REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładanie nowej firmy - czy potrzebna jest pieczątka i gdzie ją kupić - reklama

Trodat
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja działalności gospodarczej jeszcze nigdy nie była tak prosta, jak po zmianach prawnych wprowadzonych w połowie 2011 roku. Pierwszym krokiem jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki. W przypadku wyboru działalności w formie spółki, konieczna jest rejestracja w KRS.

Dodatkowo, należy dokonać zgłoszenia w ZUS, a jeżeli przedsiębiorca chce być podatnikiem VAT - składa zgłoszenie rejestracyjne do podatku VAT w urzędzie skarbowym.

REKLAMA

Procedurze rejestracyjnej w urzędach towarzyszy kilka innych czynności takich, jak założenie rachunku bankowego przez przedsiębiorcę czy wyrobienie pieczątki firmowej.

Czy rzeczywiście posiadanie i posługiwanie się pieczątką przez przedsiębiorcę jest konieczne?

Otóż nie jest prawnie wymagane posiadanie i używanie przez przedsiębiorcę pieczątki firmowej. Wymóg taki jednak istnieje w przypadku części druków i formularzy składanych organom administracji publicznej. Należy tu wymienić przede wszystkim oświadczenia i deklaracje podatkowe stosowane w zakresie podatku dochodowego (zarówno od osób fizycznych jak i prawnych), deklaracje na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych czy podatku akcyzowego.

Nadmienić jednak należy, że brak pieczątki nie skutkuje jakimikolwiek sankcjami dla składającego druk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy nie są również zobowiązani do umieszczania pieczątek na fakturach - jest to pozostawione decyzji podatnika.

Naturalnym jest więc pytanie - czy wobec tego jest sens zamawiania i korzystania z pieczątek?

REKLAMA

Pieczątki są szczególnie użyteczne w przypadku wystawiania dokumentów w dużej liczbie, przy powtarzalności danych podmiotu je wystawiających. W takich przypadkach użycie pieczątek przekłada się na oszczędności czasu poświęconego na każdorazowe wystawienie dokumentu.

Inną korzyścią jest ułatwienie weryfikacji danych podmiotu wystawiającego dokument w sytuacji kiedy podpis wystawcy dokumentu jest nieczytelny. Ma to szczególnie duże znaczenie przy wystawianiu recept przez lekarzy, gdzie pieczątka pozwala na jednoznaczne wskazanie i identyfikację lekarza wystawiającego daną receptę.

 

Aby zamówić pieczątkę, wystarczy udać się do punktu stemplarskiego, w którym można dokonać wyboru zarówno samej pieczątki, jej tekstu oraz koloru tuszu. Najlepiej wybrać autoryzowany punkt stemplarski, gdzie sprzedawca doradzi, jaki produkt wybrać.  Lista takich punktów w całej Polsce znajduje na stronie www.pieczatki.pl.

Można wybrać punkt położony w najbardziej dogodnym miejscu, a dodatkowo zapoznać się ofertą pieczątek. Wybór autoryzowanego punktu stemplarskiego gwarantuje realizację usługi stemplarskiej na wysokim poziomie jakościowym zarówno w zakresie technicznej realizacji jak i obsługi klienta.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA