REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
podwyżki czynszów 2022
podwyżki czynszów 2022
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.

Jaką część czynszu stanowią ceny energii

Każdy zarządca ustala opłaty według własnych zasad jednak można zaryzykować tezę, że energia to np. połowa czynszu. Przykładowo, spółdzielnia mieszkaniowa w Legionowie podaje, że koszt ogrzania mieszkań i wody to 40% kosztów utrzymania mieszkania.

REKLAMA

Dalszą część można już dopisać – oświetlenie części wspólnych, podróże służbowe obsługi technicznej (tzn. ceny paliw). Nietrudno się domyślić, że podobne komplikacje mogą wystąpić również po stronie podwykonawców.

Czy podwyżki czynszów mogą spowodować ubóstwo?

REKLAMA

Podwyżki czynszów ustalane przez spółdzielnie mieszkaniowe dotyczą ok 10 mln. osób. Blokowiska są miejscem zamieszkania dla różnych warstw społecznych ale raczej nie tych z najwyższej ligi. Kolejna odsłona efektu inflacyjnego może stać się zagadnieniem polityki społecznej, gdy obejmie znaczną ilość osób niemających możliwości szybkiego zwiększenia miesięcznego dochodu. Nie chodzi tylko o emerytów i rencistów.

Pomimo relatywnie niskiej stopy bezrobocia w skali Polski, występuje jednak zróżnicowanie w zależności od regionu. Przykładowo w woj. Podkarpackim bezrobocie jest niemal dwukrotnie wyższe niż w sąsiednim Małopolskim. Nietrudno również odgadnąć, że dostępność ofert pracy w mieście 20 – tysięcznym może być zupełnie inna niż w 200 – tysięcznym. Napływ osób uciekających przed wojną spowodował ponadto znaczne ograniczenie podaży mieszkań/pokoi na wynajem, co utrudnia emigrację wewnętrzną w celach zarobkowych.

Czy projekt typu „wakacje czynszowe” powinien się pojawić w debacie publicznej

Obecne realia gospodarcze są pod wieloma względami bezprecedensowe w skali ćwierćwiecza. Świadczenia socjalne są niekiedy konieczne ale jednocześnie dolewają oliwy do ognia poprzez sprzyjanie inflacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby jakaś forma wsparcia miała nastąpić – niedorzeczne byłoby udzielanie pomocy w formie jednej kwoty dla wszystkich. Skopiowanie schematu „wakacji kredytowych” rodziłoby z kolei poważne ryzyko po stronie spółdzielni mieszkaniowych.

Znacznie bardziej celowe byłoby zbieranie zregionalizowanych danych oraz staranne wyważenie formy i wysokości dofinansowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA