| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - we wrześniu w Katowicach

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - we wrześniu w Katowicach

Około 3,5 tys. uczestników przyciągnie we wrześniu do Katowic II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Motywem przewodnim jego tegorocznej edycji będą m.in. mechanizmy nowoczesnego zarządzania w mikro, małych i średnich firmach.


Szczegóły zaplanowanej na 24-27 września imprezy podała we wtorek Regionalna Izba Gospodarcza (RIG) w Katowicach, będąca głównym organizatorem kongresu. W ciągu czterech dni zaplanowano 50 sesji i paneli, w których zabierze głos ok. 250 ekspertów z Polski i zagranicy.

Pierwsza edycja kongresu, z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka, odbyła się przed rokiem. Zdaniem organizatorów, spotkanie sprzed roku dowiodło, jak bardzo środowisko przedsiębiorców potrzebuje tego typu debaty. Zgłoszenia uczestnictwa w niej przyjmowane są w internecie do 16 września.

"Poprzednia edycja kongresu ukazała, jak wiele problemów stoi przed przedsiębiorcami z tego sektora; jak bardzo potrzebny jest dialog i integracja środowisk gospodarczych oraz partnerstwo nauki i biznesu" - ocenił prezes RIG Tadeusz Donocik.

Tegoroczne spotkanie ma być okazją do dyskusji o szansach, nowych wyzwaniach oraz barierach dla małych i średnich firm. Przedsiębiorcy oraz reprezentanci świata nauki, instytucji otoczenia biznesu, administracji rządowej i samorządowej będą dyskutować m.in. o aktualnych trendach i kierunkach zarządzania, perspektywach rozwoju na światowych rynkach oraz innowacyjności biznesu.

"Jestem przekonana, że podczas obrad kongresu dojdzie do wypracowania rekomendacji, które posłużą wzmacnianiu efektywnych mechanizmów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w ich rozwoju, stymulowania ich innowacyjności oraz internacjonalizacji" - uważa prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak.

Wnioski, które uda się wypracować podczas katowickiej debaty, będą przekazane - w formie rekomendacji - nie tylko na ręce śląskich władz wojewódzkich i samorządowych, polskiego rządu i parlamentu, ale także do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi będą Targi Usług i Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Biznes Expo. Podczas targów odbędą się tzw. salony tematyczne dotyczące m.in. inwestycji w kapitał ludzki, rozwiązań informatycznych dla biznesu, finansów, budownictwa, górnictwa.

Wśród gości kongresu mają być m.in. unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, członkowie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego oraz reprezentanci zagranicznych przedstawicielstw w Polsce - m.in. ambasadorowie i radcowie Pakistanu, Cypru, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Mongolii, Rosji i Ukrainy. Podczas panelu Europa-Chiny planowane jest internetowe połączenie z Hong-Kongiem.

Z lokalizacji kongresu w Katowicach cieszą się władze miasta. "Obok Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wydarzenie to jest jednym z ważniejszych spotkań ludzi świata biznesu, nauki i administracji państwowej" - ocenił prezydent Katowic Piotr Uszok.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »