Węgry: Wszedł w życie limit cen na benzynę
REKLAMA
REKLAMA
Litr benzyny nie może przekroczyć 480 forintów (6,05 zł)
Od poniedziałku cena benzyny 95-oktanowej oraz zwykłego oleju opałowego nie może przekraczać 480 forintów (6,05 zł) za litr. Limit nie dotyczy paliw klasy premium.
REKLAMA
Zgodnie z opublikowanym w piątek dekretem rządowym stacjom, które złamią tę zasadę, grozi kara od 100 tys. do 3 mln ft (1260-37 830 zł). Będzie ją można nakładać nawet kilka razy dziennie, jeśli kontrola Narodowego Urzędu Podatków i Ceł (NAV) wykaże dalsze naruszenie limitu.
W poważniejszych przypadkach oprócz kary pieniężnej stacjom grozi zamknięcie na okres od czterech dni do pół roku.
Nie można zamknąć stacji paliw
Limitu nie można ominąć zamykając stację, gdyż według dekretu jeśli w ciągu ostatnich trzech miesięcy sprzedawała ona benzynę, to jest zobowiązana sprzedawać ją jeszcze przez kolejne trzy miesiące. Jeśli natomiast stacja nie sprzedawała dotąd benzyny 95-oktanowej i zwykłego oleju opałowego, to jest zobowiązana sprzedawać po limitowanej cenie także paliwo klasy premium.
Celem decyzji rządu było ograniczenie obciążeń finansowych ludności w sytuacji, gdy inflacja zbliża się do 6 proc., a ceny paliw wzrosły o 30 proc. od początku roku.
REKLAMA
Węgierskie Stowarzyszenie Naftowe (MASZ), reprezentujące większość węgierskich małych sprzedawców paliw, wyraziło niezadowolenie z wprowadzenia limitu, wskazując, że rząd nie rekompensuje straconych przychodów. MASZ zadeklarował, że firmy członkowskie będą przestrzegać nowych przepisów, ale mają nadzieję, że rząd będzie na bieżąco śledzić gospodarcze konsekwencje dekretu i wykaże gotowość do rozmów z podmiotami rynkowymi.
Według obliczeń portalu Telex limity spowodują spadek przychodów węgierskiej spółki naftowej MOL ze sprzedaży paliw najwyżej o 2 proc. rocznie, ale także inne podmioty zapewne nie stracą na nich dużo.
Centralny Urząd Statystyczny (KSH) podał, że inflacja na Węgrzech wyniosła w październiku 6,5 proc. rok do roku. Węgierski Bank Narodowy ocenił zaś, że wzrost cen paliw odpowiada za 1,9 pkt proc. inflacji.
REKLAMA
REKLAMA