Ruszył konkurs dla pracodawców Lodołamacze
REKLAMA
Rozpoczęła się siódma edycja konkursu dla firm, instytucji i organizacji angażujących się w problematykę osób niepełnosprawnych Lodołamacze. Jest on adresowany do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.
REKLAMA
REKLAMA
"Lodołamacze to pracodawcy, którzy wyznaczają i wskazują nowe szlaki, nowe kierunki działania w życiu gospodarczym - cechuje ich większa wrażliwość społeczna. Dają pozytywny przykład, pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników. Lodołamacze przełamują bariery, które są największe - bariery w naszych głowach, o wiele trudniejsze do zlikwidowania od architektonicznych, czy organizacyjnych" - podkreślił prezes POPON Jan Zając.
Przekonywał, że podział na pracowników pełnosprawnych i niepełnosprawnych nie ma żadnego sensu, bo zarówno pracownik pełnosprawny jak i niepełnosprawny może być dobrym i wydajnym pracownikiem, jeśli tylko jego stanowisko jest zgodne z jego wykształceniem i predyspozycjami. "Nie będzie przecież dobrym przedstawicielem handlowym człowiek, który jest samotnikiem i ma słaby kontakt z ludźmi, może on być natomiast świetny w dziale księgowości czy analiz. Osoba roztargniona nie będzie dobrym księgowym. I to wszystko nie ma jakiegokolwiek związku z pełno czy niepełnosprawnością, tylko z indywidualnymi predyspozycjami" - zaznaczył.
REKLAMA
Dotychczas w konkursie udział wzięło ponad 1,9 tys. firm, instytucji i organizacji, w ubiegłorocznej edycji - 350. Były wśród nich duże, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje. Jednym z ubiegłorocznych zwycięzców była firma Balian, która działa na otwartym rynku pracy i zatrudnia tylko 19 osób, w tym osoby niepełnosprawne. Firma pomaga im przez doradztwo i zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jest fundatorem utworzonej w 2001 r. Fundacji Balian Sport, która umożliwia niepełnosprawnym uprawianie sportu, m.in. rugby na wózkach, nurkowania, skoków ze spadochronem. W poprzednich latach nagrodzono m.in. Kujawską Fabrykę Maszyn Rolniczych "Krukowiak" z Brześcia Kujawskiego, w której - mimo że działa na otwartym rynku - prawie 50 proc. kadry stanowią osoby niepełnosprawne. Firma prowadzi także szeroką działalność socjalną na rzecz swoich pracowników oraz udziela się społecznie.
Statuetki Lodołamacza wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca Nieprzedsiębiorca. W pierwszym etapie Kapituła dokona analizy i wyłoni finalistów regionalnych. Zwycięzcy przejdą do centralnego etapu konkursu, w którym wyłonieni zostaną ogólnopolscy Lodołamacze 2012. Laureatów poznamy 27 września, podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.
Patronat nad konkursem objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Ambasadorem Konkursu jest aktor Zbigniew Zamachowski. W kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych, której elementem jest konkurs, w poszczególnych regionach jako ambasadorowie zaangażowali się m.in. Stan Borys, Piotr Kupicha z zespołem Feel, Monika Kuszyńska, Mietek Szcześniak, zespół Lombard.
Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.lodolamacze.info.pl.
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od 1995 r. zrzesza pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Skupia blisko 600 firm i instytucji, które zatrudniają łącznie ok. 65 tys. pracowników, w tym ponad 35 tys. osób niepełnosprawnych. Organizacja prowadzi swoje biura w dziewięciu największych miastach Polski.
REKLAMA
REKLAMA