REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszył konkurs dla pracodawców Lodołamacze

REKLAMA

Lodołamacze to pracodawcy, którzy pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników - przekonuje Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, która jest pomysłodawcą konkursu Lodołamacze.

Rozpoczęła się siódma edycja konkursu dla firm, instytucji i organizacji angażujących się w problematykę osób niepełnosprawnych Lodołamacze. Jest on adresowany do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.

REKLAMA

REKLAMA

"Lodołamacze to pracodawcy, którzy wyznaczają i wskazują nowe szlaki, nowe kierunki działania w życiu gospodarczym - cechuje ich większa wrażliwość społeczna. Dają pozytywny przykład, pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników. Lodołamacze przełamują bariery, które są największe - bariery w naszych głowach, o wiele trudniejsze do zlikwidowania od architektonicznych, czy organizacyjnych" - podkreślił prezes POPON Jan Zając.

Przekonywał, że podział na pracowników pełnosprawnych i niepełnosprawnych nie ma żadnego sensu, bo zarówno pracownik pełnosprawny jak i niepełnosprawny może być dobrym i wydajnym pracownikiem, jeśli tylko jego stanowisko jest zgodne z jego wykształceniem i predyspozycjami. "Nie będzie przecież dobrym przedstawicielem handlowym człowiek, który jest samotnikiem i ma słaby kontakt z ludźmi, może on być natomiast świetny w dziale księgowości czy analiz. Osoba roztargniona nie będzie dobrym księgowym. I to wszystko nie ma jakiegokolwiek związku z pełno czy niepełnosprawnością, tylko z indywidualnymi predyspozycjami" - zaznaczył.

REKLAMA

Dotychczas w konkursie udział wzięło ponad 1,9 tys. firm, instytucji i organizacji, w ubiegłorocznej edycji - 350. Były wśród nich duże, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje. Jednym z ubiegłorocznych zwycięzców była firma Balian, która działa na otwartym rynku pracy i zatrudnia tylko 19 osób, w tym osoby niepełnosprawne. Firma pomaga im przez doradztwo i zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jest fundatorem utworzonej w 2001 r. Fundacji Balian Sport, która umożliwia niepełnosprawnym uprawianie sportu, m.in. rugby na wózkach, nurkowania, skoków ze spadochronem. W poprzednich latach nagrodzono m.in. Kujawską Fabrykę Maszyn Rolniczych "Krukowiak" z Brześcia Kujawskiego, w której - mimo że działa na otwartym rynku - prawie 50 proc. kadry stanowią osoby niepełnosprawne. Firma prowadzi także szeroką działalność socjalną na rzecz swoich pracowników oraz udziela się społecznie.

Statuetki Lodołamacza wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca Nieprzedsiębiorca. W pierwszym etapie Kapituła dokona analizy i wyłoni finalistów regionalnych. Zwycięzcy przejdą do centralnego etapu konkursu, w którym wyłonieni zostaną ogólnopolscy Lodołamacze 2012. Laureatów poznamy 27 września, podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Patronat nad konkursem objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. Ambasadorem Konkursu jest aktor Zbigniew Zamachowski. W kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych, której elementem jest konkurs, w poszczególnych regionach jako ambasadorowie zaangażowali się m.in. Stan Borys, Piotr Kupicha z zespołem Feel, Monika Kuszyńska, Mietek Szcześniak, zespół Lombard.

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie www.lodolamacze.info.pl.

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych od 1995 r. zrzesza pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Skupia blisko 600 firm i instytucji, które zatrudniają łącznie ok. 65 tys. pracowników, w tym ponad 35 tys. osób niepełnosprawnych. Organizacja prowadzi swoje biura w dziewięciu największych miastach Polski.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA