REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się dzieje z ceną złota?

Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Cena złota, podobnie jak kursy wielu innych aktywów, notuje w tym roku silne wzrosty. Pytanie zatem, co będzie dalej? Czy rajd dobiega powoli końca, czy złoto dopiero się rozkręca?

Od początku 2020 roku notowania złota znajdują się w mocnym trendzie wzrostowym, który wyniósł je do nowych historycznych szczytów. Mimo marcowego załamania na rynkach: finansowych i surowcowym, już w sierpniu kurs kruszcu po raz pierwszy w historii przekroczył 2000 dolarów za uncję, by ostatecznie dotrzeć do rekordowego poziomu 2069 dolarów. Od tamtego momentu złoto zaczęło nieznacznie tracić na wartości, ale w połowie października wciąż kosztuje około 1900 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy, którzy kupili je na początku tego roku, zarobili już ponad 25 procent.

REKLAMA

Inwestorzy wciąż chętni na złoto – kurs wróci do wzrostów?

REKLAMA

Wielu analityków jest zdania, że ostatnie lekkie spadki ceny złota to jedynie korekta i przystanek przed dalszymi wzrostami. Taki scenariusz wydaje się prawdopodobny, bo na tę chwilę zupełnie nic nie wskazuje na to, żeby inwestorzy mieli masowo opuszczać „bezpieczną przystań”, jaką jest złoto.

Warto dodać, że cena złota znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, nie tylko w krótkiej, ale również długiej perspektywie czasowej. Jeszcze w połowie 2018 roku uncja kruszcu kosztowała raptem około 1200 dolarów, jednak od tamtego czasu jej cena sukcesywnie pnie się w górę; oznacza to, że mimo ostatniej korekty i marcowego załamania na rynkach kurs kruszcu jest obecnie o blisko 60 procent wyższy niż jeszcze 2,5 roku temu. Pandemia koronawirusa i jej gospodarcze konsekwencje powinny sprzyjać kontynuacji trendu wzrostowego.

Dlaczego cena złota rośnie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za tegoroczny rajd metali szlachetnych, w tym złota, odpowiada oczywiście ekspensywna polityka banków centralnych: radykalne obniżki stóp procentowych oraz ogromne programy wsparcia. Działania te skutecznie zmniejszyły skalę problemów gospodarczych, ale jednocześnie przyczyniły się do osłabienia dolara amerykańskiego, co tylko przyspieszyło wzrost cen miedzy innymi złota i srebra.

Niskie stopy procentowe powodują, że trzymanie środków w bankach jest nieopłacalne, co skłania inwestorów do lokowania środków w aktywa, które wiążą się z wyższym ryzykiem, ale jednocześnie mają znacznie większy potencjał zysku. Dodatkowo masowy dodruk pieniądza sprzyja wzrostowi inflacji, a to z kolei sprawia, że rośnie zainteresowanie takimi inwestycjami, jak właśnie złoto, które przenosi wartość pieniądza w czasie i chroni siłę nabywczą portfeli.

Notowania złota – prognozy analityków

Pandemia koronawirusa i globalny lockdown doprowadziły do poważnej recesji w większości krajów. Co więcej, wiele wskazuje na to, że problemy gospodarcze potrwają jeszcze wiele miesięcy, a rekordowo niskie stopy procentowe mogą utrzymać się nawet przez kilka kolejnych lat. Nic więc dziwnego, że analitycy największych instytucji finansowych na świecie prognozują dalszy wzrost ceny złota. W październiku Goldman Sachs podwyższył swoje szacunki z 2000 do 2300 dolarów za uncję w okresie najbliższych 12 miesięcy. Jeszcze większy optymizm panuje u analityków z Bank of America, którzy przewidują, że do końca 2021 roku kurs kruszcu może wzrosnąć nawet do 3000 dolarów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed złotem rysuje się świetlana przyszłość, ale trzeba mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku innych form inwestycji, jego zakup wiąże się z pewnym ryzykiem. Dobrze jest zatem kontrolować bieżącą cenę złota i śledzić najnowsze informacje z rynku kruszcu, co umożliwia między innymi strona Mennicy Polskiej: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota. Warto tylko pamiętać, że zakup sztabek złota lub złotych monet bulionowych sprawdza się w perspektywie średnio- i długoterminowej – wahania cen złota w krótkim terminie nie powinny wpływać na decyzje inwestycyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA