REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT na ostatnią chwilę grozi mandatem

Katarzyna Rola-Stężycka
Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

Zostawiając złożenie zeznania PIT na ostatnią chwilę narażamy się, że nie zrobimy tego w terminie, za co fiskus w praktyce karze mandatem do 3 tys. zł.

Niezłożenie deklaracji w terminie to wykroczenie skarbowe, które jest zagrożone karą grzywny od 150 zł do 30 tys. zł. W praktyce sprawa powinna skończyć się niezbyt wysokim mandatem, którego maksymalna wysokość to 3 tys. zł. Zamiast jednak narażać się na dodatkowe koszty, stres i stratę czasu, lepiej dopilnować, by zeznanie zostało złożone w terminie.

REKLAMA


e-PIT ważny tylko z potwierdzeniem

Gdy składamy PIT w ostatniej chwili, najszybszym rozwiązaniem wydaje się złożenie zeznania w formie elektronicznej, za pomocą strony e-deklaracje.pl. Należy jednak pamiętać, że osób, które z rozliczeniem z fiskusem zwlekają do ostatnich dni kwietnia, jest wiele.  A duża liczba jednoczesnych wejść na stronę e-deklaracje.pl grozi przepełnieniem systemu, co w efekcie może sprawić, że zeznanie nie zostanie złożone w terminie. Nie mówiąc o tym, że w trakcie wypełniania formularza w wersji elektronicznej mogą pojawić się inne problemy techniczne lub z dostępem do sieci. Poza tym, jeśli w składanym elektronicznie zeznaniu zrobimy błąd, musimy liczyć się z tym, że nie otrzymamy na czas urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO). A zeznanie uważa się za złożone w terminie tylko z takim potwierdzeniem.


Składając zeznanie osobiście trzeba liczyć się z kolejkami

Pewnym sposobem, że PIT trafi do urzędu skarbowego na czas, jest złożenie rocznego zeznania osobiście w urzędzie (dobrze jest zrobić kopię PIT i poprosić o stempel z datą wpływu dokumentu). Niestety, w ostatnich dniach kwietnia musimy liczyć się z tym, że staniemy w dużej kolejce do okienka kancelarii urzędu. W niektórych placówkach ułatwi nam zadanie tzw. PIT-omat, czyli urządzenie, które przyjmuje dokumenty podatkowe i wydaje potwierdzenie złożenia tychże dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Termin zachowany w polskim urzędzie pocztowym

Jeżeli nie możemy udać się bezpośrednio do urzędu albo nie mamy możliwości, by złożyć e-PITa, pozostaje nam jeszcze Poczta Polska. Zeznanie powinno jednak zostać nadane w placówce pocztowej najpóźniej do 30 kwietnia do północy - w takim wypadku PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli trafi do fiskusa w połowie maja. Ale uwaga - tylko na Poczcie Polskiej! Co prawda prawo pocztowe dopuściło do udziału w rynku także prywatnych operatorów, jednak Ordynacja podatkowa, która decyduje, jakie czynności pozwolą na zachowanie terminu w sprawach dotyczących podatków, wymaga, by pismo, w tym zeznanie podatkowe, zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. A jest nim właśnie Poczta Polska.

Zapraszamy na serwis PIT 2011 >>  


Nadanie na poczcie nie jest równoznaczne z wrzuceniem do skrzynki

Należy jednak pamiętać, że wrzucenie listu z zeznaniem do skrzynki nie jest równoznaczne z nadaniem jej w urzędzie pocztowym, co podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dni 21 grudnia 2007 r. (sygn. akt II FSK 1554/06). Zeznanie należy przesłać listem poleconym. Uwaga! Polecenie nadania takiego listu trzeba zachować co najmniej przez 5 lat. Jeżeli w urzędzie ktoś się pomyli i zamiast daty stempla pocztowego przyjmie datę wpływu lub w trakcie całego procesu odbioru poczty koperta z zeznaniem gdzieś zaginie, możemy zostać wezwani w sprawie złożenia deklaracji po terminie. Potwierdzenie nadania będzie stanowiło dowód, że wypełniliśmy swój obowiązek w terminie, dzięki czemu unikniemy kary za wykroczenie skarbowe.


Kurierem szybciej, ale czy w terminie?

Nikt nie zabrania nam skorzystania na przykład z usług kuriera czy prywatnego operatora. Tak wysłane zeznanie może trafić do urzędu szybciej, niż gdy wyślemy je za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jednak bezpiecznie można z takich rozwiązań skorzystać tylko wtedy, gdy mamy pewność, że do 30 kwietnia nasze zeznanie fizycznie trafi do fiskusa. Bez względu na przyczyny, dla których kurier nie zdoła dostarczyć przesyłki do urzędu, to my poniesiemy konsekwencje późniejszego przekazania zeznania. W przypadku innych operatorów niż Poczta Polska termin nie jest zachowany w dniu nadania przesyłki - liczy się dzień, w którym zeznanie trafiło do urzędu skarbowego.


Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zeznanie zostanie:

1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego i otrzymaliśmy urzędowe  potwierdzenie odbioru;

2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym;

3) złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku;

4) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego;

5) złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

Katarzyna Rola-Stężycka

Agata Szymborska-Sutton

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  REKLAMA

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  REKLAMA