REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu

Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu
Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu
PKN Orlen

REKLAMA

REKLAMA

PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG - podały spółki w komunikatach. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. PKN Orlen przewiduje, że połączenie z PGNiG zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku/listopadzie 2022 roku.

PKN Orlen: połączenie z PGNiG sfinalizowane w październiku lub listopadzie 2022 roku

PKN Orlen przewiduje, że połączenie z PGNiG zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku/listopadzie 2022 roku - poinformował PKN w prezentacji. PKN Orlen spodziewa się, że walne zgromadzenie spółki odbędzie się we wrześniu, a PGNiG w październiku.

Spółki PGNIG i PKN Orlen uzgodniły i zawarły plan połączenia. Ustalony parytet wymiany akcji zakłada, że na każdą akcję PGNIG akcjonariusze otrzymają 0,0925 nowych akcji Orlenu. W wyniku proponowanej transakcji zostanie wyemitowanych do 534 mln nowych akcji Orlenu serii F.

REKLAMA

Proponowane połączenie podlega uchwałom walnych zgromadzeń obu spółek oraz innym warunkom opisanym w planie połączenia, w tym złożonym przez Orlen zawiadomieniu o późniejszej kontroli nad holdingiem Skarbu Państwa.

REKLAMA

Z prezentacji wynika, że w połączonym podmiocie Skarb Państwa miałby 52 proc. akcji, pozostali akcjonariusze Orlenu i Lotosu 35 proc., a pozostali akcjonariusze PGNiG 13 proc. Według wyceny z 28 lipca, kapitalizacja rynkowa połączonego podmiotu wyniosłaby 87 mld zł.

Spółki podały, że połączenie Orlen i PGNiG to naturalny kolejny krok w tworzeniu zintegrowanego oraz zdywersyfikowanego polskiego koncernu multienergetycznego o dużym potencjale transformacyjnym i zwiększonym bezpieczeństwie energetycznym w obliczu obecnych uwarunkowań makroekonomicznych.

"Integracja umożliwi realizację ambitnych inwestycji w nisko i bezemisyjną produkcję energii elektrycznej, szersze działania w zakresie badań i rozwoju oraz rozbudowę innowacyjnych sektorów gospodarki. Połączony podmiot będzie miał znacznie silniejszą pozycję na rynku europejskim i większą stabilność finansową" - napisano w prezentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczekuje się, że transakcja wygeneruje synergie w różnych obszarach, w tym integrację aktywów i poprawę efektywności operacyjnej.

REKLAMA

Połączenie spowodować ma lepszą koordynację działań i zasobów, tworząc efektywność ze zidentyfikowanymi obszarami synergii zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów. Integracja ma skutkować odblokowaniem wartości poprzez różne łączenie segmentów w ramach tego samego lub różnych łańcuchów wartości, a także nowymi możliwościami rozwoju.

Wśród korzyści wynikających z integracji Orlenu i PGNiG wymieniono m.in. możliwości rozwoju wydobycia w innych krajach, wzmocnienie wspólnej pozycji negocjacyjnej, elastyczność reagowania na zmiany koniunktury, zwiększoną efektywność działalności, wzrost dywidendy, przyspieszenie transformacji energetycznej w Polsce, bardziej ambitne programy inwestycji w OZE, większe i lepiej skoordynowane nakłady na R&D.

Według Orlenu strategiczne obszary synergii operacyjnych to zwiększenie efektywności operacyjnej centrum korporacyjnego, optymalizacje w segmencie upstream, połączenie baz klientów detalicznych, konsolidacja obszarów hurtowego obrotu energii i gazu, koordynacja zasobów wytwórczych, zintegrowane podejście do magazynowania, zwiększenie efektywności.(PAP Biznes)

pel/ seb/ osz/

 

Połączenie PKN Orlen i PGNiG - 0,0925 akcji PKN Orlen za 1 akcję PGNIG

"Zgodnie z planem połączenia akcjonariuszom PGNiG, w zamian za posiadane przez nich akcje PGNiG, zostaną przyznane w związku z połączeniem akcje połączeniowe w następującym stosunku: 0,0925 akcji PKN Orlen : 1 akcja PGNIG (Parytet Wymiany Akcji). Przez powyższe należy rozumieć, że w zamian za 1 akcję PGNIG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej, przy czym liczba przyznanych akcji połączeniowych stanowić będzie liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych wynikające z zastosowania parytetu wymiany akcji akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia" - napisano w komunikacie.

Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

PKN Orlen przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wdrożenie planu połączenia nastąpi po decyzjach, które zostaną podjęte podczas WZ obydwu spółek.

Powstanie koncern multienergetyczny

"Budowa dużego, silnego koncernu multienergetycznego to jeden z najważniejszych projektów biznesowych, który da impuls do dalszego rozwoju całej gospodarki i przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po połączeniu sił z PKN Orlen i Grupą Lotos łatwiej będzie nam przeprowadzić transformację energetyczną, przez którą bezwzględnie przejść musi nie tylko nasz kraj, ale wszystkie europejskie gospodarki. Żeby zająć dobrą pozycję na międzynarodowym rynku i zapewnić na lata bezpieczeństwo energetyczne Polski, musimy zbudować podmiot zdolny skutecznie konkurować na globalnym rynku" – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

"Tworzenie silnych koncernów o zróżnicowanych, komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale także konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej i powodzenia dalszego rozwoju naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest umiejętne realizowanie strategicznych założeń. Dla nas to przede wszystkim inwestycje w kierunku zero- i niskoemisyjnych źródeł energii, a co za tym idzie modernizacja sektora energetycznego Polski i całego regionu. Wykorzystując silne strony każdej ze spółek, przeznaczymy środki niezbędne dla inwestycji w kolejne perspektywiczne obszary działalności" – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Spółki podały, że połączenie PGNiG z PKN Orlen będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju branży paliwowo-energetycznej oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych oraz poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu, co wpłynie na dalszą poprawę bezpieczeństwa surowcowego kraju.

"Działalność PKN Orlen, Grupy Lotos i GK PGNiG dopełnia się w wielu obszarach. Mamy szeroki portfel koncesji poszukiwawczych i wydobywczych, inwestujemy w alternatywne źródła energii, rozwijamy sektor ciepłowniczy. Posiadamy rozbudowaną sieć dystrybucyjną i instalacje magazynowe dla gazu ziemnego. Łącząc doświadczenia i kapitał obu podmiotów, znacznie poszerzymy ofertę dla naszych klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych. Jako jeden koncern zyskamy także zupełnie nową pozycję negocjacyjną – zarówno w przypadku zakupu surowców, jak i wejścia na międzynarodowy rynek obrotu paliwami i energią. Połączenie to także nowe szanse rozwoju zawodowego w koncernie o silnej, międzynarodowej pozycji" – powiedziała prezes PGNiG.

Jak podano, strona społeczna – przedstawiciele związków zawodowych i rady pracowników – ma także wpływ na kształt negocjowanego trójstronnego porozumienia transferowego, dotyczącego gwarancji zatrudnienia oraz gwarancji niezmienności zatrudnienia. Rozmowy prowadzone między PGNiG, PKN Orlen a stroną społeczną PGNiG są na zaawansowanym etapie. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  REKLAMA

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

  W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

  Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

  Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

  REKLAMA

  Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

  Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  REKLAMA