Nowa ustawa o tachografach opublikowana
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa reguluje warunki prowadzenia działalności w zakresie instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów oraz zadania organów i jednostek właściwych w sprawach tachografów.
REKLAMA
Zgodnie z art. 4 ustawy do obrotu lub użytkowania może być wprowadzony tachograf lub element składowy tachografu posiadający świadectwo homologacji typu.
Prezes Głównego Urzędu Miar na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela wydaje, w drodze decyzji, świadectwo homologacji typu.
Do prowadzenia działalności w zakresie instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów niezbędne jest zezwolenie. Wydaje go w drodze decyzji Prezes Głównego Urzędu Miar.
Zobacz serwis: Moto
Zezwolenie wydaje się na prowadzenie działalności w zakresie:
1) instalacji tachografów;
2) instalacji i sprawdzania tachografów;
3) instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów.
REKLAMA
Uprawnienia technika warsztatu nabyte na podstawie dotychczasowych regulacji w zakresie tachografów zachowują ważność, o ile osoba posiadająca te uprawnienia nie była skazana prawomocnie za przestępstwa określone w ustawie i nie jest osobą, której działalność może powodować konflikt interesów.
Zgodnie z nowymi przepisami przez okres 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy technik warsztatu posiadający uprawnienia będzie mógł wykonywać swoje czynności w zakresie tachografów cyfrowych na podstawie zaświadczenia wydanego przez Prezesa Głównego Urzędu Miar na podstawie dotychczasowych przepisów. W tym okresie będzie mógł wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu technika warsztatu w zakresie tachografów cyfrowych na podstawie nowych przepisów.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia z wyjątkiem przepisów obowiązujących od 31 grudnia 2018 r. i 1 stycznia 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.