REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Blackout w firmie - 3 sposoby na przetrwanie braku zasilania elektrycznego

Subskrybuj nas na Youtube
Blackout w firmie - 3 sposoby na przetrwanie braku zasilania elektrycznego. Przerwa w dostawie prądu (energii elektrycznej)
Blackout w firmie - 3 sposoby na przetrwanie braku zasilania elektrycznego. Przerwa w dostawie prądu (energii elektrycznej)
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Badania pokazują, że pojedyncza awaria związana z brakiem energii, może kosztować firmę nawet 17% jej rocznych przychodów. O ile przerwy w dostawie prądu są zwykle drobną niedogodnością w życiu prywatnym - oznaczają, że ​​nie można np. przez jakiś czas oglądać telewizji czy zagotować wody w czajniku - dla firm konsekwencje mogą okazać się katastrofalne. Jak myślisz, jak długo Twoja firma mogłaby skutecznie działać bez sprzętu IT lub innego sprzętu elektrycznego? Czy jest dziś gotowa, aby poradzić sobie z ewentualnym blackoutem?

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

W myśl § 40 ust. 5 p.1 i 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. Nr 93, poz. 623 z późniejszymi zmianami), dopuszczalny czas trwania jednorazowej przerwy nieplanowanej nie może być dłuższy niż 24 godziny. Tymczasem w przypadku funkcjonowania firmy, każda sekunda bez dostępu do prądu może narazić ją na niepowetowane straty. Podpowiadamy, jak się zabezpieczyć na wypadek przerw w dostawie energii.

REKLAMA

Przechowuj dane w chmurze

REKLAMA

Przerwa w dostawie prądu trwa przeciętnie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wydaje się niedługo, ale w tym czasie pracownicy nie są często w stanie zrobić niczego produktywnego. Sprzedawcy tracą możliwość sprzedaży – nie mogą monitorować zapytań na stronie internetowej lub przez niedziałające kasy i czytniki kart, obsługiwać klientów. Jeśli firma działa w branży spożywczej, lodówko-zamrażarki pełne produktów nie mogą zapewnić odpowiedniej temperatury przechowywania. Na halach zatrzymują się linie produkcyjne. A co się dzieje, gdy zasilanie zostaje ponownie włączone? Potrzeba czasu na bezpieczne uruchomienie sprzętu i systemów. Jednocześnie trzeba sprawdzić, czy w wyniku awarii firma nie utraciła żadnych cennych danych.

Jednym ze sposobów na uchronienie się przed nagłym brakiem w dostawie prądu jest tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Rozwiązania do automatycznego tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania w chmurze pomagają chronić wszystkie ważne dokumenty w przypadku awarii zasilania. W jaki sposób? Przechowując na niej aktualną kopię plików, dzięki czemu można je odzyskać w dowolnym momencie – nawet po awarii komputera.

Pierwsza linia obrony: UPS i EPS

Część firm faktycznie korzysta z oprogramowania i usług przechowywania danych w chmurze. Dostawcy takich rozwiązań mają solidną infrastrukturę zasilania awaryjnego. Ale co, jeśli firma działa w oparciu o własne serwery IT? A co z komputerami, systemami telefonicznymi, maszynami i urządzeniami – wszystkim, co do działania wymaga elektryczności? Warto mieć w firmie zasilacz bezprzerwowy (UPS). To urządzenie pomaga zminimalizować uszkodzenia spowodowane awariami zasilania, zapewniając podtrzymanie bateryjne, dzięki czemu zyskujemy wystarczająco dużo czasu na bezpieczne wyłączenie sprzętu elektrycznego typu stacja robocza czy serwer danych, które wymagają czasu przełączenia na baterię 0 ms. W przypadku sprzętów takich jak drukarka czy lodówka, idealnym rozwiązaniem będą stacje zasilania z funkcją EPS. - Gdy taka stacja wykryje awarię zasilania, uruchomi się automatycznie w ciągu 30 milisekund, zapewniając działanie urządzeniom, na których zaprzestanie działania nie możemy sobie pozwolić. – tłumaczy Paweł Tomiczek z firmy EcoFlow.

Cięższe działa – zasilacz awaryjny

Do niedawna najpopularniejszą opcją zasilania awaryjnego były agregaty prądotwórcze zasilane paliwem. Ich bezpieczne użycie – z uwagi na emisję spalin - jest jednak możliwe tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Alternatywną i zawsze bezpieczną opcją jest zasilacz awaryjny w postaci stacji zasilania, którą można naładować przy pomocy gniazda sieciowego lub dzięki podłączeniu do paneli fotowoltaicznych. Jakie korzyści daje posiadanie w firmie stacji zasilania? – Przykładowo stacja zasilania o pojemności 1260 Wh i maksymalnej mocy wyjściowej 1800 W jest w stanie zasilić praktycznie różnorodne urządzenia – tłumaczy Paweł Tomiczek. - Posiadając 5 portów USB, dwa 60-watowe porty USB-C, oraz 4 wyjścia AC, spełnia przy tym standardy gniazdka sieciowego – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny nie tylko sprzęt ale i plan

REKLAMA

Aby zapobiec potencjalnym problemom, warto postawić na proaktywne planowanie. Oprócz bezcennego ubezpieczenia na wypadek przerwy w dostawie prądu, jaki zapewnia zasilacz awaryjny, istnieje kilka innych kroków, które firmy powinny podjąć, aby przygotować się na taką ewentualność.

Chodzi o stworzenie planu ciągłości działania, który uwzględnia zarówno środki zapobiegawcze, jak i procesy odzyskiwania po awarii. Dla części firm posiadanie stacji zasilania jest rozsądnym środkiem ostrożności, który pozwoli na wykonywanie codziennych operacji nawet w przypadku długotrwałej przerwy w dostawie prądu. W niektórych przypadkach wystarczające może się okazać zapewnienie kopii zapasowej ważnych informacji i dokumentów w chmurze.

Podjęcie niezbędnych kroków, zanim dojdzie do sytuacji kryzysowej, w tym posiadanie niezawodnej ochrony zasilania w trybie czuwania, pozwoli na wyjście z niej obronną ręką.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA