REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PwC: gospodarce potrzeba wizji zrównoważonego rozwoju

REKLAMA

W Polsce brakuje zachęt do stałej edukacji dorosłych, innowacyjności oraz aktywizacji niepełnosprawnych - takie główne wnioski zawarto w zaprezentowanym w Warszawie raporcie firmy PwC "Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050".

Raport to efekt współpracy firmy doradczej PwC, Ministerstwa Gospodarki i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dokument tworzono od marca 2011 roku przy udziale 150 przedstawicieli krajowych firm i instytucji.

REKLAMA

REKLAMA

"Wyzwania ostatniego okresu, ciągła i szybka zmiana okoliczności gospodarczych sprawia, że rośnie rola sprawnej komunikacji społecznej. Raport PwC w części realizuje te potrzeby" - powiedziała podczas prezentacji raportu podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska.

"Diagnozując stan wyjściowy stwierdziliśmy, że od wielu lat Polska ma najniższy wskaźnik zaufania społecznego (wzajemnego) w Europie. Dodatkowo krajowi brakuje infrastruktury, mamy ją na poziomie 20 proc. średniej unijnej. Oficjalny wskaźnik bezrobocia wynosi 12 proc., ale wskaźnik osób nieaktywnych zawodowo jest w Polsce dwukrotnie większy. W naszym kraju pracuje 20 proc. niepełnosprawnych, natomiast w UE - ponad 50 proc. - wyliczała współautorka raportu Aleksandra Stanek-Kowalczyk z PwC.

Stwierdziła, że chociaż perspektywa roku 2050 wydaje się bardzo odległa, wiele działań należy rozpocząć już dzisiaj, a dotyczy to zarówno zmian w systemach i strukturze np. w sektorze energetycznym, ale też postaw i zachowań.

PwC poinformował, że przygotowanie raportu wiązało się z przeprowadzeniem 14 spotkań dialogowych z udziałem 150 osób. Gospodarzami sesji było 9 różnych organizacji zaś w spotkaniach prezesów wzięło udział 42 szefów dużych firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ten proces nie był łatwy, ale zrealizowaliśmy go w tempie budzącym uznanie w innych krajach, które od lat pracują nad takimi raportami" - powiedziała podczas prezentacji Mirella Panek Owsiańska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Z raportu wynika, że środowiska biznesowe widzą swoją rolę w inicjowaniu dialogu i współpracy wewnątrz i na zewnątrz organizacji, współpracy ze szkolnictwem, stwarzaniu warunków umożliwiających godzenie ról społecznych i zawodowych oraz promocji i wdrażaniu rozwiązań i technologii przyjaznych dla środowiska.

 

Przedstawiciele biznesu zadeklarowali też chęć współpracy i dzielenia się doświadczeniami z administracją publiczną w podnoszeniu poziomu przejrzystości i etyki w biznesie oraz w promowaniu odpowiedzialności społecznej w biznesie.

REKLAMA

"Biznes staje się partnerem, ma nie tylko obowiązki, ale i prawa" - podsumował Jacek Misiak z Ministerstwa Gospodarki. Jego zdaniem w raporcie słusznie położono nacisk na edukację i zmiany wzorców zachowania konsumentów, bo od tego zależą zmiany w gospodarce.

Zadaniem raportu było włączenie środowiska biznesu w dyskusję o wyzwaniach stojących przed Polską, uwzględnienie postulatów tego środowiska w rządowych planach strategicznych oraz opracowanie dokumentu zawierającego wskazówki i inspiracje dla firm przygotowujących plany strategiczne.

Pod koniec spotkania związanego z prezentacją raportu przedstawiciele 41 firm podpisali się pod deklaracją na rzecz zrównoważonego rozwoju. Potwierdzili zaangażowanie w działania zmierzające do osiągnięcia celów strategicznych zawartych w raporcie "Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050".

"Wizja 2050" definiuje najważniejsze wyzwania i wskazuje konkretne działania niezbędne do realizacji celów zrównoważonego rozwoju w sześciu głównych obszarach: kapitał społeczny, kapitał ludzki, infrastruktura, zasoby naturalne, energia, a także jakość państwa i instytucji publicznych.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu utworzone w 2000 roku jest organizacją pozarządową, która zajmuje się upowszechnianiem społecznej odpowiedzialności biznesu.

Firma doradcza PwC działa w 158 krajach, zatrudnia 169 tysięcy osób oferując usługi z zakresu audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA