REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudna sytuacja polskich przedsiębiorców

REKLAMA

Przychody przedsiębiorstw średnich i dużych spadły w pierwszym kwartale br. o 4 proc., a koszty o 2,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS.

REKLAMA

Tak złej sytuacji w przedsiębiorstwach jeszcze nie było. To efekt słabości tylko i wyłącznie naszej gospodarki, a szczególnie spożycia krajowego. Bowiem mimo słabości większości gospodarek do których przedsiębiorstwa eksportują, udało się firmom w 1. kwartale 2013 r. zwiększyć sprzedaż o 7,6 proc., a udział sprzedaży na eksport w wartości całej sprzedaży wzrósł z 21,7 proc. do 24 proc. Eksporterzy zatem skutecznie konkurują na trudnych, zagranicznych rynkach.

REKLAMA


Spadkowi przychodów ze sprzedaży o 4 proc. towarzyszył, niestety, mniejszy spadek kosztów, bo tylko o 2,9 proc. Oznacza to, że firmom nie udało się dostosować kosztów do spadku przychodów. Patrząc na strukturę rodzajową kosztów widać, że przyczyną tego był... wzrost wynagrodzeń. Ich udział w całości kosztów wzrósł bowiem o 0,5 pkt. proc. Widać wyraźnie, że przedsiębiorcy nie przerzucają osłabienia gospodarczego na pracowników. Potwierdzają to także dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń w 1. kwartale 2013 r. - przy spadku przychodów o 4 proc. przedsiębiorstwa podniosły wynagrodzenia swoim pracownikom o 2,1 proc. (przy inflacji na poziomie 1,3 proc.). Starają się również utrzymać zatrudnienie, co bez rozwiązań uelastyczniających rynek pracy jest bardzo trudne (przyjęty przez rząd projekt ustawy antykryzysowej niewiele tu pomoże, bo będzie wprowadzony za późno i jest zbyt konserwatywny).


Zobacz: Już 1700 firm skorzystało z gwarancji kredytowych z BGK


Wynik finansowy brutto (przed opodatkowaniem) był niższy w 1. kwartale 2013 r. w stosunku do 1. kwartału 2012 r. o 7 mld zł (o 24,3 proc.), co automatycznie zmniejszyło (o 1 mld zł) podatek dochodowy (CIT) płacony do budżetu państwa.

REKLAMA


Wynik finansowy netto jest niższy o prawie 6 mld zł (25,2 proc.) w stosunku do 1. kwartału 2012 r. Zdecydowanie spadły zyski netto (o 13,8 proc.), a jeszcze bardziej zdecydowanie wzrosły straty netto - o 18,2 proc. Na szczęście nie wzrósł w sposób znaczący (bo „jedynie" o 0,5 pkt proc.) odsetek firm, które zakończyły 1. kwartał 2013 r. stratą netto. Jednak prawie 40 proc. (38,4 proc.) firm średnich i dużych nie wypracowała dodatniego wyniku finansowego. To bardzo duża część sektora przedsiębiorstw 50+ w Polsce.
Do tak istotnego pogorszenia wyniku finansowego netto przyczyniły się nie tylko malejące zbyt wolno w stosunku do spadku przychodów ze sprzedaży koszty, ale także wynik na działalności finansowej, który wyniósł minus 3,1 mld zł. Jak sygnalizuje GUS, to przede wszystkim efekt ujemnego salda różnic kursowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wszystko to odbiło się na sytuacji finansowej firm średnich i dużych - pogorszyła się relacja kosztów do przychodów. Znacząco spadła rentowność sprzedaży netto - do 3,2 proc. Jednak w tej niekorzystnej sytuacji udaje się firmom utrzymać gotówkową płynność finansową na wysokim poziomie 32,7 proc. Udało im się także kontynuować, co prawda na nieco niższym poziomie, inwestycje. Wyniosły one w 1. kwartale 2013 r. 17,1 mld zł, w cenach stałych „tylko" o 1,6 proc. mniej niż w 1. kwartale 2012 r. Jednak nie wszystkie sektory gospodarki utrzymały zeszłoroczny poziom inwestycji. Poważne spadki nakładów na inwestycje nastąpiły w sektorze zakwaterowanie i gastronomia, w handlu, w sektorze dostawy wody, gospodarka ściekami i odpadami, a także w górnictwie. Trudno się dziwić, bowiem w tych sektorach w 1. kwartale ubiegłego roku były realizowane duże inwestycje. Spadek w tym roku jest więc nie tyle efektem ograniczeń wynikających z osłabienia gospodarczego i obaw przed jego konsekwencjami, ale zrealizowania inwestycji w poprzednim roku/latach.


Obraz sektora przedsiębiorstw średnich i dużych, jaki rysuje się po 1. kwartale 2013 r. pokazuje bardzo trudną sytuację firm, które „amortyzują" ją nie obniżaniem wynagrodzeń, czy akceptacją słabości rynku krajowego. Wręcz przeciwnie - podnoszą wynagrodzenia mimo spadku przychodów i walczą o nowe rynki zbytu. Nie rezygnują również z inwestycji. Brawo!!!


Zobacz: Minimalne wynagrodzenie 2014

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA