REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótsze postępowania przed Urzędem Patentowym - projekt

Krótsze postępowania przed Urzędem Patentowym - projekt
Krótsze postępowania przed Urzędem Patentowym - projekt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do konsultacji publicznych został skierowany projekt nowego prawa własności przemysłowej. Jednym z przewidzianych w nim rozwiązań jest wstępne zgłoszenie wynalazku.

Wiceminister rozwoju: postępowania przed Urzędem Patentowym mają być krótsze

Postępowania prowadzone przed Urzędem Patentowym mają trwać krócej i mniej kosztować - poinformował w poniedziałek wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Jerzy Golecki. Projekt nowego prawa własności przemysłowej został skierowany do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Golecki zaznaczył, że skierowany w poniedziałek do konsultacji publicznych projekt ma uregulować wszystkie kwestie związane z patentami, wzorami użytkowymi i przemysłowymi. Równolegle ministerstwo prowadziło od dłuższego czasu prace nad Strategią Produktywności 2020-2030.

REKLAMA

Jak mówił, strategia stanowi podstawę dla zbudowania polityki przemysłowej państwa i odpowiada na pytania, w jaki sposób sprawić, by polska gospodarka była bardziej innowacyjna, w większym stopniu oparta na wiedzy i nowoczesnych technologiach.

Golecki wskazał, że obowiązujące prawo własności przemysłowej z 2000 r., w związku z szybkim rozwojem technologii, przestaje przystawać do obecnych realiów. Jak mówił, efektywna ochrona własności intelektualnej wspiera rozwój gospodarczy.

Jednocześnie poinformował, że Polska zajmuje 26. miejsce pod względem liczby zgłoszeń patentowych w Europejskim Urzędzie Patentowym i 6. miejsce pod względem zgłoszeń wzorów przemysłowych w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Z kolei w Globalnym Indeksie Innowacji Światowej Organizacji Własności Intelektualnej Polska zajmuje 40. pozycję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To nie jest bardzo zły wynik, ale trzeba by było się skoncentrować na tym, dlaczego tak się dzieje. Jedna z naszych hipotez jest taka, że nasze prawo własności przemysłowej nie umożliwia do końca elastycznego podejścia, które w innych systemach prawnych zostało przyjęte, czyli szybkość i łatwość zgłaszania ochrony, rejestrowania znaków towarowych, przemysłowych czy wynalazków jest istotnym elementem" - powiedział Golecki.

Wstępne zgłoszenie wynalazku

Poinformował, że w projekcie prawa własności przemysłowej zaproponowano nowe rozwiązanie, jakim jest wstępne zgłoszenie wynalazku, co stworzy możliwość zastrzeżenia daty pierwszeństwa jego zgłoszenia i da dodatkowe 12 miesięcy na doprecyzowanie zakresu ochrony, przeprowadzenie dalszych testów czy stworzenie prototypu.

Zbiorowe zgłoszenia wzorów przemysłowych

Ponadto, projekt zakłada zastąpienie obecnej procedury badawczej przy udzielaniu ochrony na wzory użytkowe procedurą rejestrową, co ma skrócić czas na uzyskanie ochrony ze średnio dwóch lat do roku. Będzie też możliwość zbiorowych zgłoszeń wzorów przemysłowych. Jak tłumaczył Golecki, przy pomocy jednego zgłoszenia będzie można chronić różne odmiany wzorów, co będzie bardziej elastycznym i mniej kosztownym rozwiązaniem.

Krótszy okres na wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia znaku towarowego

REKLAMA

Projekt przewiduje też wprowadzenie oznaczeń geograficznych na produkty nierolne oraz wprowadzenie depozytu informacji niejawnych, co ma umożliwić lepszą ochronę chronionego know-how. Zaproponowano też skrócenie z 3 do 2 miesięcy okresu na wnoszenie sprzeciwu do zgłoszenia znaku towarowego oraz wprowadzenie postępowań koncyliacyjnych jako alternatywy rozwiązywania sporów związanych z przedmiotami własności przemysłowej.

Zgodnie z projektem, obniżone i ujednolicone zostaną opłaty zgłoszeniowe. Jak powiedział Michał Kuliński z Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej MRiT, dotychczasowe trzy opłaty: za zgłoszenie, za publikację i za pierwszy okres ochrony, które w odniesieniu do zgłoszenia wynalazku w sumie wynoszą ok. 1120 zł, zostaną zastąpione jedną opłatą, która w tym przypadku będzie wynosić 700 zł. "W przypadku pozostałych praw szacujemy, że również te opłaty będą obniżone o ok. 20-30 proc." - powiedział Kuliński.

Nowe przepisy pod koniec 2023 r.?

Jak przekazał, resort zakłada, że przepisy zostaną jesienią przyjęte przez Sejm. Po 12-miesięcznym vacatio legis mogłyby zacząć obowiązywać pod koniec 2023 r.

Konsultacje projektu potrwają do 31 maja br.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA