Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym
REKLAMA
REKLAMA
- Pandemia oraz praca zdalna spowodowały błyskawiczne przestawienie się na szkolenia online oraz powstanie nowych tematów szkoleń.
- Praca hybrydowa i niepokój związany z wojną w Ukrainie spowodowały nowe potrzeby szkoleniowe, takie jak zarządzanie zespołem rozproszonym, czy cyberbezpieczeństwo.
- Z raportu Altkom Akademii wynika, że najpopularniejsze tematy szkoleniowe to: zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, umiejętności miękkie, cyberbezpieczeństwo.
- W przyszłości większą popularnością cieszyć się będą szkolenia IT z obszarów: chmury obliczeniowej, zarządzania i organizacji projektów IT oraz business intelligence
Z najnowszego raportu „Rynek szkoleniowy w czasach niepewności” dowiadujemy się o skali zmian na rynku pracy, jakie zaszły pod wpływem pandemii i wojny w Ukrainie. Pracownicy po przejściu na tryb pracy zdalnej musieli zostać przeszkoleni z używania narzędzi do komunikacji online. Z drugiej strony wzrosła potrzeba zadbania o psychiczny dobrostan osób zatrudnionych. Pracodawcy chcieli również wzmocnić poziom bezpieczeństwa danych swoich firm. W konsekwencji rynek szkoleniowy przeszedł rewolucję, której efektem są zupełnie nowe tematy szkoleń.
REKLAMA
Najpopularniejsze tematy szkoleń biznesowych 2022-2023
Z raportu wynika, że dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie szkolenia związane z:
- zarządzaniem projektami (51 proc. wskazań),
- zarządzaniem zespołem (43 proc.),
- umiejętności komunikacji w zespole (41 proc.).
Tematy związane z zarządzaniem dotyczą nowoczesnego podejścia lidera do zespołu. – Zmienia się definicja zarządzania – ważne jest nie tylko ćwiczenie delegowania zadań. Równie istotne jest to, żeby być blisko pracownika i go rozumieć. Pracę można śledzić za pomocą dostępnych aplikacji, jednak obowiązkowym uzupełnieniem narzędzi jest nabycie umiejętności miękkich, które wpływają na efektywność wykonywanych zadań i pracy zespołu. – mówi Natalia Gozdowska, ekspertka ds. rozwoju kompetencji menedżerskich w Altkom Akademii.
Główne obszary szkoleń w firmach:
Warto zaznaczyć, że w top dwudziestu szkoleń wskazanych przez uczestników badania, ponad połowa to szkolenia dotyczące technologii. Tematem, który od wielu miesięcy cieszy się sporym zainteresowaniem jest cyberbezpieczeństwo.
– Rewolucja cyfrowa dotyczy dziś już większości firm. Przetwarzanie ogromnych ilości danych sprawiła, że właściciele firm chcą przygotować odpowiednią strategię bezpieczeństwa informatycznego na wypadek wycieku danych czy ataku hakerskiego – mówi Robert Tomaszewski, Business Development Director w Altkom Akademii.
Jaka tematyka szkoleń będzie interesująca w przyszłości:
Tematami z obszaru IT, które zanotowały największy wzrost zainteresowania będą w przyszłości: Artificial Intelligence, chmura obliczeniowa, zarządzanie i organizacja projektów IT oraz business intelligence. Są to dziedziny związane z zagadnieniami technicznymi, co sugeruje, że szczególnie w tym sektorze należy się spodziewać większego zainteresowania szkoleniami.
Czasy niepewności, a rynek szkoleniowy
Szkolenia to obszar, który często jest redukowany jako pierwszy w momencie kłopotów finansowych firm. Jednak, jak dowiadujemy się z raportu, stagnacja w obszarze szkoleń nie trwała dłużej niż 6 miesięcy. Części firm szkoleniowych pandemia paradoksalnie ułatwiła planowanie, organizację i koordynację kursów. Firmy szkoleniowe, aby utrzymać się na powierzchni, musiały całkowicie przestawić się na tryb online.
– Początek pandemii był dla nas o tyle trudny, że musieliśmy przeczekać stagnację zleceniodawców. Nie trwała ona zbyt długo. Szczęśliwie już przed pandemią prowadziliśmy szkolenia online, dzięki czemu nie odczuliśmy tej zmiany” – mówi Natalia Gozdowska z Altkom Akademii. Firmy szkoleniowe musiały na bieżąco udoskonalać i aktualizować swoją ofertę, która była odpowiedzią na potrzeby rynku. Przykładem jest temat cyberbezpieczeństwa, w którym firma szkoleniowa Altkom Akademia w kwietniu 2022 r. w ciągu paru tygodni zaobserwowała spory wzrost zainteresowania. W odpowiedzi na potrzeby rynku Altkom Akademia wprowadza właśnie nową ścieżkę szkoleń Certified Ethical Hacker, czyli czołowego produktu z obszaru security.
Przykładowe szkolenia:
REKLAMA
Zarządzanie Zespołami Rozproszonymi – celem kursu jest wyposażenie w narzędzia wspierające delegowanie, motywowanie i budowanie autorytetu w zespołach rozproszonych. Szkolenie dedykowane jest kadrze menedżerskiej zarządzającej zespołami rozproszonymi.
Certified Ethical Hacker – autoryzowane szkolenie EC-Council - CEHv12 - Certified Ethical Hacker realizowane w formie wykładu oraz praktycznych warsztatów. Certyfikat CEH jest jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy i pomaga zwiększyć szanse zatrudnienia na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem na całym świecie.
Designing and Implementing a Microsoft Azure AI Solution – szkolenie jest skierowane do inżynierów oprogramowania zajmujących się budowaniem, zarządzaniem i wdrażaniem rozwiązań sztucznej inteligencji, które wykorzystują usługi Azure w zakresie AI.
Bezpieczeństwo danych w chmurze – szkolenie przeznaczone jest dla właścicieli i menedżerów firm świadczących usługi drogą elektroniczną, przetwarzających dane, w tym dane osobowe w systemach informatycznych lub Internecie, a także firm świadczących usługi lub korzystających z usług chmury obliczeniowej (cloud computing).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.