REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magdalena Foremska (PAH): 7 zł to pomoc 1 osobie w obozie w Iraku przez miesiąc [PODCAST]

Agnieszka Gorczyca
Agnieszka Gorczyca
redaktor test
Obecnie prawie 1,5 mln ludzi nadal przebywa w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych
Obecnie prawie 1,5 mln ludzi nadal przebywa w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że konflikt zbrojny w Iraku zakończył się w 2017 roku, to nadal prawie 1,5 miliona osób przebywa w obozach. Dlaczego nie mogą wrócić do domu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

Gościem odcinka podcastu jest Magdalena Foremska PAH, która w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) mówi, jak wygląda życie w obozach irackiego Kurdystanu i dlaczego 7 zł wystarczy, aby pomóc jednej osobie.

REKLAMA

Jak wygląda obecnie sytuacja w Iraku?

REKLAMA

Pod koniec 2017 zakończyły się działania wojenne i rozpoczął się okres odbudowy. Ale musimy pamiętać, że podczas wojny domowej, która trwała w latach 2014-2017, ponad 6 mln osób musiało uciekać z domów, więc ten czas powrotów jest wydłużony z wielu względów.

Przede wszystkim dlatego, że ta odbudowa trwa bardzo powoli. Irak boryka się z dużymi problemami gospodarczymi, które pogłębiła jeszcze pandemia. Pamiętajmy, że rok temu jeszcze był moment, kiedy ceny ropy miały „ujemną” wartość, a to jest główny produkt eksportowy, z którego utrzymuje się ten kraj. Obecnie prawie 1,5 mln ludzi nadal przebywa w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych, dlatego, że w większości przypadków ich domy zostały kompletnie zniszczone. Tam nie ma nic, są tylko gruzy. Drugim powodem jest to, że ci ludzie boją się wracać – wyjaśnia Magda Foremska.

Na czym polegają działania pomocowe PAH w Iraku?

W tym momencie dostarczamy wodę i środki sanitarne do 4 obozów na terenie Irackiego Kurdystanu. Przez ostatni rok rozdawaliśmy też środki dezynfekujące, środki do mycia. Żeby utrzymać ten reżim sanitarny potrzebne było dostarczanie większej ilości wody, więc to także zrobiliśmy.

Prowadzimy także projekt pomocowy w innym obozie: to jest projekt stricte COVID-owy, bo stworzono taki teren do kwarantanny, ewentualnie: izolacji. Wyremontowaliśmy tam infrastrukturę wodno-sanitarną, a także będziemy testować wodę i wyszkoliliśmy wśród lokalnej społeczności promotorów higieny, którzy idą dalej i uświadamiają ludzi czym jest COVID i jak bardzo jest niebezpieczny. W warunkach obozowych, jedyną ochroną jest prewencja, czyli: dystans, dezynfekcja, noszenie maseczek i ta świadomość jest niezwykle istotna, więc prowadzimy takie działania – mówi Foremska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda codzienne życie w obozie na terenie Iraku?

REKLAMA

Obozy to są takie małe miasteczka. U nas rozpoczyna się lato, w Iraku ono trwa już prawie dwa miesiące. Temperatura w kwietniu wynosiła 35-37 stopni Celsjusza, teraz jest już grubo ponad 40 i tak będzie do połowy września. To jest problem, bo obozy zwykle są w szczerym polu. Jest tam trochę trawy, jakieś krzaki, ale cienia jest bardzo mało.

Oprócz tego, to są zwykle namioty, w których jest jeszcze goręcej niż na zewnątrz w ciągu dnia. Władze obozu dostarczają elektryczność przez około 7 godzin dziennie, bo na tyle mają środków. Więc ci ludzie mają takie jakby klimatyzatory w środku, z których podczas tych godzin, kiedy jest prąd, korzystają i mogą trochę obniżyć temperaturę. Ale problem polega na tym, że one konsumują bardzo dużo wody: prawie 20 litrów na godzinę. A przydział dzienny na osobę na dzień to 50 litrów. Borykamy się właśnie z tym, żeby zwiększyć ten przydział wodny dla rodzin – podsumowuje Foremska.

Magdalena Foremska – koordynatorka misji PAH w Iraku

Słuchaj podcastów DGPtalk: Z PIERWSZEJ STRONY

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA