REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki będą skracają okres, na jaki udzielają kredytów hipotecznych

Banki będą skracają okres, na jaki udzielają kredytów hipotecznych /Fot. Fotolia
Banki będą skracają okres, na jaki udzielają kredytów hipotecznych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według przewidywań Biura Informacji Kredytowej w 2020 r. ma wzrosnąć wartość kredytów hipotecznych - o 10%. Banki mają też skracać okres na jaki udzielają tych kredytów.

Biuro Informacji Kredytowej przewiduje, że wartość udzielonych kredytów hipotecznych w 2020 roku wzrośnie o ok. 10 proc. Biuro obserwuje, że po wyroku TSUE dotyczącym kredytów konsumpcyjnych banki skracają okres, na jaki udzielają te kredyty - poinformował PAP Biznes prezes BIK Mariusz Cholewa.

REKLAMA

"Na 2020 r. przewidujemy wzrost wartościowy kredytów mieszkaniowych na poziomie ok. 10 proc., który powinien zaowocować wzrostem wartości udzielonych kredytów powyżej rekordowych 70 mld zł. Co do liczby raczej oczekujemy stabilizacji. Głównym motorem wzrostów powinny być, tak jak w 2019 r., kredyty mieszkaniowe wysokokwotowe. Ma to związek ze wzrostem cen nieruchomości, głównie w dużych miastach, oraz zdolności kredytowej" - powiedział PAP Biznes Cholewa.

Prezes ocenił, że szkodowość portfela kredytów mieszkaniowych nadal utrzymuje się na niskim poziomie.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

"Od kilku lat poziom szkodowości portfela kredytów w CHF jest na niskim stabilnym poziomie. Doświadczenia z lat poprzednich, w których miał miejsce wysoki wzrost kursu CHF w relacji do złotego, pokazuje, że nie wpłynęło to negatywnie na wzrost szkodowości kredytów w CHF. Czynnikiem ryzyka jest oczywiście +duże TSUE+" - powiedział Cholewa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii prezesa wyrok TSUE dotyczący kredytów konsumpcyjnych wpłynie na skrócenie okresu, na jaki banki będą udzielały kredytów gotówkowych.

"Na 2020 r. prognozujemy kilkuprocentowy wzrost nowych kredytów gotówkowych - wartość sprzedaży może osiągnąć poziom 75 mld zł. Co do wpływu +małego TSUE+, to zapewne wpływie on na skrócenie okresu, na jaki banki będą udzielały kredytów gotówkowych. Okres umowny powinien zbliżyć się bardziej do rzeczywistych okresów spłacania kredytów. Zjawisko to widzimy już w ostatnich miesiącach" - powiedział Cholewa.

Dodał, że po pierwszych tygodniach stycznia obserwowana aktywność kredytowa dotycząca kredytów konsumpcyjnych klientów jest stabilna.

TSUE uznał w ubiegłym roku, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

Cholewa zwrócił uwagę, że od kilku miesięcy banki informują o zaostrzaniu polityki kredytowej.

"Bardziej konserwatywne podejście do udzielania kredytów oznacza mniejszy dostęp do kredytów i wyższe ceny. Banki w ten sposób reagują na rosnące ryzyka spowolnienia gospodarczego" - powiedział Cholewa.

REKLAMA

"Spowolnienie gospodarcze wprost może przełożyć się na wyhamowanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń, a nawet redukcję zatrudnienia. Mocno odczuliby ją również mikroprzedsiębiorcy. Wyższe rezerwy oczywiście przełożą się na ostrożniejsze podejście do kredytowania, ale wymagać będą również adekwatności kapitałowej, co również może zmniejszyć dynamikę akcji kredytowej" - dodał.

Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich. BIK gromadzi i udostępnia informacje o tym, jak osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe.

BIK w swojej bazie ma informacje o 145 mln rachunków należących do 24,6 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,4 mln firm, rolników i innych podmiotów, w tym o 841 tys. mikroprzedsiębiorców. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA