Rynek walutowy - co warto o nim wiedzieć?
- Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA
Rynek walutowy - istotne fakty
Rynek walutowy to międzynarodowa przestrzeń, na której dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży różnych walut w dowolnym terminie. Jest miejscem spotkań kupujących i sprzedających walutę. Największy rynek walutowy na świecie to Forex, a jego dzienne obroty przekraczają 1,5 bln dolarów. Dla porównania W Polsce dzienny obrót wynosi pomiędzy 1 a 1,5 mld dolarów.
REKLAMA
Rynek walutowy - największy rynek finansowy na świecie
Rynek walutowy to największy istniejący rynek finansowy. Charakteryzuje się silnym stopniem integracji różnych centrów handlu walutą. Bezpośrednie oraz różnorodne powiązania komunikacyjne, które występują pomiędzy nimi determinują funkcjonowanie rynku walutowego jako jednolitego rynku globalnego. Dzięki globalnemu charakterowi rynku walutowego możliwe jest zawieranie transakcji na międzynarodowych rynkach, co przyczynia się do rozwoju handlu międzynarodowego, inwestycji portfelowych oraz zagranicznych inwestycji bezpośrednich.
Rynek finansowy - transakcje zawierane 24h/dobę
Transakcje pomiędzy uczestnikami dokonywane są w różnych regionach świata, dlatego nie można określić jednej lokalizacji dla rynku walutowego. Pozwala on na handel przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Niezwykle ważną funkcję, którą pełni rynek walutowy to oferowanie zabezpieczeń mających na celu zapewnienie ochrony uczestnikom rynku przed negatywnymi skutkami zmian kursowych, które są trudne do przewidzenia.
Rynek finansowy - najważniejsze funkcje
Rynek walutowy umożliwia uczestnikom rynku redukcję lub kontrolę ryzyka walutowego dzięki przeniesieniu go na inne podmioty deklarujące jego przejęcie. Podmioty zabezpieczające to tzw. hedgers. Są nimi np. importerzy, eksporterzy, indywidualni inwestorzy. Starają się przenieść ryzyko wahań kursowych obecnej lub przyszłej pozycji kasowej na innych uczestników rynku, czyli na tzw, spekulantów. To podmioty, które świadomie przyjmują ryzyko, aby wypracować odpowiedni zysk. Śledzą trendy i w odpowiednim momencie dokonują transakcji kupna lub sprzedaży.
Rynek walutowy - to rynek pozagiełdowy
Rynek walutowy to rynek pozagiełdowy. Terminy rozliczeń transakcji oraz kwoty walut są negocjowane. Podmioty kreujące rynek korzystają z systemu stałych terminów dla rozliczania transakcji. Podobny system jest stosowany podczas transakcji pieniężnych. Stosuje się umowne wielkości kredytowych transakcji. Rynek walutowy jest głównie zdominowany przez inwestycyjne i handlowe operacje instytucji finansowych i przedsiębiorstw.
REKLAMA
REKLAMA