REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek walutowy - co warto o nim wiedzieć?

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Rynek walutowy - co warto o nim wiedzieć?

Rynek walutowy - istotne fakty

Rynek walutowy to międzynarodowa przestrzeń, na której dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży różnych walut w dowolnym terminie. Jest miejscem spotkań kupujących i sprzedających walutę. Największy rynek walutowy na świecie to Forex, a jego dzienne obroty przekraczają 1,5 bln dolarów. Dla porównania W Polsce dzienny obrót wynosi pomiędzy 1 a 1,5 mld dolarów.

REKLAMA

Rynek walutowy - największy rynek finansowy na świecie

Rynek walutowy to największy istniejący rynek finansowy. Charakteryzuje się silnym stopniem integracji różnych centrów handlu walutą. Bezpośrednie oraz różnorodne powiązania komunikacyjne, które występują pomiędzy nimi determinują funkcjonowanie rynku walutowego jako jednolitego rynku globalnego. Dzięki globalnemu charakterowi rynku walutowego możliwe jest zawieranie transakcji na międzynarodowych rynkach, co przyczynia się do rozwoju handlu międzynarodowego, inwestycji portfelowych oraz zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Rynek finansowy - transakcje zawierane 24h/dobę

Transakcje pomiędzy uczestnikami dokonywane są w różnych regionach świata, dlatego nie można określić jednej lokalizacji dla rynku walutowego. Pozwala on na handel przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Niezwykle ważną funkcję, którą pełni rynek walutowy to oferowanie zabezpieczeń mających na celu zapewnienie ochrony uczestnikom rynku przed negatywnymi skutkami zmian kursowych, które są trudne do przewidzenia.

Rynek finansowy - najważniejsze funkcje

Rynek walutowy umożliwia uczestnikom rynku redukcję lub kontrolę ryzyka walutowego dzięki przeniesieniu go na inne podmioty deklarujące jego przejęcie. Podmioty zabezpieczające to tzw. hedgers. Są nimi np. importerzy, eksporterzy, indywidualni inwestorzy. Starają się przenieść ryzyko wahań kursowych obecnej lub przyszłej pozycji kasowej na innych uczestników rynku, czyli na tzw, spekulantów. To podmioty, które świadomie przyjmują ryzyko, aby wypracować odpowiedni zysk. Śledzą trendy i w odpowiednim momencie dokonują transakcji kupna lub sprzedaży.

Rynek walutowy - to rynek pozagiełdowy

Rynek walutowy to rynek pozagiełdowy. Terminy rozliczeń transakcji oraz kwoty walut są negocjowane. Podmioty kreujące rynek korzystają z systemu stałych terminów dla rozliczania transakcji. Podobny system jest stosowany podczas transakcji pieniężnych. Stosuje się umowne wielkości kredytowych transakcji. Rynek walutowy jest głównie zdominowany przez inwestycyjne i handlowe operacje instytucji finansowych i przedsiębiorstw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA