REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczekiwania firm sugerują niewielką poprawę w sektorze

REKLAMA

Oczekiwania firm wobec II kwartału 2012 r. sugerują niewielką poprawę w sektorze przedsiębiorstw - wynika z badań NBP. Dodano, że ewentualne umiarkowane wzmocnienie złotego nie powinno zagrażać eksporterom.

"W I kw. br. ankietowane przedsiębiorstwa nie zmieniły zasadniczo ocen własnej kondycji.(...) Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało 74,4 proc. firm, wobec 75,7 proc. w poprzednim kwartale" - napisano.

REKLAMA

W raporcie dodano, że "trudno obecnie ocenić, czy wzrost optymizmu oczekiwań jest zapowiedzią odwrócenia dotychczas obserwowanych tendencji i należy spodziewać się trwałego ożywienia koniunktury w kolejnych miesiącach, czy mamy do czynienia wyłącznie z korektą zbyt pesymistycznych przewidywań z poprzednich okresów".

W badaniu zaznaczono, że uzyskane wyniki świadczą o tym, że w "ocenie przedsiębiorstw poprawa koniunktury może mieć charakter tymczasowy bądź też wiąże się z nią duża niepewność, niepozwalająca prognozować większej poprawy sytuacji w dłuższym okresie".

Z raportu NBP wynika, że ewentualne dalsze umiarkowane wzmocnienie złotego nie powinno zagrażać eksporterom.

REKLAMA

"Na skutek aprecjacji złotego w styczniu 2012 r., konkurencyjność cenowa i opłacalność polskiego eksportu była w I kw. 2012 r. niższa niż przed kwartałem. Równocześnie, stabilizacja wahań kursowych w lutym i marcu 2012 r. przyczyniła się do spadku odsetka przedsiębiorstw deklarujących kurs walutowy jako barierę rozwoju" - napisano w raporcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodano, że "różnica między kursami rynkowymi a kursami opłacalności pozostaje jednak na tyle duża, że opłacalność eksportu wciąż jest wysoka i ewentualna dalsza umiarkowana aprecjacja złotego nie powinna zagrażać sytuacji eksporterów".

W badaniu wskazano, że można się spodziewać relatywnie wysokiej dynamiki eksportu.

"Sytuacja eksporterów oraz prognozy eksportu wciąż pozostają dobre i stabilne" - napisano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w II kw. br. prognozy zatrudnienia nieznacznie się poprawiły w relacji do poprzedniego kwartału.

"Zatrudniać nowych pracowników planują głównie firmy w bardzo dobrej sytuacji, oczekujące wzrostu produkcji, planujące wzrost eksportu bądź rozszerzenie realizowanych inwestycji, a także przedsiębiorstwa oceniające niepewność swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej jako niską" - podano.

Z raportu wynika też, że wzrost płac obejmie w II kw. br. mniej przedsiębiorstw oraz mniejszą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale.

REKLAMA

"W II kw. 2012 r. zasięg podwyżek płac będzie mniejszy niż w poprzednim kwartale, także po uwzględnieniu korekty sezonowej. Podwyżki wynagrodzeń planuje 15,4 proc. przedsiębiorstw (wskaźnik po korekcie sezonowej wynosi 13,5 proc., tzn. o 2,8 pkt proc. mniej kdk i 4,6 pkt proc. mniej rdr) " - napisano w raporcie.

W badaniu NBP zaznaczono, że w II kwartale br. odnotowano wyraźny wzrost wskaźnika nowych inwestycji. "To najwyraźniejsza poprawa od 2009 r. Nowe inwestycje w ciągu najbliższego kwartału rozpocznie 23,9 proc. przedsiębiorstw (wzrost o 3 pkt proc., wskaźnik po odsezonowaniu) i jest to najlepszy wynik od 2008 r., chociaż jeszcze wciąż poniżej długoletniej średniej" - podano.

Z raportu wynika, że nowo rozpoczynane inwestycje będą najczęściej finansowane ze środków własnych firm.

Sprawdź nowe zasady skutecznego dochodzenia należności od dłużników  >>

Ponadto podano, że w II kwartale br. mniej firm zamierza podnosić ceny.

"W II kw. br. nastąpił wyraźny spadek oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw, po wysokim wzroście w poprzednim kwartale. Spadek ten dotyczył zarówno dynamiki cen surowców i materiałów, jak i planowanych przez przedsiębiorstwa zmian cen na oferowane produkty i usługi; spodziewane jest również zmniejszenie zasięgu podwyżek cen" - napisano w raporcie.

Z raportu wynika także, że można się spodziewać dalszego wzrostu wartości kredytów dla przedsiębiorstw.

"W II kw. br. nastąpiła poprawa wskaźnika prognoz zmian zadłużenia kredytowego, choć pozostał on na bardzo niskim ujemnym poziomie, wskazującym na częstsze zainteresowanie przedsiębiorstw ograniczaniem zadłużenia niż jego zwiększaniem. Biorąc pod uwagę lepsze prognozy dużych przedsiębiorstw oraz dane statystyki bankowej NBP można oczekiwać, że wartość kredytów w dalszym ciągu będzie rosła" - napisano.

W badaniu podano, że "w I kw. br. wzrósł odsetek firm odczuwających narastające problemy z niewystarczającą płynnością (wzrost o 1,6 pkt proc. kdk, i 0,4 pkt proc. rdr)". Dodano, że jednocześnie lekko wzrósł odsetek przedsiębiorstw, dla których "obecność zatorów płatniczych w transakcjach handlowych i brak wystarczającej płynności stanowią barierę rozwoju".

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu br. na próbie 1267 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA