość bezpośrednio wpłynęła na nowe potrzeby pracowników. W bardzo krótkim czasie pojawiły się zupełnie nowe tematy szkoleniowe.
  • Pandemia oraz praca zdalna spowodowały błyskawiczne przestawienie się na szkolenia online oraz powstanie nowych tematów szkoleń.
  • Praca hybrydowa i niepokój związany z wojną w Ukrainie spowodowały nowe potrzeby szkoleniowe, takie jak zarządzanie zespołem rozproszonym, czy cyberbezpieczeństwo.
  • Z raportu Altkom Akademii wynika, że najpopularniejsze tematy szkoleniowe to: zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, umiejętności miękkie, cyberbezpieczeństwo.
  • W przyszłości większą popularnością cieszyć się będą szkolenia IT z obszarów: chmury obliczeniowej, zarządzania i organizacji projektów IT oraz business intelligence

Z najnowszego raportu „Rynek szkoleniowy w czasach niepewności” dowiadujemy się o skali zmian na rynku pracy, jakie zaszły pod wpływem pandemii i wojny w Ukrainie. Pracownicy po przejściu na tryb pracy zdalnej musieli zostać przeszkoleni z używania narzędzi do komunikacji online. Z drugiej strony wzrosła potrzeba zadbania o psychiczny dobrostan osób zatrudnionych. Pracodawcy chcieli również wzmocnić poziom bezpieczeństwa danych swoich firm. W konsekwencji rynek szkoleniowy przeszedł rewolucję, której efektem są zupełnie nowe tematy szkoleń.

REKLAMA

Najpopularniejsze tematy szkoleń biznesowych 2022-2023

Z raportu wynika, że dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie szkolenia związane z:

  • zarządzaniem projektami (51 proc. wskazań),
  • zarządzaniem zespołem (43 proc.),
  • umiejętności komunikacji w zespole (41 proc.).

Tematy związane z zarządzaniem dotyczą nowoczesnego podejścia lidera do zespołu. – Zmienia się definicja zarządzania – ważne jest nie tylko ćwiczenie delegowania zadań. Równie istotne jest to, żeby być blisko pracownika i go rozumieć. Pracę można śledzić za pomocą dostępnych aplikacji, jednak obowiązkowym uzupełnieniem narzędzi jest nabycie umiejętności miękkich, które wpływają na efektywność wykonywanych zadań i pracy zespołu. – mówi Natalia Gozdowska, ekspertka ds. rozwoju kompetencji menedżerskich w Altkom Akademii.

Główne obszary szkoleń w firmach:

Główne obszary szkoleń w firmach

Altkom Akademia

Warto zaznaczyć, że w top dwudziestu szkoleń wskazanych przez uczestników badania, ponad połowa to szkolenia dotyczące technologii. Tematem, który od wielu miesięcy cieszy się sporym zainteresowaniem jest cyberbezpieczeństwo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rewolucja cyfrowa dotyczy dziś już większości firm. Przetwarzanie ogromnych ilości danych sprawiła, że właściciele firm chcą przygotować odpowiednią strategię bezpieczeństwa informatycznego na wypadek wycieku danych czy ataku hakerskiego – mówi Robert Tomaszewski, Business Development Director w Altkom Akademii.

Jaka tematyka szkoleń będzie interesująca w przyszłości:

Jaka tematyka szkoleń będzie interesująca w przyszłości

Altkom Akademia

Tematami z obszaru IT, które zanotowały największy wzrost zainteresowania będą w przyszłości: Artificial Intelligence, chmura obliczeniowa, zarządzanie i organizacja projektów IT oraz business intelligence. Są to dziedziny związane z zagadnieniami technicznymi, co sugeruje, że szczególnie w tym sektorze należy się spodziewać większego zainteresowania szkoleniami.

Czasy niepewności, a rynek szkoleniowy

Szkolenia to obszar, który często jest redukowany jako pierwszy w momencie kłopotów finansowych firm. Jednak, jak dowiadujemy się z raportu, stagnacja w obszarze szkoleń nie trwała dłużej niż 6 miesięcy. Części firm szkoleniowych pandemia paradoksalnie ułatwiła planowanie, organizację i koordynację kursów. Firmy szkoleniowe, aby utrzymać się na powierzchni, musiały całkowicie przestawić się na tryb online.
– Początek pandemii był dla nas o tyle trudny, że musieliśmy przeczekać stagnację zleceniodawców. Nie trwała ona zbyt długo. Szczęśliwie już przed pandemią prowadziliśmy szkolenia online, dzięki czemu nie odczuliśmy tej zmiany”
mówi Natalia Gozdowska z
Altkom Akademii. Firmy szkoleniowe musiały na bieżąco udoskonalać i aktualizować swoją ofertę, która była odpowiedzią na potrzeby rynku. Przykładem jest temat cyberbezpieczeństwa, w którym firma szkoleniowa Altkom Akademia w kwietniu 2022 r. w ciągu paru tygodni zaobserwowała spory wzrost zainteresowania. W odpowiedzi na potrzeby rynku Altkom Akademia wprowadza właśnie nową ścieżkę szkoleń Certified Ethical Hacker, czyli czołowego produktu z obszaru security.

Przykładowe szkolenia:

REKLAMA

Zarządzanie Zespołami Rozproszonymi – celem kursu jest wyposażenie w narzędzia wspierające delegowanie, motywowanie i budowanie autorytetu w zespołach rozproszonych. Szkolenie dedykowane jest kadrze menedżerskiej zarządzającej zespołami rozproszonymi.

Certified Ethical Hacker – autoryzowane szkolenie EC-Council - CEHv12 - Certified Ethical  Hacker  realizowane w formie wykładu oraz praktycznych warsztatów. Certyfikat CEH jest jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy i pomaga zwiększyć szanse zatrudnienia na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem na całym świecie.

Designing and Implementing a Microsoft Azure AI Solution – szkolenie jest skierowane do inżynierów oprogramowania zajmujących się budowaniem, zarządzaniem i wdrażaniem rozwiązań sztucznej inteligencji, które wykorzystują usługi Azure w zakresie AI.

Bezpieczeństwo danych w chmurze – szkolenie przeznaczone jest dla właścicieli i menedżerów firm świadczących usługi drogą elektroniczną, przetwarzających dane, w tym dane osobowe w systemach informatycznych lub Internecie, a także firm świadczących usługi lub korzystających z usług chmury obliczeniowej (cloud computing).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA