REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

Ustawa o cudzoziemcach - zmiany
Ustawa o cudzoziemcach - zmiany
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

Projekt zmian w ustawie o cudzoziemcach

Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Jednym z założeń noweli jest stworzenie warunków sprzyjających legalizacji pobytu cudzoziemców, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą i są uczestnikami programów wsparcia dla cudzoziemców.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, odnosząc się w rozmowie z PAP do opublikowanego niedawno projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, zaznaczył, że projektowana regulacja wprowadza zalecenia sformułowane przez Radę Unii Europejskiej. Przypomniał, że zespół ewaluacyjny złożony m.in. z przedstawicieli innych państw członkowskich w 2019 roku przeprowadził w Polsce ewaluacje Schengen, sprawdzając stosowanie przez Polskę dorobku Schengen - szczególnie w dziedzinie polityki wizowej, powrotowej i granicznej.

"Jest to wykaz technikaliów, które musimy doprecyzować, jeśli chodzi o korzystanie z tego dorobku, jak chociażby sposób przekazywania obrazu linii papilarnych do Systemu Informacyjnego Schengen dla celów odmowy wjazdu" - powiedział wiceszef MSWiA.

Szersze kompetencje Komendanta Głównego Straży Granicznej

REKLAMA

Dodał, że dość istotną zmianą, jaką wprowadza nowela jest przeniesienie kompetencji szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na Komendanta Głównego Straży Granicznej, jako organu wyższego stopnia przy niektórych postępowaniach. Chodzi głównie o postępowania administracyjne w sprawach zobowiązania cudzoziemca do powrotu, a także w sprawach wydalenia obywatela państwa członkowskiego UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

W regulacji przeniesiono również kompetencje szefa UdSC na Komendanta Głównego SG w zakresie dobrowolnych powrotów cudzoziemców. Wprowadzone zmiany mają przyspieszyć procedowanie niektórych postępowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Legalizacja pobytu cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą

W noweli proponuje się także stworzenie warunków do legalizacji pobytów cudzoziemców, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a przede wszystkim są uczestnikami programów wsparcia dla cudzoziemców jak Poland.Business Harbour i ewentualnie innych programów, które pojawią się w przyszłości.

Inne zmiany

W ramach realizacji zaleceń Rady UE w projekcie zaproponowano m.in. zmiany związane z likwidacją instytucji aresztu dla cudzoziemców, zmiany dotyczące istoty orzekania o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Polski i innych państw obszaru Schengen, a także zapewnienie udziału Rzecznika Praw Obywatelskich lub upoważnionego przez niego pracownika Biura RPO w czynnościach związanych z doprowadzeniem cudzoziemca do granicy lub portu lotniczego lub morskiego. Chodzi o czynności podejmowane w związku z przymusowym wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

W projekcie zaproponowano również zmiany w zakresie nakazu przebywania w pomieszczeniach przeznaczonych dla cudzoziemców, którym odmówiono wjazdu na terytorium Polski. Z kolei w celu realizacji zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie zapewnienia większej skuteczności powrotów przy wdrażaniu dyrektywy 2008/115/WE zaproponowano m.in. skrócenie terminu dobrowolnego wyjazdu oraz terminu na wniesienie odwołania. Projekt przewiduje również wprowadzenie rozwiązań prawnych w zakresie europejskiego dokumentu podróży do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.

Proponowane zmiany są związane z regulacjami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Regulacje mają na celu rozszerzenie katalogu wydawanych cudzoziemcom dokumentów o europejski dokument podróży dla celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich. "Stąd konieczne jest uregulowanie w szczególności przesłanek, trybu oraz organów właściwych do wydania tego dokumentu" - czytamy w uzasadnieniu do noweli.

Zgodnie z propozycją zmian w ustawie o cudzoziemcach i w ustawie o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek Komendanta Głównego Policji, szefa ABW albo SKW, wydaje odpowiednio decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu albo o wydaleniu z terytorium RP obywatela UE lub członka rodziny niebędącego obywatelem UE, jeżeli istnieje obawa, że może on prowadzić działalność terrorystyczną lub szpiegowską, albo jest podejrzewany o popełnienie jednego z tych przestępstw.

autor: Marcin Chomiuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA