REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe szanse na wyższy wzrost gospodarczy

dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

REKLAMA

Opublikowany w ubiegłym tygodniu wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego był niższy niż w marcu o 1,1 pkt. i aż o 2 pkt. wobec lutego. Jeśli do tego dodać kiepskie dane za pierwszy kwartał, to obraz gospodarki nie wygląda dobrze.

 Drugi kwartał 2013 r. zaczął się dla przemysłu fatalnie. To trzynasty miesiąc z rzędu osłabienia. Wszystkie parametry, które brane są pod uwagę przy budowaniu wskaźnika PMI - zamówienia krajowe i eksportowe, zatrudnienie, zapasy wyrobów gotowych i pozycji zakupowych, czas dostaw, a także koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych - jednoznacznie wskazują, że 25 proc. polskiej gospodarki jest w kryzysie.

REKLAMA


Przedsiębiorcy
sygnalizują, kolejny miesiąc z rzędu, spadek zamówień, tak na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.


Oznacza to, że także w kwietniu br. (po całym pierwszym kwartale 2013 r.) produkcja sprzedana przemysłu będzie mniejsza niż w kwietniu 2012 r. Podobnie będzie, niestety, w kolejnych miesiącach. Sygnalizuje to wyraźnie zachowanie firm dotyczące polityki zarządzania zapasami. Przedsiębiorstwa przemysłowe wróciły, po lekkiej poprawie w lutym, do ograniczania zapasów wyrobów gotowych. Zdecydowanie obniżyły także zakupy surowców i materiałów do produkcji. Potwierdza to silny spadek zamówień i próbę dostosowania się firm do tej tendencji. Przedsiębiorstwa przemysłowe muszą w tej chwili, przy malejących zamówieniach, szczególną uwagę zwracać na płynność finansową.


Zobacz: Nie zmieni się VAT w 2014 roku

REKLAMA


Według danych GUS w pierwszym kwartale br. produkcja sprzedana przemysłu spadła o 2 proc. r/r, a tendencja spadków pogłębiała się w kolejnych miesiącach. Kwiecień na pewno dołączy do tego trendu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie sekcje gospodarki mają problemy z nowymi zamówieniami. Ciągle bardzo dobrze radzi sobie branża spożywcza, produkcja napojów i ... wyrobów tytoniowych. I jak zwykle przemysł farmaceutyczny. Bardzo natomiast niepokoją spadki produkcji sprzedanej w branży chemicznej i produkcji maszyn i urządzeń. To eksportowe sektory naszej gospodarki. Spadek produkcji sprzedanej w tych sekcjach gospodarki potwierdza słabość rynków naszych głównych zagranicznych partnerów biznesowych i nie najlepiej rokuje kontrybucji eksportu netto do wzrostu PKB. Chyba, że w dalszym ciągu silnie spadać będzie import.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Obraz gospodarki, jaki rysuje się, to niestety niewielki, ale spadek PKB w pierwszym kwartale, i niestety „szansa" na bardzo słaby wzrost w drugim kwartale 2013 r. Skorygowana ostatnio przez resort finansów prognoza wzrostu gospodarczego w 2013 r. - z 2,2 proc. na 1,5 proc. - będzie trudna do spełnienia.

 
Zobacz: Rosnące bezrobocie w Unii Europejskiej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA