| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ruszył konkurs dla pracodawców Lodołamacze

Ruszył konkurs dla pracodawców Lodołamacze

Lodołamacze to pracodawcy, którzy pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników - przekonuje Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która jest pomysłodawcą konkursu Lodołamacze.

Rozpoczęła się siódma edycja konkursu dla firm, instytucji i organizacji angażujących się w problematykę osób niepełnosprawnych Lodołamacze. Jest on adresowany do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.

"Lodołamacze to pracodawcy, którzy wyznaczają i wskazują nowe szlaki, nowe kierunki działania w życiu gospodarczym - cechuje ich większa wrażliwość społeczna. Dają pozytywny przykład, pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników. Lodołamacze przełamują bariery, które są największe - bariery w naszych głowach, o wiele trudniejsze do zlikwidowania od architektonicznych, czy organizacyjnych" - podkreślił prezes POPON Jan Zając.

Przekonywał, że podział na pracowników pełnosprawnych i niepełnosprawnych nie ma żadnego sensu, bo zarówno pracownik pełnosprawny jak i niepełnosprawny może być dobrym i wydajnym pracownikiem, jeśli tylko jego stanowisko jest zgodne z jego wykształceniem i predyspozycjami. "Nie będzie przecież dobrym przedstawicielem handlowym człowiek, który jest samotnikiem i ma słaby kontakt z ludźmi, może on być natomiast świetny w dziale księgowości czy analiz. Osoba roztargniona nie będzie dobrym księgowym. I to wszystko nie ma jakiegokolwiek związku z pełno czy niepełnosprawnością, tylko z indywidualnymi predyspozycjami" - zaznaczył.

Dotychczas w konkursie udział wzięło ponad 1,9 tys. firm, instytucji i organizacji, w ubiegłorocznej edycji - 350. Były wśród nich duże, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje. Jednym z ubiegłorocznych zwycięzców była firma Balian, która działa na otwartym rynku pracy i zatrudnia tylko 19 osób, w tym osoby niepełnosprawne. Firma pomaga im przez doradztwo i zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jest fundatorem utworzonej w 2001 r. Fundacji Balian Sport, która umożliwia niepełnosprawnym uprawianie sportu, m.in. rugby na wózkach, nurkowania, skoków ze spadochronem. W poprzednich latach nagrodzono m.in. Kujawską Fabrykę Maszyn Rolniczych "Krukowiak" z Brześcia Kujawskiego, w której - mimo że działa na otwartym rynku - prawie 50 proc. kadry stanowią osoby niepełnosprawne. Firma prowadzi także szeroką działalność socjalną na rzecz swoich pracowników oraz udziela się społecznie.

Statuetki Lodołamacza wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca Nieprzedsiębiorca. W pierwszym etapie Kapituła dokona analizy i wyłoni finalistów regionalnych. Zwycięzcy przejdą do centralnego etapu konkursu, w którym wyłonieni zostaną ogólnopolscy Lodołamacze 2012. Laureatów poznamy 27 września, podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Patronat nad konkursem objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Ambasadorem Konkursu jest aktor Zbigniew Zamachowski. W kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych, której elementem jest konkurs, w poszczególnych regionach jako ambasadorowie zaangażowali się m.in. Stan Borys, Piotr Kupicha z zespołem Feel, Monika Kuszyńska, Mietek Szcześniak, zespół Lombard.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.lodolamacze.info.pl.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od 1995 r. zrzesza pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Skupia blisko 600 firm i instytucji, które zatrudniają łącznie ok. 65 tys. pracowników, w tym ponad 35 tys. osób niepełnosprawnych. Organizacja prowadzi swoje biura w dziewięciu największych miastach Polski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »