REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykształcenie kontra doświadczenie

Wykształcenie kontra doświadczenie /Fot. Fotolia
Wykształcenie kontra doświadczenie /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co się bardziej przydaje podczas szukania pracy? Wykształcenie, a może praktyczne doświadczenie? Dyskusja na ten temat trwa od wielu lat, raz do głosu bardziej dochodzą zwolennicy jednego, by za chwilę ustąpić miejsca swoim oponentom. W rzeczywistości do rzetelnego wykonywania obowiązków służbowych potrzeba i jednego, i drugiego. Dysponowania wszechstronnym zakresem kompetencji twardych oczekują również pracodawcy.

Edukacja wciąż jest ważna

REKLAMA

W ostatnich latach często dało się słyszeć ostre słowa krytyki kierowanej pod adresem uczelni wyższych. Zarzucano im brak dostosowania do aktualnej sytuacji na rynku pracy, jak również nadmierne skupianie się na przekazywaniu teorii i ignorowanie znaczenia praktycznego przygotowania młodych ludzi do życia zawodowego. W tych argumentach jest zapewne sporo racji. Jednak przedstawiciele uniwersyteckiego świata bronią się, że nigdy nie pretendowali do przekazywania stricte praktycznej wiedzy. Ich celem było i wciąż jest pokazywanie studentom złożoności świata, wspieranie ich w rozwoju intelektualnym, a także nauka korzystania z różnych źródeł informacji.

REKLAMA

Wracając jednak do znaczenia samego wykształcenia, to błędem byłoby niedostrzeganie jego roli w kształtowaniu jednostki. Wraz ze wspomnianą falą krytyki systemu, który wygenerował tysiące nieprzygotowanych do podjęcia pracy studentów, wylano również przysłowiowe dziecko z kąpielą. A mianowicie nadano wykształceniu pejoratywne znaczenie. Tymczasem świat rozwija się dzięki wykształconym ludziom, którzy pchają go do przodu. Dla takich jednostek praca także zawsze się znajdzie, prędzej czy później. I choć o wyższym wykształceniu mówi się dzisiaj często z pobłażaniem, to bynajmniej nie jest ono powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie, wielu pracodawców wciąż wymaga go od osób odpowiadających na ich oferty pracy.

Doświadczenie jest kluczowe

REKLAMA

Najmądrzejsi studenci zaczynają pracę już w trakcie nauki. Wiedzą bowiem, że bez doświadczenia trudno sobie poradzić na rynku pracy. Nawet obecnie, przy stosunkowo niskim bezrobociu, w ogłoszeniach na portalu Pracuj.pl doświadczenie na podobnym stanowisku to jedno z częściej pojawiających się wymagań. Nawet pracodawcy mający problem ze skompletowaniem zespołu niechętnie dają szansę tym, którzy nigdy nie pracowali. Nie tylko dlatego, że brakuje im doświadczenia w danej branży. Tacy kandydaci często z góry oceniani są jako mało ambitni i nieprzygotowani do pracy w zespole. Trudniej im również zaufać, ponieważ do tej pory nie podejmowali się żadnych poważniejszych zobowiązań.

A zatem w imię swojej świetlanej zawodowej przyszłości opłaca się nieco wysilić. I wraz ze zdobywaniem wykształcenia, zatroszczyć się również o to, by było co wpisać w rubryce doświadczenie. Nie każdemu dane jest podjąć pierwszą pracę w swoim zawodzie. Wówczas warto zająć się czymkolwiek. Byle się nie zasiedzieć i pokazać przyszłym pracodawcom swoje zaangażowanie oraz determinację do działania. Na rynku pracy są to bardzo pożądane kompetencje.

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA