REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT na ostatnią chwilę grozi mandatem

Katarzyna Rola-Stężycka
Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

Zostawiając złożenie zeznania PIT na ostatnią chwilę narażamy się, że nie zrobimy tego w terminie, za co fiskus w praktyce karze mandatem do 3 tys. zł.

Niezłożenie deklaracji w terminie to wykroczenie skarbowe, które jest zagrożone karą grzywny od 150 zł do 30 tys. zł. W praktyce sprawa powinna skończyć się niezbyt wysokim mandatem, którego maksymalna wysokość to 3 tys. zł. Zamiast jednak narażać się na dodatkowe koszty, stres i stratę czasu, lepiej dopilnować, by zeznanie zostało złożone w terminie.

REKLAMA


e-PIT ważny tylko z potwierdzeniem

Gdy składamy PIT w ostatniej chwili, najszybszym rozwiązaniem wydaje się złożenie zeznania w formie elektronicznej, za pomocą strony e-deklaracje.pl. Należy jednak pamiętać, że osób, które z rozliczeniem z fiskusem zwlekają do ostatnich dni kwietnia, jest wiele.  A duża liczba jednoczesnych wejść na stronę e-deklaracje.pl grozi przepełnieniem systemu, co w efekcie może sprawić, że zeznanie nie zostanie złożone w terminie. Nie mówiąc o tym, że w trakcie wypełniania formularza w wersji elektronicznej mogą pojawić się inne problemy techniczne lub z dostępem do sieci. Poza tym, jeśli w składanym elektronicznie zeznaniu zrobimy błąd, musimy liczyć się z tym, że nie otrzymamy na czas urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO). A zeznanie uważa się za złożone w terminie tylko z takim potwierdzeniem.


Składając zeznanie osobiście trzeba liczyć się z kolejkami

Pewnym sposobem, że PIT trafi do urzędu skarbowego na czas, jest złożenie rocznego zeznania osobiście w urzędzie (dobrze jest zrobić kopię PIT i poprosić o stempel z datą wpływu dokumentu). Niestety, w ostatnich dniach kwietnia musimy liczyć się z tym, że staniemy w dużej kolejce do okienka kancelarii urzędu. W niektórych placówkach ułatwi nam zadanie tzw. PIT-omat, czyli urządzenie, które przyjmuje dokumenty podatkowe i wydaje potwierdzenie złożenia tychże dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Termin zachowany w polskim urzędzie pocztowym

Jeżeli nie możemy udać się bezpośrednio do urzędu albo nie mamy możliwości, by złożyć e-PITa, pozostaje nam jeszcze Poczta Polska. Zeznanie powinno jednak zostać nadane w placówce pocztowej najpóźniej do 30 kwietnia do północy - w takim wypadku PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli trafi do fiskusa w połowie maja. Ale uwaga - tylko na Poczcie Polskiej! Co prawda prawo pocztowe dopuściło do udziału w rynku także prywatnych operatorów, jednak Ordynacja podatkowa, która decyduje, jakie czynności pozwolą na zachowanie terminu w sprawach dotyczących podatków, wymaga, by pismo, w tym zeznanie podatkowe, zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. A jest nim właśnie Poczta Polska.

Zapraszamy na serwis PIT 2011 >>  


Nadanie na poczcie nie jest równoznaczne z wrzuceniem do skrzynki

Należy jednak pamiętać, że wrzucenie listu z zeznaniem do skrzynki nie jest równoznaczne z nadaniem jej w urzędzie pocztowym, co podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dni 21 grudnia 2007 r. (sygn. akt II FSK 1554/06). Zeznanie należy przesłać listem poleconym. Uwaga! Polecenie nadania takiego listu trzeba zachować co najmniej przez 5 lat. Jeżeli w urzędzie ktoś się pomyli i zamiast daty stempla pocztowego przyjmie datę wpływu lub w trakcie całego procesu odbioru poczty koperta z zeznaniem gdzieś zaginie, możemy zostać wezwani w sprawie złożenia deklaracji po terminie. Potwierdzenie nadania będzie stanowiło dowód, że wypełniliśmy swój obowiązek w terminie, dzięki czemu unikniemy kary za wykroczenie skarbowe.


Kurierem szybciej, ale czy w terminie?

Nikt nie zabrania nam skorzystania na przykład z usług kuriera czy prywatnego operatora. Tak wysłane zeznanie może trafić do urzędu szybciej, niż gdy wyślemy je za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jednak bezpiecznie można z takich rozwiązań skorzystać tylko wtedy, gdy mamy pewność, że do 30 kwietnia nasze zeznanie fizycznie trafi do fiskusa. Bez względu na przyczyny, dla których kurier nie zdoła dostarczyć przesyłki do urzędu, to my poniesiemy konsekwencje późniejszego przekazania zeznania. W przypadku innych operatorów niż Poczta Polska termin nie jest zachowany w dniu nadania przesyłki - liczy się dzień, w którym zeznanie trafiło do urzędu skarbowego.


Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zeznanie zostanie:

1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego i otrzymaliśmy urzędowe  potwierdzenie odbioru;

2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym;

3) złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku;

4) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego;

5) złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

Katarzyna Rola-Stężycka

Agata Szymborska-Sutton

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA