REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży

Agnieszka Stachurska
dyrektor Biura Rachunkowego SCS należącego do Grupy Kancelarii Prawnych Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Zaostrzanie nadzoru nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży
Zaostrzanie nadzoru nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.

Kasy rejestrujące - gąszcz przepisów

Przedsiębiorcy nie mają w Polsce łatwego życia, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienność prawa i sposób jego nowelizacji. W efekcie niezmiernie trudno ustalić, które akty prawne obowiązują, a które nie. Opublikowany 11 kwietnia projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie kas rejestrujących z dnia 22 marca 2022 r. dostosowuje przepisy do zmian wynikających z projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących i ma związek z objęciem bezwzględnym obowiązkiem prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przy świadczeniu usług myjni samochodowych, a w szczególności świadczenia usług przy użyciu kas umieszczonych w urządzeniach do automatycznego świadczenia tych usług. Jednak nowelizacja będzie mogła znaleźć zastosowanie do wszystkich kas bezobsługowych, czyli urządzeń przyjmujących należność i wydających towar lub świadczących usługę.

REKLAMA

Ewidencja bez konieczności drukowania paragonu

Nowe przepisy mają umożliwić ewidencjonowanie sprzedaży bezobsługowymi kasami rejestrującymi bez potrzeby drukowania dokumentów fiskalnych. Wystarczającym będzie utworzenie zapisu w pamięci urządzenia. Nabywca będzie musiał mieć jednak zapewnioną możliwość zapoznania się z danymi dotyczącymi sprzedaży, której jest stroną, poprzez ich wyświetlenie na urządzeniu rejestrującym. Jeśli jednak dokument w wersji papierowej okaże się potrzebny, wystarczy jego wydruk.

Szerszy katalog czynności fiskalizacji

REKLAMA

W celu ujednolicenia regulacji dotyczących wymagań technicznych dla kas rejestrujących typu online, zostanie rozszerzony katalog czynności fiskalizacji. Zgodnie z § 13 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przy użyciu kas online podatnik dokonuje fiskalizacji przy pomocy serwisanta, zapewniając połączenie umożliwiające przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas. Przepis § 13 pkt 3 wskazuje czynności fiskalizacji, takie jak:

przesłanie klucza publicznego kasy, zgłoszenie żądania fiskalizacji, czy wystawienie raportu fiskalnego. Nowelizacja doda kolejną czynność - przesłanie sumy kontrolnej programu pracy kasy oraz nazwy i numeru wersji programu pracy kasy.

Zaostrzenie nadzoru nad działalnością firm

REKLAMA

Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad zmianami przepisów zaostrzających zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Obok omawianych przepisów Polski Ład, czyli ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021, poz. 2105, ze zm.) dała urzędnikom nowe narzędzie do nadzorowania i dyscyplinowania przedsiębiorców – nabycie sprawdzające. Od 1 stycznia 2022 r. urzędnik zatrudniony w jednostce organizacyjnej KAS, wykonujący czynności służbowe w urzędzie skarbowym lub urzędzie celno-skarbowym wraz z podległymi oddziałami celnymi lub funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, pełniący służbę w urzędzie celno-skarbowym lub podległym oddziale celnym, może dokonać nabycia towaru lub usługi od przedsiębiorcy celem skontrolowania, czy prawidłowo ewidencjonuje sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej i czy wydaje paragon nabywcy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kontrolujący sporządzi protokół, w oparciu o który naczelnik właściwego urzędu zdecyduje o wszczęciu u sprzedającego kontroli lub postępowania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To nie koniec zaostrzania nadzoru nad działalnością firm w zakresie rejestrowania przez nie sprzedaży. Minister Finansów 13 kwietnia 2022 r. zaproponował kolejną zmianę regulacji dotyczących ścigania wykroczeń skarbowych. Zaprojektował przepisy, mocą których grzywny w drodze mandatu karnego za nieewidencjonowanie obrotu, w szczególności w postaci sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, albo niewydania paragonu, będą mogli nakładać urzędnicy Inspekcji Handlowej, a nawet strażnicy miejscy (lub gminni). W celu ścigania tych wykroczeń strażnicy i inspektorzy będą mogli w miejscach publicznych obserwować i rejestrować obraz przy użyciu środków technicznych. Zaostrzone zostaną również kary. Za nieujęcie sprzedaży napojów alkoholowych w kasie rejestrującej, czy też za niewystawienie lub niewydanie paragonu kolejny raz (czyli w warunkach recydywy), przedsiębiorcy zostanie odebrane zezwolenie na handel alkoholem.

Podsumowanie

Dostosowywanie działalności gospodarczej do wciąż zmieniających się regulacji i wymogów stanowi dla przedsiębiorców spore wyzwanie. Zwłaszcza, że praktyką w polskim prawie stało się wprowadzanie poprawek do poprawek, w konsekwencji czego dochodzi do takich tworów, jak „rozporządzenie zmieniające rozporządzenie dostosowujące do zmian rozporządzenia

zmieniającego”. Właścicielom myjni samochodowych warto przypomnieć, że 23 maja Ministerstwo Finansów poinformowało, iż termin obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących przesunięto do 1 października 2022 roku.

Autor: Agnieszka Stachurska, dyrektor Biura Rachunkowego SCS należącego do Grupy Kancelarii Prawnych Skarbiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA