REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym
Najpopularniejsze tematy szkoleń w biznesie 2022/2023 – raport o rynku szkoleniowym

REKLAMA

REKLAMA

Transformacja cyfrowa, praca zdalna, wypalenie zawodowe, work-life balance, zagrożenia cyber atakami – to świat, w którym żyjemy od (raptem) kilkunastu miesięcy. Ta rzeczywistość bezpośrednio wpłynęła na nowe potrzeby pracowników. W bardzo krótkim czasie pojawiły się zupełnie nowe tematy szkoleniowe.
  • Pandemia oraz praca zdalna spowodowały błyskawiczne przestawienie się na szkolenia online oraz powstanie nowych tematów szkoleń.
  • Praca hybrydowa i niepokój związany z wojną w Ukrainie spowodowały nowe potrzeby szkoleniowe, takie jak zarządzanie zespołem rozproszonym, czy cyberbezpieczeństwo.
  • Z raportu Altkom Akademii wynika, że najpopularniejsze tematy szkoleniowe to: zarządzanie projektami, zarządzanie zespołem, umiejętności miękkie, cyberbezpieczeństwo.
  • W przyszłości większą popularnością cieszyć się będą szkolenia IT z obszarów: chmury obliczeniowej, zarządzania i organizacji projektów IT oraz business intelligence

Z najnowszego raportu „Rynek szkoleniowy w czasach niepewności” dowiadujemy się o skali zmian na rynku pracy, jakie zaszły pod wpływem pandemii i wojny w Ukrainie. Pracownicy po przejściu na tryb pracy zdalnej musieli zostać przeszkoleni z używania narzędzi do komunikacji online. Z drugiej strony wzrosła potrzeba zadbania o psychiczny dobrostan osób zatrudnionych. Pracodawcy chcieli również wzmocnić poziom bezpieczeństwa danych swoich firm. W konsekwencji rynek szkoleniowy przeszedł rewolucję, której efektem są zupełnie nowe tematy szkoleń.

REKLAMA

Najpopularniejsze tematy szkoleń biznesowych 2022-2023

Z raportu wynika, że dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie szkolenia związane z:

  • zarządzaniem projektami (51 proc. wskazań),
  • zarządzaniem zespołem (43 proc.),
  • umiejętności komunikacji w zespole (41 proc.).

Tematy związane z zarządzaniem dotyczą nowoczesnego podejścia lidera do zespołu. – Zmienia się definicja zarządzania – ważne jest nie tylko ćwiczenie delegowania zadań. Równie istotne jest to, żeby być blisko pracownika i go rozumieć. Pracę można śledzić za pomocą dostępnych aplikacji, jednak obowiązkowym uzupełnieniem narzędzi jest nabycie umiejętności miękkich, które wpływają na efektywność wykonywanych zadań i pracy zespołu. – mówi Natalia Gozdowska, ekspertka ds. rozwoju kompetencji menedżerskich w Altkom Akademii.

Główne obszary szkoleń w firmach:

Główne obszary szkoleń w firmach

Altkom Akademia

Warto zaznaczyć, że w top dwudziestu szkoleń wskazanych przez uczestników badania, ponad połowa to szkolenia dotyczące technologii. Tematem, który od wielu miesięcy cieszy się sporym zainteresowaniem jest cyberbezpieczeństwo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rewolucja cyfrowa dotyczy dziś już większości firm. Przetwarzanie ogromnych ilości danych sprawiła, że właściciele firm chcą przygotować odpowiednią strategię bezpieczeństwa informatycznego na wypadek wycieku danych czy ataku hakerskiego – mówi Robert Tomaszewski, Business Development Director w Altkom Akademii.

Jaka tematyka szkoleń będzie interesująca w przyszłości:

Jaka tematyka szkoleń będzie interesująca w przyszłości

Altkom Akademia

Tematami z obszaru IT, które zanotowały największy wzrost zainteresowania będą w przyszłości: Artificial Intelligence, chmura obliczeniowa, zarządzanie i organizacja projektów IT oraz business intelligence. Są to dziedziny związane z zagadnieniami technicznymi, co sugeruje, że szczególnie w tym sektorze należy się spodziewać większego zainteresowania szkoleniami.

Czasy niepewności, a rynek szkoleniowy

Szkolenia to obszar, który często jest redukowany jako pierwszy w momencie kłopotów finansowych firm. Jednak, jak dowiadujemy się z raportu, stagnacja w obszarze szkoleń nie trwała dłużej niż 6 miesięcy. Części firm szkoleniowych pandemia paradoksalnie ułatwiła planowanie, organizację i koordynację kursów. Firmy szkoleniowe, aby utrzymać się na powierzchni, musiały całkowicie przestawić się na tryb online.
– Początek pandemii był dla nas o tyle trudny, że musieliśmy przeczekać stagnację zleceniodawców. Nie trwała ona zbyt długo. Szczęśliwie już przed pandemią prowadziliśmy szkolenia online, dzięki czemu nie odczuliśmy tej zmiany”
mówi Natalia Gozdowska z
Altkom Akademii. Firmy szkoleniowe musiały na bieżąco udoskonalać i aktualizować swoją ofertę, która była odpowiedzią na potrzeby rynku. Przykładem jest temat cyberbezpieczeństwa, w którym firma szkoleniowa Altkom Akademia w kwietniu 2022 r. w ciągu paru tygodni zaobserwowała spory wzrost zainteresowania. W odpowiedzi na potrzeby rynku Altkom Akademia wprowadza właśnie nową ścieżkę szkoleń Certified Ethical Hacker, czyli czołowego produktu z obszaru security.

Przykładowe szkolenia:

REKLAMA

Zarządzanie Zespołami Rozproszonymi – celem kursu jest wyposażenie w narzędzia wspierające delegowanie, motywowanie i budowanie autorytetu w zespołach rozproszonych. Szkolenie dedykowane jest kadrze menedżerskiej zarządzającej zespołami rozproszonymi.

Certified Ethical Hacker – autoryzowane szkolenie EC-Council - CEHv12 - Certified Ethical  Hacker  realizowane w formie wykładu oraz praktycznych warsztatów. Certyfikat CEH jest jednym z najbardziej pożądanych na rynku pracy i pomaga zwiększyć szanse zatrudnienia na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem na całym świecie.

Designing and Implementing a Microsoft Azure AI Solution – szkolenie jest skierowane do inżynierów oprogramowania zajmujących się budowaniem, zarządzaniem i wdrażaniem rozwiązań sztucznej inteligencji, które wykorzystują usługi Azure w zakresie AI.

Bezpieczeństwo danych w chmurze – szkolenie przeznaczone jest dla właścicieli i menedżerów firm świadczących usługi drogą elektroniczną, przetwarzających dane, w tym dane osobowe w systemach informatycznych lub Internecie, a także firm świadczących usługi lub korzystających z usług chmury obliczeniowej (cloud computing).

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

REKLAMA

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA