reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd zapowiada pomoc dla firm spoza PKD

Rząd zapowiada pomoc dla firm spoza PKD

Jak zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin będzie pomoc dla przedsiębiorców spoza systemu PKD, również dla tych, którzy działają w galeriach handlowych. Jakie to będzie wsparcie? Kto z niego skorzysta?

Wsparcie dla firm spoza listy PKD

Rząd chce rozszerzyć wsparcie dla firm dotkniętych pandemią, których nie obejmuje system PKD, w tym podmiotom działającym w galeriach handlowych - zapowiedział prasowej wicepremier, minister rozwoju i pracy Jarosław Gowin. Dodał, że pomoc z tzw. tarczy branżowej wydłużona zostanie na luty.

"Pracujemy nad dalszymi sposobami skutecznego wspierania tych przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD. (...) Sposobem na kierowanie tej pomocy były do tej pory kody PKD i, generalnie rzecz biorąc, tak pozostanie. Natomiast szukamy sposobów na uszczelnienie luk w tym systemie i na objęcie pomocą również innych form działalności gospodarczej" - dodał.

"Szukamy sposobu na to, by organizacjom pozarządowym, które prowadzą działalność gospodarczą, ale nie mają swojego PKD udzielić pomocy. Podobnie będzie ze wsparciem dla przedsiębiorców w galeriach handlowych. W tym przypadku rozważmy rozważamy pomoc nie na podstawie PKD (...), ale na podstawie umowy najmu na przestrzeń galerii" - dodał.

Tarcza branżowa wydłużona na luty

Gowin poinformował, że pomoc w ramach tzw. tarczy branżowej będzie obowiązywała również w lutym, a rząd pracuje nad rozporządzeniem w tej sprawie.

Od 1 lutego z Tarczy branżowej mogą korzystać także firmy założone w 2020 roku.

Tarcza branżowa obejmuje 54 branże, które mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS r., jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Do tej pory wsparcie obejmowało okres: listopad i grudzień 2020 r. oraz styczeń 2021 r.

Szef MRPiT przekazał, że do tej pory, czyli w ciągu niespełna miesiąca z Tarczy Finansowej 2.0 PFR do polskich mikro, małych i średnich firm trafiło już blisko 5,5 mld zł.

Jak wskazał Gowin, małe i średnie przedsiębiorstwa z branży hotelarskiej i gastronomicznej - a więc z tych branż, które najbardziej dotknięte są obostrzeniami - otrzymały w ciągu tego niespełna miesiąca prawie 3 mld zł wsparcia.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama