REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - we wrześniu w Katowicach

REKLAMA

Około 3,5 tys. uczestników przyciągnie we wrześniu do Katowic II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Motywem przewodnim jego tegorocznej edycji będą m.in. mechanizmy nowoczesnego zarządzania w mikro, małych i średnich firmach.


Szczegóły zaplanowanej na 24-27 września imprezy podała we wtorek Regionalna Izba Gospodarcza (RIG) w Katowicach, będąca głównym organizatorem kongresu. W ciągu czterech dni zaplanowano 50 sesji i paneli, w których zabierze głos ok. 250 ekspertów z Polski i zagranicy.

REKLAMA

Pierwsza edycja kongresu, z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka, odbyła się przed rokiem. Zdaniem organizatorów, spotkanie sprzed roku dowiodło, jak bardzo środowisko przedsiębiorców potrzebuje tego typu debaty. Zgłoszenia uczestnictwa w niej przyjmowane są w internecie do 16 września.

"Poprzednia edycja kongresu ukazała, jak wiele problemów stoi przed przedsiębiorcami z tego sektora; jak bardzo potrzebny jest dialog i integracja środowisk gospodarczych oraz partnerstwo nauki i biznesu" - ocenił prezes RIG Tadeusz Donocik.

REKLAMA

Tegoroczne spotkanie ma być okazją do dyskusji o szansach, nowych wyzwaniach oraz barierach dla małych i średnich firm. Przedsiębiorcy oraz reprezentanci świata nauki, instytucji otoczenia biznesu, administracji rządowej i samorządowej będą dyskutować m.in. o aktualnych trendach i kierunkach zarządzania, perspektywach rozwoju na światowych rynkach oraz innowacyjności biznesu.

"Jestem przekonana, że podczas obrad kongresu dojdzie do wypracowania rekomendacji, które posłużą wzmacnianiu efektywnych mechanizmów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w ich rozwoju, stymulowania ich innowacyjności oraz internacjonalizacji" - uważa prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski, które uda się wypracować podczas katowickiej debaty, będą przekazane - w formie rekomendacji - nie tylko na ręce śląskich władz wojewódzkich i samorządowych, polskiego rządu i parlamentu, ale także do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi będą Targi Usług i Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Biznes Expo. Podczas targów odbędą się tzw. salony tematyczne dotyczące m.in. inwestycji w kapitał ludzki, rozwiązań informatycznych dla biznesu, finansów, budownictwa, górnictwa.

Wśród gości kongresu mają być m.in. unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, członkowie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego oraz reprezentanci zagranicznych przedstawicielstw w Polsce - m.in. ambasadorowie i radcowie Pakistanu, Cypru, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Mongolii, Rosji i Ukrainy. Podczas panelu Europa-Chiny planowane jest internetowe połączenie z Hong-Kongiem.

Z lokalizacji kongresu w Katowicach cieszą się władze miasta. "Obok Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wydarzenie to jest jednym z ważniejszych spotkań ludzi świata biznesu, nauki i administracji państwowej" - ocenił prezydent Katowic Piotr Uszok.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA