REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy oceniają kolejny pakiet deregulacyjny

REKLAMA

Zdaniem przedsiębiorców z Business Centre Club negatywne stanowisko Ministerstwa Finansów wobec tzw. III pakietu deregulacyjnego przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki nie jest zaskoczeniem. Od lat resort finansów jawi się jako bardzo konserwatywny strażnik kasy państwowej, co w kryzysie miałoby sporo zalet, ale dla nowoczesnej i dynamicznej gospodarki w normalnych warunkach może być zabójcze.


Poniżej przytaczamy opinię ekspertów BCC na temat III pakietu deregulacyjnego przygotowanego przez resort gospodarki.

REKLAMA

„Problem tkwi w sposobie myślenia o gospodarce. Ministerstwo Finansów postępuje jak sumienny księgowy zapominając, że efektywne promowanie gospodarki polega na działaniach pro-aktywnych, także deregulacyjnych. Zwłaszcza, gdy źródłem sukcesu gospodarki jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Jest więc naturalne i godne pochwały, niezależnie od „drugiego dna” tej motywacji, angażowanie się Ministerstwa Gospodarki w reformowanie warunków działalności gospodarczej, której nominalnym beneficjentem winien być przede wszystkim sektor msp.

 

W obecnej sytuacji stanowisko MF jest skrajnie szkodliwe dla gospodarki. Resort liczy potencjalne straty budżetu, a nie chce lub nie potrafi policzyć zysków. Kompletnie pomija fakt, że większość proponowanych zmian miałoby także  pozytywny - choć przesunięty w czasie - efekt finansowy dla budżetu  z racji  zwiększenia dynamiki rozwojowej  przedsiębiorstw.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tajemnicą Ministerstwa Finansów jest to, w jaki sposób policzono niektóre wielkości rzekomych strat. Skrócenie i ujednolicenie czasu zwrotu podatków do 30 dni oszacowano na 5 mld zł straty, a kolejne 4 mld budżet ma rzekomo stracić na rozliczaniu VAT  od importu w sposób analogiczny, jak innych rodzajów VAT. W efekcie, pieniądze przedsiębiorstw i przedsiębiorców są przetrzymywane, a MF obraca nimi jako kapitałem własnym. To, co jest piętnowane w źle zarządzanych przedsiębiorstwach - a więc przetrzymywanie płatności i kreowanie zatorów płatniczych -  nie może być metodą działania Państwa!

 

Kwestia braku zrozumienia MF dla walki z zatorami płatniczymi daje o sobie znać również w odrzuceniu metody kasowej w rozliczaniu podatku VAT. Skoro nie to rozwiązanie, to jakie inne? BCC proponował, w stanowisku przedstawionym przez prof. Stanisława Gomułkę podczas „Okrągłego Stołu BCC nt. zatorów płatniczych”, jednoczesny zakaz odliczania VAT od faktur niezapłaconych i zwiększenie częstości rozliczeń przy wprowadzeniu metody kasowej (rekomendacje BCC w sprawie zatorów płatniczych przekazane Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwu Finansów oraz Ministerstwu Gospodarki w załączeniu). Same te rozwiązania byłyby wystarczającym antidotum na (chwilowe) zmniejszenie wpływów do państwowej kasy, bowiem w ten sposób wyeliminowano by kredytowanie się nierzetelnych przedsiębiorców w budżecie Państwa a częstość przekazywania podatku zapewniła by stały dopływ pieniędzy do budżetu.

 

Dalsze dławienie gospodarki obecnymi, szkodliwymi przepisami spowoduje, że nic jej nie ożywi w warunkach nadchodzącego z zewnątrz kryzysu. Działaniami resortów i ministrów  nie może kierować strach przed zmianami. Domagamy się ułatwienia i uelastycznienia przepisów, które stworzą warunki do tego, by Polakom znów się chciało chcieć podejmując działalność gospodarczą.”

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA