| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - we wrześniu w Katowicach

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - we wrześniu w Katowicach

Około 3,5 tys. uczestników przyciągnie we wrześniu do Katowic II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Motywem przewodnim jego tegorocznej edycji będą m.in. mechanizmy nowoczesnego zarządzania w mikro, małych i średnich firmach.


Szczegóły zaplanowanej na 24-27 września imprezy podała we wtorek Regionalna Izba Gospodarcza (RIG) w Katowicach, będąca głównym organizatorem kongresu. W ciągu czterech dni zaplanowano 50 sesji i paneli, w których zabierze głos ok. 250 ekspertów z Polski i zagranicy.

Pierwsza edycja kongresu, z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka, odbyła się przed rokiem. Zdaniem organizatorów, spotkanie sprzed roku dowiodło, jak bardzo środowisko przedsiębiorców potrzebuje tego typu debaty. Zgłoszenia uczestnictwa w niej przyjmowane są w internecie do 16 września.

"Poprzednia edycja kongresu ukazała, jak wiele problemów stoi przed przedsiębiorcami z tego sektora; jak bardzo potrzebny jest dialog i integracja środowisk gospodarczych oraz partnerstwo nauki i biznesu" - ocenił prezes RIG Tadeusz Donocik.

Tegoroczne spotkanie ma być okazją do dyskusji o szansach, nowych wyzwaniach oraz barierach dla małych i średnich firm. Przedsiębiorcy oraz reprezentanci świata nauki, instytucji otoczenia biznesu, administracji rządowej i samorządowej będą dyskutować m.in. o aktualnych trendach i kierunkach zarządzania, perspektywach rozwoju na światowych rynkach oraz innowacyjności biznesu.

"Jestem przekonana, że podczas obrad kongresu dojdzie do wypracowania rekomendacji, które posłużą wzmacnianiu efektywnych mechanizmów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w ich rozwoju, stymulowania ich innowacyjności oraz internacjonalizacji" - uważa prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak.

Wnioski, które uda się wypracować podczas katowickiej debaty, będą przekazane - w formie rekomendacji - nie tylko na ręce śląskich władz wojewódzkich i samorządowych, polskiego rządu i parlamentu, ale także do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi będą Targi Usług i Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Biznes Expo. Podczas targów odbędą się tzw. salony tematyczne dotyczące m.in. inwestycji w kapitał ludzki, rozwiązań informatycznych dla biznesu, finansów, budownictwa, górnictwa.

Wśród gości kongresu mają być m.in. unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, członkowie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego oraz reprezentanci zagranicznych przedstawicielstw w Polsce - m.in. ambasadorowie i radcowie Pakistanu, Cypru, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Mongolii, Rosji i Ukrainy. Podczas panelu Europa-Chiny planowane jest internetowe połączenie z Hong-Kongiem.

Z lokalizacji kongresu w Katowicach cieszą się władze miasta. "Obok Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wydarzenie to jest jednym z ważniejszych spotkań ludzi świata biznesu, nauki i administracji państwowej" - ocenił prezydent Katowic Piotr Uszok.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »