REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się dzieje z ceną złota?

Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Cena złota, podobnie jak kursy wielu innych aktywów, notuje w tym roku silne wzrosty. Pytanie zatem, co będzie dalej? Czy rajd dobiega powoli końca, czy złoto dopiero się rozkręca?

Od początku 2020 roku notowania złota znajdują się w mocnym trendzie wzrostowym, który wyniósł je do nowych historycznych szczytów. Mimo marcowego załamania na rynkach: finansowych i surowcowym, już w sierpniu kurs kruszcu po raz pierwszy w historii przekroczył 2000 dolarów za uncję, by ostatecznie dotrzeć do rekordowego poziomu 2069 dolarów. Od tamtego momentu złoto zaczęło nieznacznie tracić na wartości, ale w połowie października wciąż kosztuje około 1900 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy, którzy kupili je na początku tego roku, zarobili już ponad 25 procent.

REKLAMA

Inwestorzy wciąż chętni na złoto – kurs wróci do wzrostów?

REKLAMA

Wielu analityków jest zdania, że ostatnie lekkie spadki ceny złota to jedynie korekta i przystanek przed dalszymi wzrostami. Taki scenariusz wydaje się prawdopodobny, bo na tę chwilę zupełnie nic nie wskazuje na to, żeby inwestorzy mieli masowo opuszczać „bezpieczną przystań”, jaką jest złoto.

Warto dodać, że cena złota znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, nie tylko w krótkiej, ale również długiej perspektywie czasowej. Jeszcze w połowie 2018 roku uncja kruszcu kosztowała raptem około 1200 dolarów, jednak od tamtego czasu jej cena sukcesywnie pnie się w górę; oznacza to, że mimo ostatniej korekty i marcowego załamania na rynkach kurs kruszcu jest obecnie o blisko 60 procent wyższy niż jeszcze 2,5 roku temu. Pandemia koronawirusa i jej gospodarcze konsekwencje powinny sprzyjać kontynuacji trendu wzrostowego.

Dlaczego cena złota rośnie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za tegoroczny rajd metali szlachetnych, w tym złota, odpowiada oczywiście ekspensywna polityka banków centralnych: radykalne obniżki stóp procentowych oraz ogromne programy wsparcia. Działania te skutecznie zmniejszyły skalę problemów gospodarczych, ale jednocześnie przyczyniły się do osłabienia dolara amerykańskiego, co tylko przyspieszyło wzrost cen miedzy innymi złota i srebra.

Niskie stopy procentowe powodują, że trzymanie środków w bankach jest nieopłacalne, co skłania inwestorów do lokowania środków w aktywa, które wiążą się z wyższym ryzykiem, ale jednocześnie mają znacznie większy potencjał zysku. Dodatkowo masowy dodruk pieniądza sprzyja wzrostowi inflacji, a to z kolei sprawia, że rośnie zainteresowanie takimi inwestycjami, jak właśnie złoto, które przenosi wartość pieniądza w czasie i chroni siłę nabywczą portfeli.

Notowania złota – prognozy analityków

Pandemia koronawirusa i globalny lockdown doprowadziły do poważnej recesji w większości krajów. Co więcej, wiele wskazuje na to, że problemy gospodarcze potrwają jeszcze wiele miesięcy, a rekordowo niskie stopy procentowe mogą utrzymać się nawet przez kilka kolejnych lat. Nic więc dziwnego, że analitycy największych instytucji finansowych na świecie prognozują dalszy wzrost ceny złota. W październiku Goldman Sachs podwyższył swoje szacunki z 2000 do 2300 dolarów za uncję w okresie najbliższych 12 miesięcy. Jeszcze większy optymizm panuje u analityków z Bank of America, którzy przewidują, że do końca 2021 roku kurs kruszcu może wzrosnąć nawet do 3000 dolarów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed złotem rysuje się świetlana przyszłość, ale trzeba mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku innych form inwestycji, jego zakup wiąże się z pewnym ryzykiem. Dobrze jest zatem kontrolować bieżącą cenę złota i śledzić najnowsze informacje z rynku kruszcu, co umożliwia między innymi strona Mennicy Polskiej: https://www.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/analiza-rynku-zlota. Warto tylko pamiętać, że zakup sztabek złota lub złotych monet bulionowych sprawdza się w perspektywie średnio- i długoterminowej – wahania cen złota w krótkim terminie nie powinny wpływać na decyzje inwestycyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA