REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu

Subskrybuj nas na Youtube
Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu
Połączenie PKN Orlen i PGNiG w IV kwartale 2022 r. Akcjonariusze PGNiG dostaną akcje Orlenu
PKN Orlen

REKLAMA

REKLAMA

PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG - podały spółki w komunikatach. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. PKN Orlen przewiduje, że połączenie z PGNiG zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku/listopadzie 2022 roku.

PKN Orlen: połączenie z PGNiG sfinalizowane w październiku lub listopadzie 2022 roku

PKN Orlen przewiduje, że połączenie z PGNiG zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku/listopadzie 2022 roku - poinformował PKN w prezentacji. PKN Orlen spodziewa się, że walne zgromadzenie spółki odbędzie się we wrześniu, a PGNiG w październiku.

Spółki PGNIG i PKN Orlen uzgodniły i zawarły plan połączenia. Ustalony parytet wymiany akcji zakłada, że na każdą akcję PGNIG akcjonariusze otrzymają 0,0925 nowych akcji Orlenu. W wyniku proponowanej transakcji zostanie wyemitowanych do 534 mln nowych akcji Orlenu serii F.

REKLAMA

Proponowane połączenie podlega uchwałom walnych zgromadzeń obu spółek oraz innym warunkom opisanym w planie połączenia, w tym złożonym przez Orlen zawiadomieniu o późniejszej kontroli nad holdingiem Skarbu Państwa.

REKLAMA

Z prezentacji wynika, że w połączonym podmiocie Skarb Państwa miałby 52 proc. akcji, pozostali akcjonariusze Orlenu i Lotosu 35 proc., a pozostali akcjonariusze PGNiG 13 proc. Według wyceny z 28 lipca, kapitalizacja rynkowa połączonego podmiotu wyniosłaby 87 mld zł.

Spółki podały, że połączenie Orlen i PGNiG to naturalny kolejny krok w tworzeniu zintegrowanego oraz zdywersyfikowanego polskiego koncernu multienergetycznego o dużym potencjale transformacyjnym i zwiększonym bezpieczeństwie energetycznym w obliczu obecnych uwarunkowań makroekonomicznych.

"Integracja umożliwi realizację ambitnych inwestycji w nisko i bezemisyjną produkcję energii elektrycznej, szersze działania w zakresie badań i rozwoju oraz rozbudowę innowacyjnych sektorów gospodarki. Połączony podmiot będzie miał znacznie silniejszą pozycję na rynku europejskim i większą stabilność finansową" - napisano w prezentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczekuje się, że transakcja wygeneruje synergie w różnych obszarach, w tym integrację aktywów i poprawę efektywności operacyjnej.

REKLAMA

Połączenie spowodować ma lepszą koordynację działań i zasobów, tworząc efektywność ze zidentyfikowanymi obszarami synergii zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów. Integracja ma skutkować odblokowaniem wartości poprzez różne łączenie segmentów w ramach tego samego lub różnych łańcuchów wartości, a także nowymi możliwościami rozwoju.

Wśród korzyści wynikających z integracji Orlenu i PGNiG wymieniono m.in. możliwości rozwoju wydobycia w innych krajach, wzmocnienie wspólnej pozycji negocjacyjnej, elastyczność reagowania na zmiany koniunktury, zwiększoną efektywność działalności, wzrost dywidendy, przyspieszenie transformacji energetycznej w Polsce, bardziej ambitne programy inwestycji w OZE, większe i lepiej skoordynowane nakłady na R&D.

Według Orlenu strategiczne obszary synergii operacyjnych to zwiększenie efektywności operacyjnej centrum korporacyjnego, optymalizacje w segmencie upstream, połączenie baz klientów detalicznych, konsolidacja obszarów hurtowego obrotu energii i gazu, koordynacja zasobów wytwórczych, zintegrowane podejście do magazynowania, zwiększenie efektywności.(PAP Biznes)

pel/ seb/ osz/

 

Połączenie PKN Orlen i PGNiG - 0,0925 akcji PKN Orlen za 1 akcję PGNIG

"Zgodnie z planem połączenia akcjonariuszom PGNiG, w zamian za posiadane przez nich akcje PGNiG, zostaną przyznane w związku z połączeniem akcje połączeniowe w następującym stosunku: 0,0925 akcji PKN Orlen : 1 akcja PGNIG (Parytet Wymiany Akcji). Przez powyższe należy rozumieć, że w zamian za 1 akcję PGNIG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej, przy czym liczba przyznanych akcji połączeniowych stanowić będzie liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych wynikające z zastosowania parytetu wymiany akcji akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia" - napisano w komunikacie.

Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

PKN Orlen przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wdrożenie planu połączenia nastąpi po decyzjach, które zostaną podjęte podczas WZ obydwu spółek.

Powstanie koncern multienergetyczny

"Budowa dużego, silnego koncernu multienergetycznego to jeden z najważniejszych projektów biznesowych, który da impuls do dalszego rozwoju całej gospodarki i przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po połączeniu sił z PKN Orlen i Grupą Lotos łatwiej będzie nam przeprowadzić transformację energetyczną, przez którą bezwzględnie przejść musi nie tylko nasz kraj, ale wszystkie europejskie gospodarki. Żeby zająć dobrą pozycję na międzynarodowym rynku i zapewnić na lata bezpieczeństwo energetyczne Polski, musimy zbudować podmiot zdolny skutecznie konkurować na globalnym rynku" – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.

"Tworzenie silnych koncernów o zróżnicowanych, komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale także konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej i powodzenia dalszego rozwoju naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest umiejętne realizowanie strategicznych założeń. Dla nas to przede wszystkim inwestycje w kierunku zero- i niskoemisyjnych źródeł energii, a co za tym idzie modernizacja sektora energetycznego Polski i całego regionu. Wykorzystując silne strony każdej ze spółek, przeznaczymy środki niezbędne dla inwestycji w kolejne perspektywiczne obszary działalności" – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Spółki podały, że połączenie PGNiG z PKN Orlen będzie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju branży paliwowo-energetycznej oraz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych oraz poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu, co wpłynie na dalszą poprawę bezpieczeństwa surowcowego kraju.

"Działalność PKN Orlen, Grupy Lotos i GK PGNiG dopełnia się w wielu obszarach. Mamy szeroki portfel koncesji poszukiwawczych i wydobywczych, inwestujemy w alternatywne źródła energii, rozwijamy sektor ciepłowniczy. Posiadamy rozbudowaną sieć dystrybucyjną i instalacje magazynowe dla gazu ziemnego. Łącząc doświadczenia i kapitał obu podmiotów, znacznie poszerzymy ofertę dla naszych klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych. Jako jeden koncern zyskamy także zupełnie nową pozycję negocjacyjną – zarówno w przypadku zakupu surowców, jak i wejścia na międzynarodowy rynek obrotu paliwami i energią. Połączenie to także nowe szanse rozwoju zawodowego w koncernie o silnej, międzynarodowej pozycji" – powiedziała prezes PGNiG.

Jak podano, strona społeczna – przedstawiciele związków zawodowych i rady pracowników – ma także wpływ na kształt negocjowanego trójstronnego porozumienia transferowego, dotyczącego gwarancji zatrudnienia oraz gwarancji niezmienności zatrudnienia. Rozmowy prowadzone między PGNiG, PKN Orlen a stroną społeczną PGNiG są na zaawansowanym etapie. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA