REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm zajmie się dziś uelastycznieniem czasu pracy

Elżbieta Łukowska

REKLAMA

Pracodawcy cieszą się z faktu rozpoczęcia prac parlamentarnych nad nowelizacjami przepisów kodeksu pracy mówiących o czasie pracy. Sejm ma się dziś zająć projektami ustaw dotyczących czasu pracy.

Projekt rządowy przewiduje wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Drugi projekt, który rozpatrzy dzisiaj Sejm, jest autorstwa grupy posłów Platformy Obywatelskiej. Obejmuje rozwiązania dotyczące nie tylko 12 miesięcznych okresów rozliczeniowych i doby pracowniczej ale też między innymi niższych stawek za nadgodziny czy oddawania dni wolnych w kolejnym okresie rozliczeniowym.

REKLAMA


Zdaniem Jeremiego Mordasewicza takie rozwiązania przyczynią się do obniżenia kosztów pracy i zwiększenia konkurencyjności firm. Rozmówca IAR dodał, że w dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa zdobywają zamówienia z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc i nie mogą organizować pracy codziennie w wymiarze ośmiu godzin. Muszą mieć możliwość zatrudniania w jednych tygodniach na przykład na 48 godzin, w innych na 30 godzin


Zobacz: Ulga podatkowa dla innowacyjnych firm


Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że rozwiązania zawarte w projekcie rządowym, negocjowane były w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

REKLAMA


Szef OPZZ Jan Guz mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że uelastycznienie rozliczania czasu pracy spowoduje, że będzie więcej biednych pracujących. Podkreślił, że OPZZ chciał, by takie rozwiązanie było regulowane w zakładowych lub ponad zakładowych układach zbiorowych pracy, na co nie zgodził się rząd i pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz zapewnia, że uelastycznienie czasu pracy nie jest skierowane przeciwko pracownikom a wręcz odwrotnie. Według ministra istotą jest tworzenie nowych i utrzymanie już istniejących miejsc pracy. W dzisiejszych czasach jest to rzecz najważniejsza - zaznaczył minister Kosiniak Kamysz. Podkreślił, że proponowane rozwiązania umożliwiają pracodawcy takie organizowanie czasu pracy, które będzie odpowiadało zmiennemu zapotrzebowaniu na zatrudnienie w ciągu roku.


Zobacz: Rządowe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA