REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Notowania surowców. Cena niklu najwyższa w historii

Subskrybuj nas na Youtube
Ceny niklu na LME wzrosły o 62 proc. do rekordowego poziomu 46.850 USD za tonę. To największy wzrost intraday w historii
Ceny niklu na LME wzrosły o 62 proc. do rekordowego poziomu 46.850 USD za tonę. To największy wzrost intraday w historii
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Notowania cen surowców podczas sesji 7 marca br. miały spore wahania na światowych giełdach towarowych. Największy wzrost zanotował nikiel, który zyskał ponad 60 proc.

REKLAMA

Niestabilna sesja na giełdach surowców

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 118,46 USD za baryłkę, po wzroście o 2,5 proc., majowe futures na Brent idą w górę o 4,3 proc. do 123 USD/b. W czasie sesji cena ropy Brent w Londynie skoczyła do niemal 140 USD za baryłkę.

Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkują o 7 proc. do 212 euro za megawatogodzinę. W czasie sesji ceny gazu przekroczyły 330 euro za megawatogodzinę. W zeszłym tygodniu ceny osiągnęły 99-proc. wzrost.

Europa pobiera od Rosji 1/3 swoich dostaw gazu. Jakiekolwiek zakłócenia w przesyle paliwa na Zachód mogą spowodować utrzymanie się wysokich notowań gazu przez dłuższy czas.

Ceny węgla Rotterdam na giełdzie ICE rosną o 6 proc. do poziomu 230 USD za tonę. W czasie sesji ceny węgla ponownie osiągnęły rekord powyżej 280 USD/t.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Srebro zniżkuje o 0,55 proc. do 25,66 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,71 proc. do 1.981 USD za uncję.

Cena niklu LME

W poniedziałek ceny niklu na LME wzrosły o 62 proc. do rekordowego poziomu 46.850 USD za tonę. To największy wzrost intraday w historii.

"Rynek niklu jest najbardziej zacieśniony od czasu ostatnich wielkich zwyżek na początku tego tysiąclecia" - ocenili analitycy Citigroup w raporcie.

Ceny surowców na giełdach

Cena aluminium na LME spada o 3,6 proc. do 3.750 USD za tonę. W trakcie sesji notowania osiągnęły jednak rekordowy poziom prawie 4.100 USD za tonę, przekraczając poprzedni szczyt z piątku.

Z kolei ceny spot palladu stabilizują się na poziomie 3.000 USD za uncję, w związku z obawami o potencjalne zakłócenia dostaw, ponieważ Rosja produkuje około 40 proc. tego metalu. W trakcie sesji ceny palladu osiągnęły rekordowy poziom powyżej 3.400 USD za uncję. W zeszłym tygodniu ceny metalu wzrosły o 40 proc.

Stabilizacja na rynkach pojawiła się po tym, jak kanclerz Olaf Scholz powiedział, że Niemcy nadal są uzależnione od importu energii z Rosji.

REKLAMA

Kontrakty terminowe na rudy żelaza w Singapurze rosną do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy o 8 proc. do 169 USD za tonę, w związku z rosnącymi oczekiwaniami wzrostu popytu ze strony chińskiej gospodarki. Cynk rośnie o 1 proc. do rekordowego poziomu 4.020 USD za tonę.

"Rynki metali, które i tak już są mocno zacieśnione, mogą zostać narażone na nawet większe braki, jeśli dostawy z Rosji zostaną dotknięte w skutek wojny" - ocenili analitycy Morgan Stanley w raporcie.

Kontrakty terminowe na pszenicę po raz pierwszy od 2008 r. osiągnęły prawie 13 USD za buszel, rosnąc o ponad 7 proc. Kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie w Chicago wzrosły w zeszłym tygodniu o 41 proc. – najwięcej w historii.

Pszenica przemiałowa w Paryżu jest notowana na rekordowych poziomach, rosnąc o 11 proc. do ponad 412 euro za tonę.

Kukurydza skoczyła do najwyższego poziomu od dziewięciu lat, przekraczając 7,8 USD za buszel, po wzroście o ponad 3 proc. Kontrakty terminowe na kukurydzę skoczyły w zeszłym tygodniu o 17 proc., najwięcej od 2008 roku.

REKLAMA

Indeks cen żywności na świecie w lutym wzrósł do 140,7 pkt. i jest na poziomie najwyższym w historii - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

„Eskalacja wojenna powoduje teraz poważne zamieszanie na rynkach. Każde poważne zakłócenie produkcji i eksportu od tych dostawców bez wątpienia spowoduje dalszy wzrost cen i naruszy bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi” - podał Agricultural Market Information System.

„Podczas gdy rosyjska agresja w Ukrainie trwa, ryzyko dalszej eskalacji niepokoi inwestorów. Gwałtownie rosnące ceny energii leżą u podstaw słabych prognoz gospodarczych. Presja cenowa jest potęgowana przez rosnące ryzyko zakłóceń w łańcuchu dostaw, ponieważ rosyjskie firmy są finansowo odcięte, a ruch towarowy jest ograniczony" – powiedział Thomas Hempell, szef badań makro i rynkowych w Generali Investments.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę, że USA i europejscy sojusznicy rozważają wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy. Administracja prezydenta Bidena zastanawia się nad samodzielnym wykonaniem takiego ruchu, jeśli początkowo nie zaangażują się w takie działanie europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych.

Rosyjska inwazja militarna w Ukrainie trwa już drugi tydzień. Trwa zmasowany ostrzał osiedli mieszkaniowych w Czernihowie, Charkowie, Buczy, Mariupolu, Mikołajowe czy Irpieniu.

kkr/ mfm/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA