| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jesienią polscy przedsiębiorcy odwiedzą Dolinę Krzemową

Jesienią polscy przedsiębiorcy odwiedzą Dolinę Krzemową

Jesienią przedstawiciele polskich firm odwiedzą Dolinę Krzemową i spotkają się z amerykańskimi inwestorami. Umożliwi im to działający w Palo Alto w USA Polsko-Amerykański Hub Innowacyjności, który zorganizuje bezpośrednie spotkania biznesowe.

W poniedziałek w Klubie Bankowca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano koncepcję tego projektu. Jego autorem jest Polsko-Amerykańska Rada Współpracy (USPTC), która od 10 lat wspiera wymianę naukową i transfer nowych technologii w sektorach państwowym i prywatnym pomiędzy Polską i Doliną Krzemową w USA. Przedstawiciele Rady działają m.in.: w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu.

O projekcie na spotkaniu opowiedział przewodniczący USPTC prof. Piotr Moncarz. Jak zaznaczył, wybór firm, których przedstawiciele pojadą do USA, rozpocznie się w sierpniu, a ich nazwy poznamy we wrześniu. "Wybierze je grupa specjalistów pracujących w instytucjach, które działają na rynku inwestycyjnym i strategii technologicznych kraju - m.in.: z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, PARP-u, Krajowego Funduszu Kapitałowego i kilku funduszy kapitałowych" - zaznaczył.

Zdaniem Moncarza trudno oszacować, ile firm będzie chciało pojechać do Doliny Krzemowej. Zaznaczył jednak, że mają być wybrane te, które są najlepsze. "Następnie będziemy je przygotowywali do wyjazdu do Doliny Krzemowej. Będzie to trwało ok. 2 miesięcy" - powiedział. Dodał, że szacuje, iż od jesieni do USA w ramach programu zacznie przyjeżdżać 3-4 firmy miesięcznie.

Jak powiedział, projekt będzie koordynowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przygotuje ono formularz zgłoszenia, który umożliwi firmom wzięcie udziału w rekrutacji. Pytany przez PAP o to, jak będzie wyglądał proces wyboru firm, które pojadą do USA, odpowiedział: "Wyobrażam to sobie jak wniosek o przyjęcia na studia na Stamford University. Tam wysyła się swoje świadectwa z różnych szkół, czyli firmy pokażą, co udało im się osiągnąć i jaki jest ich sytuacja finansowa. Do tego dołączą 1-2-stronicowe opracowanie, w którym poinformują, dlaczego chcą +wyjść+ na globalny rynek" - wyjaśnił.

Przedstawiciele firm, które zostaną zakwalifikowane do projektu, we wrześniu, październiku i listopadzie wezmą udział w szkoleniach przygotowujących ich do wyjazdu do USA. Następnie zostanie ustalony termin wyjazdu do USA i terminy spotkań z amerykańskimi firmami technologicznymi, funduszami venture capital i inwestorami. Na miejscu w USA polskich przedsiębiorców będą wspierali pracownicy Polsko-Amerykańskiego Hubu Innowacyjności. Firmy będą musiały samodzielnie sfinansować wyjazd do USA.

Organizatorzy projektu liczą, że polskim firmom, które pojadą do USA, uda się w Dolinie Krzemowej podpisać kontrakty dotyczące finansowania z amerykańskimi przedsiębiorcami.

USPTC powstała w 2002 roku, aby promować Kalifornię, a w szczególności Dolinę Krzemową, jako platforma współpracy polskich przedsiębiorców sektora nowych technologii z amerykańskimi. W br. w Palo Alto w Kalifornii powstał Polsko-Amerykańskiego Hubu Innowacyjności, który ma umożliwić polskim spółkom dostęp do światowego rynku, a amerykańskim pomóc w poznaniu na polskim rynku.

Dolina Krzemowa (ang. Silicon Valley) to nazwa nadana północnej części Doliny Santa Clara, znajdującej się w północnej części stanu Kalifornia. Obszar ten to centrum amerykańskiego przemysłu nowych technologii, m.in. przemysłu komputerowego, informatycznego, biotechnologicznego czy energetycznego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »