REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy budowlane: branży grozi zapaść i utrata 150 tys. miejsc pracy

REKLAMA

Zamiast wzmocnienie sektora budownictwa dzięki inwestycjom związanym z Euro 2012, pojawiło się ryzyko upadłości wielu firm, zapaści branży i utraty nawet 150 tys. miejsc pracy w tym sektorze - alarmują przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) Marek Michałowski w informacji prasowej przekazanej we wtorek zwrócił uwagę na szereg niekorzystnych procesów, które mogą doprowadzić do dramatycznej sytuacji w polskim budownictwie. Chodzi o groźbę upadłości wielu firm i zwalnianie pracowników na dużą skalę.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem członków PZPB, najważniejsze problemy, z którymi boryka się ta branża, to przede wszystkim rosnące straty ponoszone przez firmy budowlane na realizowanych kontraktach infrastrukturalnych. Podkreślili, że wynikają one głównie ze wzrostu cen materiałów, m.in. asfaltu i kruszywa. Sytuację wykonawców dodatkowo pogarsza brak możliwości indeksacji ceny kontraktowej, a także częste odmowy rozliczania prac dodatkowych czy zamiennych.

Istotnym czynnikiem dramatycznie pogarszającym sytuację budownictwa są narastające należności, które powodują ogromne zatory płatnicze, co w konsekwencji niejednokrotnie prowadzi do upadłości generalnych wykonawców i podwykonawców - dodano w komunikacie.

Według przedstawicieli branży, aby uzdrowić sytuację, konieczne jest odejście od stosowania w przetargach najniższej ceny jako jedynego kryterium, na rzecz przetargu dwustopniowego. Pierwszym etapem - ich zdaniem - powinna być prekwalifikacja firm. "Wtedy inwestor wybiera kilku wykonawców, oceniając ich kompetencje, potencjał i zaplecze finansowe" - stwierdził Michałowski.

REKLAMA

Dodał, że taki system gwarantuje, iż do złożenia oferty dopuszczane są tylko te firmy, które są przygotowane technicznie, kompetencyjnie i finansowo do uczestniczenia w tak dużych projektach. Tymczasem w Polsce w dużych przetargach infrastrukturalnych startowały firmy "egzotyczne, niedoświadczone, nie mające ani kompetencji, ani zaplecza finansowego, aby sobie poradzić" - podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodniczący Rady PZPB Piotr Kledzik podkreślił, że konieczne jest wdrożenie w Polsce, podobnie jak we wszystkich krajach unijnych, ustalonego, jednolitego dla danego kraju wzorca kontraktu, zawieranego pomiędzy publicznym inwestorem zamawiającym a wykonawcą.

PZPB to ogólnopolska organizacja zrzeszająca ponad 100 największych firm z branży budowlanej, czyli ok. 70 proc. potencjału budowlanego rynku krajowego. Związek reprezentuje zarówno interesy największych firm budowlanych działających na krajowym rynku budowlanym, jak też firm małych i średnich.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA