REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczekiwania firm sugerują niewielką poprawę w sektorze

REKLAMA

Oczekiwania firm wobec II kwartału 2012 r. sugerują niewielką poprawę w sektorze przedsiębiorstw - wynika z badań NBP. Dodano, że ewentualne umiarkowane wzmocnienie złotego nie powinno zagrażać eksporterom.

"W I kw. br. ankietowane przedsiębiorstwa nie zmieniły zasadniczo ocen własnej kondycji.(...) Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało 74,4 proc. firm, wobec 75,7 proc. w poprzednim kwartale" - napisano.

REKLAMA

W raporcie dodano, że "trudno obecnie ocenić, czy wzrost optymizmu oczekiwań jest zapowiedzią odwrócenia dotychczas obserwowanych tendencji i należy spodziewać się trwałego ożywienia koniunktury w kolejnych miesiącach, czy mamy do czynienia wyłącznie z korektą zbyt pesymistycznych przewidywań z poprzednich okresów".

W badaniu zaznaczono, że uzyskane wyniki świadczą o tym, że w "ocenie przedsiębiorstw poprawa koniunktury może mieć charakter tymczasowy bądź też wiąże się z nią duża niepewność, niepozwalająca prognozować większej poprawy sytuacji w dłuższym okresie".

Z raportu NBP wynika, że ewentualne dalsze umiarkowane wzmocnienie złotego nie powinno zagrażać eksporterom.

REKLAMA

"Na skutek aprecjacji złotego w styczniu 2012 r., konkurencyjność cenowa i opłacalność polskiego eksportu była w I kw. 2012 r. niższa niż przed kwartałem. Równocześnie, stabilizacja wahań kursowych w lutym i marcu 2012 r. przyczyniła się do spadku odsetka przedsiębiorstw deklarujących kurs walutowy jako barierę rozwoju" - napisano w raporcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodano, że "różnica między kursami rynkowymi a kursami opłacalności pozostaje jednak na tyle duża, że opłacalność eksportu wciąż jest wysoka i ewentualna dalsza umiarkowana aprecjacja złotego nie powinna zagrażać sytuacji eksporterów".

W badaniu wskazano, że można się spodziewać relatywnie wysokiej dynamiki eksportu.

"Sytuacja eksporterów oraz prognozy eksportu wciąż pozostają dobre i stabilne" - napisano.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w II kw. br. prognozy zatrudnienia nieznacznie się poprawiły w relacji do poprzedniego kwartału.

"Zatrudniać nowych pracowników planują głównie firmy w bardzo dobrej sytuacji, oczekujące wzrostu produkcji, planujące wzrost eksportu bądź rozszerzenie realizowanych inwestycji, a także przedsiębiorstwa oceniające niepewność swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej jako niską" - podano.

Z raportu wynika też, że wzrost płac obejmie w II kw. br. mniej przedsiębiorstw oraz mniejszą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale.

REKLAMA

"W II kw. 2012 r. zasięg podwyżek płac będzie mniejszy niż w poprzednim kwartale, także po uwzględnieniu korekty sezonowej. Podwyżki wynagrodzeń planuje 15,4 proc. przedsiębiorstw (wskaźnik po korekcie sezonowej wynosi 13,5 proc., tzn. o 2,8 pkt proc. mniej kdk i 4,6 pkt proc. mniej rdr) " - napisano w raporcie.

W badaniu NBP zaznaczono, że w II kwartale br. odnotowano wyraźny wzrost wskaźnika nowych inwestycji. "To najwyraźniejsza poprawa od 2009 r. Nowe inwestycje w ciągu najbliższego kwartału rozpocznie 23,9 proc. przedsiębiorstw (wzrost o 3 pkt proc., wskaźnik po odsezonowaniu) i jest to najlepszy wynik od 2008 r., chociaż jeszcze wciąż poniżej długoletniej średniej" - podano.

Z raportu wynika, że nowo rozpoczynane inwestycje będą najczęściej finansowane ze środków własnych firm.

Sprawdź nowe zasady skutecznego dochodzenia należności od dłużników  >>

Ponadto podano, że w II kwartale br. mniej firm zamierza podnosić ceny.

"W II kw. br. nastąpił wyraźny spadek oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw, po wysokim wzroście w poprzednim kwartale. Spadek ten dotyczył zarówno dynamiki cen surowców i materiałów, jak i planowanych przez przedsiębiorstwa zmian cen na oferowane produkty i usługi; spodziewane jest również zmniejszenie zasięgu podwyżek cen" - napisano w raporcie.

Z raportu wynika także, że można się spodziewać dalszego wzrostu wartości kredytów dla przedsiębiorstw.

"W II kw. br. nastąpiła poprawa wskaźnika prognoz zmian zadłużenia kredytowego, choć pozostał on na bardzo niskim ujemnym poziomie, wskazującym na częstsze zainteresowanie przedsiębiorstw ograniczaniem zadłużenia niż jego zwiększaniem. Biorąc pod uwagę lepsze prognozy dużych przedsiębiorstw oraz dane statystyki bankowej NBP można oczekiwać, że wartość kredytów w dalszym ciągu będzie rosła" - napisano.

W badaniu podano, że "w I kw. br. wzrósł odsetek firm odczuwających narastające problemy z niewystarczającą płynnością (wzrost o 1,6 pkt proc. kdk, i 0,4 pkt proc. rdr)". Dodano, że jednocześnie lekko wzrósł odsetek przedsiębiorstw, dla których "obecność zatorów płatniczych w transakcjach handlowych i brak wystarczającej płynności stanowią barierę rozwoju".

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu br. na próbie 1267 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA