Przygotowanie do zamknięcia ksiąg rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
Sprawozdanie finansowe jednostki składa się z:
REKLAMA
- bilansu,
- rachunku zysków i strat,
- informacji dodatkowej obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia,
- a w przypadku jednostek, których sprawozdanie finansowe podlega obligatoryjnemu badaniu przez biegłego rewidenta, sprawozdanie finansowe składa się także z:
- zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym
- rachunku przepływów pieniężnych.
Do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzenia wynika z uor lub odrębnych przepisów.
W obecnym stanie prawnym zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych jest różny w zależności od:
- rodzaju prowadzonej działalności - banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, jednostki pożytku publicznego, inne jednostki,
- wielkości danej jednostki - jednostki mikro, jednostki małe, pozostałe jednostki.
Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych określa dla:
- jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji - załącznik nr 1 do uor,
- banków - załącznik nr 2 do uor,
- zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji załącznik nr 3 do uor,
- jednostek mikro - załącznik nr 4 do uor,
- jednostek małych korzystających z uproszczeń odnoszących się do sprawozdania finansowego - załącznik nr 5 do uor,
- jednostek wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - załącznik nr 6 do uor.
Zobacz: Prawo dla firm
REKLAMA
W załączniku nr 4 (dla jednostek mikro), załączniku nr 5 (dla jednostek małych) i załączniku nr 6 (dla jednostek wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego) zostały przedstawione zakresy informacji wykazywane w sprawozdaniu finansowym w formie uproszczonej. Sprawozdanie to obejmuje uproszczony bilans (z informacjami ogólnymi) oraz uproszczony rachunek zysków i strat.
Jednostki mikro mogą nie sporządzać informacji dodatkowej, pod warunkiem że przedstawią informacje uzupełniające do bilansu określone w załączniku nr 4 do uor. Dodatkowo jednostki mikro mogą nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, nawet gdy ich sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu.
Jednostka mikro, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności, może nie sporządzać tego sprawozdania, pod warunkiem że w informacji dodatkowej (w przypadku jej sporządzania) lub jako informacje uzupełniające do bilansu przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów (akcji) własnych określone w załączniku nr 4 do uor.
REKLAMA
W ramach uproszczeń także jednostki małe mogą nie sporządzać zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Dodatkowo jednostka mała, która ma obowiązek sporządzania sprawozdania z działalności, może nie sporządzać tego sprawozdania pod warunkiem, że w informacji dodatkowej przedstawi informacje dotyczące nabycia udziałów własnych (zgodnie z art. 49 ust. 2 pkt 5 uor).
Ponadto jednostka mała, która zamierza sporządzić sprawozdanie z działalności, może nie wykazywać w nim wskaźników niefinansowych oraz informacji dotyczących zagadnień środowiska naturalnego i zatrudnienia (zgodnie z art. 49 ust. 3 uor).
Organizacje pozarządowe, m.in. stowarzyszenia i fundacje, mogą skorzystać z uproszczeń określonych w załączniku nr 6 lub, po spełnieniu określonych warunków, mogą nie stosować postanowień uor, lecz prowadzić tylko uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (zbliżoną do podatkowej księgi przychodów i rozchodów).
W ślad za możliwością sporządzania uproszczonych sprawozdań finansowych jednostki mają możliwość stosowania uproszczeń w zakresie prowadzonej ewidencji, wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego. Uproszczenia te polegają m.in. na:
- kwalifikacji umów leasingu zgodnie z przepisami podatkowymi,
- nieustalaniu aktywów i nietworzeniu rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego,
- możliwości prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (organizacje non profit nieprowadzące działalności gospodarczej).
- Zatem aby było możliwe prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego, jednostka musi najpierw zamknąć księgi rachunkowe.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Przygotowanie do zamknięcia ksiąg rachunkowych
W artykule omówiono również od czego zacząć zamknięcie ksiąg rachunkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.