REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek walutowy - co warto o nim wiedzieć?

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Rynek walutowy - co warto o nim wiedzieć?

Rynek walutowy - istotne fakty

Rynek walutowy to międzynarodowa przestrzeń, na której dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży różnych walut w dowolnym terminie. Jest miejscem spotkań kupujących i sprzedających walutę. Największy rynek walutowy na świecie to Forex, a jego dzienne obroty przekraczają 1,5 bln dolarów. Dla porównania W Polsce dzienny obrót wynosi pomiędzy 1 a 1,5 mld dolarów.

REKLAMA

Rynek walutowy - największy rynek finansowy na świecie

Rynek walutowy to największy istniejący rynek finansowy. Charakteryzuje się silnym stopniem integracji różnych centrów handlu walutą. Bezpośrednie oraz różnorodne powiązania komunikacyjne, które występują pomiędzy nimi determinują funkcjonowanie rynku walutowego jako jednolitego rynku globalnego. Dzięki globalnemu charakterowi rynku walutowego możliwe jest zawieranie transakcji na międzynarodowych rynkach, co przyczynia się do rozwoju handlu międzynarodowego, inwestycji portfelowych oraz zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Rynek finansowy - transakcje zawierane 24h/dobę

Transakcje pomiędzy uczestnikami dokonywane są w różnych regionach świata, dlatego nie można określić jednej lokalizacji dla rynku walutowego. Pozwala on na handel przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Niezwykle ważną funkcję, którą pełni rynek walutowy to oferowanie zabezpieczeń mających na celu zapewnienie ochrony uczestnikom rynku przed negatywnymi skutkami zmian kursowych, które są trudne do przewidzenia.

Rynek finansowy - najważniejsze funkcje

Rynek walutowy umożliwia uczestnikom rynku redukcję lub kontrolę ryzyka walutowego dzięki przeniesieniu go na inne podmioty deklarujące jego przejęcie. Podmioty zabezpieczające to tzw. hedgers. Są nimi np. importerzy, eksporterzy, indywidualni inwestorzy. Starają się przenieść ryzyko wahań kursowych obecnej lub przyszłej pozycji kasowej na innych uczestników rynku, czyli na tzw, spekulantów. To podmioty, które świadomie przyjmują ryzyko, aby wypracować odpowiedni zysk. Śledzą trendy i w odpowiednim momencie dokonują transakcji kupna lub sprzedaży.

Rynek walutowy - to rynek pozagiełdowy

Rynek walutowy to rynek pozagiełdowy. Terminy rozliczeń transakcji oraz kwoty walut są negocjowane. Podmioty kreujące rynek korzystają z systemu stałych terminów dla rozliczania transakcji. Podobny system jest stosowany podczas transakcji pieniężnych. Stosuje się umowne wielkości kredytowych transakcji. Rynek walutowy jest głównie zdominowany przez inwestycyjne i handlowe operacje instytucji finansowych i przedsiębiorstw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA