REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym

Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym
Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym

REKLAMA

REKLAMA

Transformacja cyfrowa, praca zdalna, wypalenie zawodowe, work-life balance, zagrożenia cyber atakami – to świat, w którym żyjemy od (raptem) kilkunastu miesięcy. Ta rzeczywistość bezpośrednio wpłynęła na nowe potrzeby pracowników. W bardzo krótkim czasie pojawiły się zupełnie nowe tematy szkoleniowe.
  • Pandemia oraz praca zdalna spowodowały błyskawiczne przestawienie się na szkolenia online oraz powstanie nowych tematów szkoleń.
  • Praca hybrydowa i niepokój związany z wojną w Ukrainie spowodowały nowe potrzeby szkoleniowe, takie jak zarządzanie zespołem rozproszonym, czy cyberbezpieczeństwo.
  • Z raportu Altkom Akademii wynika, że najpopularniejsze tematy szkoleniowe to: zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, umiejętności miękkie, cyberbezpieczeństwo.
  • W przyszłości większą popularnością cieszyć się będą szkolenia IT z obszarów: chmury obliczeniowej, zarządzania i organizacji projektów IT oraz business intelligence

Z najnowszego raportu „Rynek szkoleniowy w czasach niepewności” dowiadujemy się o skali zmian na rynku pracy, jakie zaszły pod wpływem pandemii i wojny w Ukrainie. Pracownicy po przejściu na tryb pracy zdalnej musieli zostać przeszkoleni z używania narzędzi do komunikacji online. Z drugiej strony wzrosła potrzeba zadbania o psychiczny dobrostan osób zatrudnionych. Pracodawcy chcieli również wzmocnić poziom bezpieczeństwa danych swoich firm. W konsekwencji rynek szkoleniowy przeszedł rewolucję, której efektem są zupełnie nowe tematy szkoleń.

REKLAMA

Najpopularniejsze tematy szkoleń biznesowych 2022-2023

Z raportu wynika, że dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie szkolenia związane z:

  • zarządzaniem projektami (51 proc. wskazań),
  • zarządzaniem zespołem (43 proc.),
  • umiejętności komunikacji w zespole (41 proc.).

Tematy związane z zarządzaniem dotyczą nowoczesnego podejścia lidera do zespołu. – Zmienia się definicja zarządzania – ważne jest nie tylko ćwiczenie delegowania zadań. Równie istotne jest to, żeby być blisko pracownika i go rozumieć. Pracę można śledzić za pomocą dostępnych aplikacji, jednak obowiązkowym uzupełnieniem narzędzi jest nabycie umiejętności miękkich, które wpływają na efektywność wykonywanych zadań i pracy zespołu. – mówi Natalia Gozdowska, ekspertka ds. rozwoju kompetencji menedżerskich w Altkom Akademii.

Główne obszary szkoleń w firmach:

Główne obszary szkoleń w firmach

Altkom Akademia

Warto zaznaczyć, że w top dwudziestu szkoleń wskazanych przez uczestników badania, ponad połowa to szkolenia dotyczące technologii. Tematem, który od wielu miesięcy cieszy się sporym zainteresowaniem jest cyberbezpieczeństwo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rewolucja cyfrowa dotyczy dziś już większości firm. Przetwarzanie ogromnych ilości danych sprawiła, że właściciele firm chcą przygotować odpowiednią strategię bezpieczeństwa informatycznego na wypadek wycieku danych czy ataku hakerskiego – mówi Robert Tomaszewski, Business Development Director w Altkom Akademii.

Jaka tematyka szkoleń będzie interesująca w przyszłości:

Jaka tematyka szkoleń będzie interesująca w przyszłości

Altkom Akademia

Tematami z obszaru IT, które zanotowały największy wzrost zainteresowania będą w przyszłości: Artificial Intelligence, chmura obliczeniowa, zarządzanie i organizacja projektów IT oraz business intelligence. Są to dziedziny związane z zagadnieniami technicznymi, co sugeruje, że szczególnie w tym sektorze należy się spodziewać większego zainteresowania szkoleniami.

Czasy niepewności, a rynek szkoleniowy

Szkolenia to obszar, który często jest redukowany jako pierwszy w momencie kłopotów finansowych firm. Jednak, jak dowiadujemy się z raportu, stagnacja w obszarze szkoleń nie trwała dłużej niż 6 miesięcy. Części firm szkoleniowych pandemia paradoksalnie ułatwiła planowanie, organizację i koordynację kursów. Firmy szkoleniowe, aby utrzymać się na powierzchni, musiały całkowicie przestawić się na tryb online.
– Początek pandemii był dla nas o tyle trudny, że musieliśmy przeczekać stagnację zleceniodawców. Nie trwała ona zbyt długo. Szczęśliwie już przed pandemią prowadziliśmy szkolenia online, dzięki czemu nie odczuliśmy tej zmiany”
mówi Natalia Gozdowska z
Altkom Akademii. Firmy szkoleniowe musiały na bieżąco udoskonalać i aktualizować swoją ofertę, która była odpowiedzią na potrzeby rynku. Przykładem jest temat cyberbezpieczeństwa, w którym firma szkoleniowa Altkom Akademia w kwietniu 2022 r. w ciągu paru tygodni zaobserwowała spory wzrost zainteresowania. W odpowiedzi na potrzeby rynku Altkom Akademia wprowadza właśnie nową ścieżkę szkoleń Certified Ethical Hacker, czyli czołowego produktu z obszaru security.

Przykładowe szkolenia:

REKLAMA

Zarządzanie Zespołami Rozproszonymi – celem kursu jest wyposażenie w narzędzia wspierające delegowanie, motywowanie i budowanie autorytetu w zespołach rozproszonych. Szkolenie dedykowane jest kadrze menedżerskiej zarządzającej zespołami rozproszonymi.

Certified Ethical Hacker – autoryzowane szkolenie EC-Council - CEHv12 - Certified Ethical  Hacker  realizowane w formie wykładu oraz praktycznych warsztatów. Certyfikat CEH jest jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy i pomaga zwiększyć szanse zatrudnienia na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem na całym świecie.

Designing and Implementing a Microsoft Azure AI Solution – szkolenie jest skierowane do inżynierów oprogramowania zajmujących się budowaniem, zarządzaniem i wdrażaniem rozwiązań sztucznej inteligencji, które wykorzystują usługi Azure w zakresie AI.

Bezpieczeństwo danych w chmurze – szkolenie przeznaczone jest dla właścicieli i menedżerów firm świadczących usługi drogą elektroniczną, przetwarzających dane, w tym dane osobowe w systemach informatycznych lub Internecie, a także firm świadczących usługi lub korzystających z usług chmury obliczeniowej (cloud computing).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA