| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowa ustawa o tachografach opublikowana

Nowa ustawa o tachografach opublikowana

W Dzienniku Ustaw poz. 1480 opublikowana została ustawa z 5 lipca 2018 r. o tachografach. Ma ona zwiększyć sprawność kontroli systemu i egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.

Ustawa reguluje warunki prowadzenia działalności w zakresie instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów oraz zadania organów i jednostek właściwych w sprawach tachografów.

Zgodnie z art. 4 ustawy do obrotu lub użytkowania może być wprowadzony tachograf lub element składowy tachografu posiadający świadectwo homologacji typu.

Prezes Głównego Urzędu Miar na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela wydaje, w drodze decyzji, świadectwo homologacji typu.

Do prowadzenia działalności w zakresie instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów niezbędne jest zezwolenie. Wydaje go w drodze decyzji Prezes Głównego Urzędu Miar.

Zobacz serwis: Moto

Zezwolenie wydaje się na prowadzenie działalności w zakresie:

1) instalacji tachografów;

2) instalacji i sprawdzania tachografów;

3) instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów.

Uprawnienia technika warsztatu nabyte na podstawie dotychczasowych regulacji w zakresie tachografów zachowują ważność, o ile osoba posiadająca te uprawnienia nie była skazana prawomocnie za przestępstwa określone w ustawie i nie jest osobą, której działalność może powodować konflikt interesów.

Zgodnie z nowymi przepisami przez okres 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy technik warsztatu posiadający uprawnienia będzie mógł wykonywać swoje czynności w zakresie tachografów cyfrowych na podstawie zaświadczenia wydanego przez Prezesa Głównego Urzędu Miar na podstawie dotychczasowych przepisów. W tym okresie będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu technika warsztatu w zakresie tachografów cyfrowych na podstawie nowych przepisów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia z wyjątkiem przepisów obowiązujących od 31 grudnia 2018 r. i 1 stycznia 2019 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »