REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców w 2013 roku

Konfederacja Lewiatan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od Nowego Roku niezapłacona w terminie faktura nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu, skrócony będzie termin uprawniający do skorzystania z ulgi za złe długi ze 180 do 150 dni, zniesione zostaną ograniczenia w stosowaniu metody kasowej rozliczenia podatku VAT przez małych podatników - mówi Przemysław Pruszyński, ekspert PKPP Lewiatan.

 

REKLAMA

Od Nowego Roku przedsiębiorców czeka wiele zmian w przepisach podatkowych. Kluczowe zmiany zostały uchwalone w ustawie o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce oraz w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Zmiany w podatkach dochodowych:

REKLAMA

Niezapłacona w terminie faktura nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu. W przypadku, gdy podatnik (nabywca) zaliczy do kosztów uzyskania przychodów kwotę wynikającą z faktury(rachunku) i nie ureguluje jej w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności zobowiązany będzie do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeżeli termin płatności ustalony przez strony transakcji będzie dłuższy niż 60 dni, nabywca (dłużnik) zobowiązany będzie do dokonania korekty kosztów z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to w praktyce, że zobowiązania nieuregulowane w terminie 90 dni od daty zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów od miesiąca, w którym minął 90 dniowy termin do czasu ich uregulowania. Obowiązek zmniejszenia kosztów powstawał będzie w miesiącu, w którym upłynie 30 dniowy termin płatności dla umów z terminem płatności do 60 dni oraz 90 dniowy dla umów z terminem płatności dłuższym niż 60 dni.

Regulacja ta spowoduje, że przedsiębiorcy nie będą zawierali umów z terminami płatności dłuższymi niż 90 dni, a przynajmniej będą starali się regulować swoje zobowiązania w terminie 90 dni. W przeciwnym wypadku nałożą na siebie dużo dodatkowej pracy związanej z rozliczeniem podatku (konieczność monitorowania terminów zaliczenia do kosztów poszczególnych faktur) oraz pozbawią się poniesionych kosztów uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Zobacz: Kasy rejestrujące w 2013 r.

Zmiany w podatku VAT:

Ulga za złe długi

Skrócenie terminu uprawniającego do skorzystania z ulgi za złe długi ze 180 do 150 dni. Po upływie tego okresu wierzyciel będzie miał prawo do skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Wierzyciel wraz ze złożeniem deklaracji, w której dokonuje korekty zobowiązany będzie do złożenia zawiadomienia VAT -ZD, w którym wskaże kwotę z niezapłaconej faktury, wysokość podatku oraz dane dłużnika. Jednocześnie zniesiony został obowiązek zawiadomienia dłużnika o skorygowaniu podatku należnego.
Zgodnie z nowymi przepisami dłużnik zobowiązany będzie do korekty odliczonej kwoty podatku VAT wynikającej z niezapłaconej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Obowiązek korekty podatku naliczonego będzie powstawał niezależnie od tego, czy wierzyciel skorygował podatek należny. Dotychczas obowiązek korekty podatku naliczonego przed dłużnika powstawał tylko wtedy, gdy wierzyciel korygował podatek należny i zawiadomił o tym dłużnika.

 

W przypadku stwierdzania przez organ kontrolujący, że dłużnik pomimo ciążącego na nim obowiązku skorygowania podatku naliczonego, tego nie uczynił zostanie obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.

Metoda kasowa

Zniesienie ograniczenia w stosowaniu metody kasowej rozliczenia podatku VAT przez małych podatników, tj. 90. dniowego terminu liczonego od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, po upływie którego powstawał obowiązek podatkowy niezależnie od tego, czy podatnik otrzymał zapłatę za towar lub usługę. Mali podatnicy osiągający obroty nieprzekraczające rocznie 1 mln 200 euro nie będą zobowiązani do zapłaty podatku VAT, w przypadku, jeżeli nie otrzymają zapłaty od kontrahenta będącego czynnym podatnikiem podatku VAT. W przypadku nieotrzymania należności od kontrahenta, który nie jest podatnikiem VAT obowiązek podatkowy powstanie dopiero po upływie 180 dni.

 

Zobacz: Pieniądze na założenie firmy

Możliwość żądania zwrotu VAT na rachunek banku lub SKOK

Wprowadzono możliwość żądania zwrotu VAT bezpośrednio na rachunek banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu. Zmiana ułatwia uzyskanie finansowania m.in. projektów UE, w których VAT może być odliczony i nie jest kwalifikowany.

Faktury uproszczone i zbiorcze - od kwietnia 2013r.

Od kwietnia 2013r. przedsiębiorcy będą mieć możliwość wystawiania faktur uproszczonych jeżeli sprzedaż (z podatkiem) nie przekracza kwoty 450 zł (albo 100 euro - jeżeli kwota ta określona jest w euro), oraz faktur zbiorczych dokumentujących kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę - dodaje Przemysław Pruszyński.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA