REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

Ustawa o cudzoziemcach - zmiany
Ustawa o cudzoziemcach - zmiany
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

Projekt zmian w ustawie o cudzoziemcach

Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Jednym z założeń noweli jest stworzenie warunków sprzyjających legalizacji pobytu cudzoziemców, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą i są uczestnikami programów wsparcia dla cudzoziemców.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, odnosząc się w rozmowie z PAP do opublikowanego niedawno projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, zaznaczył, że projektowana regulacja wprowadza zalecenia sformułowane przez Radę Unii Europejskiej. Przypomniał, że zespół ewaluacyjny złożony m.in. z przedstawicieli innych państw członkowskich w 2019 roku przeprowadził w Polsce ewaluacje Schengen, sprawdzając stosowanie przez Polskę dorobku Schengen - szczególnie w dziedzinie polityki wizowej, powrotowej i granicznej.

"Jest to wykaz technikaliów, które musimy doprecyzować, jeśli chodzi o korzystanie z tego dorobku, jak chociażby sposób przekazywania obrazu linii papilarnych do Systemu Informacyjnego Schengen dla celów odmowy wjazdu" - powiedział wiceszef MSWiA.

Szersze kompetencje Komendanta Głównego Straży Granicznej

REKLAMA

Dodał, że dość istotną zmianą, jaką wprowadza nowela jest przeniesienie kompetencji szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na Komendanta Głównego Straży Granicznej, jako organu wyższego stopnia przy niektórych postępowaniach. Chodzi głównie o postępowania administracyjne w sprawach zobowiązania cudzoziemca do powrotu, a także w sprawach wydalenia obywatela państwa członkowskiego UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej, oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

W regulacji przeniesiono również kompetencje szefa UdSC na Komendanta Głównego SG w zakresie dobrowolnych powrotów cudzoziemców. Wprowadzone zmiany mają przyspieszyć procedowanie niektórych postępowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Legalizacja pobytu cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą

W noweli proponuje się także stworzenie warunków do legalizacji pobytów cudzoziemców, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a przede wszystkim są uczestnikami programów wsparcia dla cudzoziemców jak Poland.Business Harbour i ewentualnie innych programów, które pojawią się w przyszłości.

Inne zmiany

W ramach realizacji zaleceń Rady UE w projekcie zaproponowano m.in. zmiany związane z likwidacją instytucji aresztu dla cudzoziemców, zmiany dotyczące istoty orzekania o zakazie ponownego wjazdu na terytorium Polski i innych państw obszaru Schengen, a także zapewnienie udziału Rzecznika Praw Obywatelskich lub upoważnionego przez niego pracownika Biura RPO w czynnościach związanych z doprowadzeniem cudzoziemca do granicy lub portu lotniczego lub morskiego. Chodzi o czynności podejmowane w związku z przymusowym wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

W projekcie zaproponowano również zmiany w zakresie nakazu przebywania w pomieszczeniach przeznaczonych dla cudzoziemców, którym odmówiono wjazdu na terytorium Polski. Z kolei w celu realizacji zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie zapewnienia większej skuteczności powrotów przy wdrażaniu dyrektywy 2008/115/WE zaproponowano m.in. skrócenie terminu dobrowolnego wyjazdu oraz terminu na wniesienie odwołania. Projekt przewiduje również wprowadzenie rozwiązań prawnych w zakresie europejskiego dokumentu podróży do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.

Proponowane zmiany są związane z regulacjami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Regulacje mają na celu rozszerzenie katalogu wydawanych cudzoziemcom dokumentów o europejski dokument podróży dla celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich. "Stąd konieczne jest uregulowanie w szczególności przesłanek, trybu oraz organów właściwych do wydania tego dokumentu" - czytamy w uzasadnieniu do noweli.

Zgodnie z propozycją zmian w ustawie o cudzoziemcach i w ustawie o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek Komendanta Głównego Policji, szefa ABW albo SKW, wydaje odpowiednio decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu albo o wydaleniu z terytorium RP obywatela UE lub członka rodziny niebędącego obywatelem UE, jeżeli istnieje obawa, że może on prowadzić działalność terrorystyczną lub szpiegowską, albo jest podejrzewany o popełnienie jednego z tych przestępstw.

autor: Marcin Chomiuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA