REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świętokrzyskie: Rusza program wspierający przedsiębiorczość

REKLAMA

Dotacje na rozpoczęcie lub rozwinięcie działalności gospodarczej, szkolenia z przedsiębiorczości dla młodzieży i kursy dla lokalnych liderów, to niektóre elementy nowego programu "Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością", którego budżet wynosi ponad 19,8 mln zł.

Celem uruchamianego właśnie programu jest wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturalnych Gór Świętokrzyskich w związku z aktywizacją gospodarczą mieszkańców regionu. Program finansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy realizują Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu i samorząd województwa świętokrzyskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Jak podkreśliła na konferencji prasowej prezes ośrodka Halina Siemaszko, mieszkańcy Gór Świętokrzyskich potrzebują miejsc pracy i źródeł dochodu. Program będzie się koncentrował na przedsiębiorczości związanej z turystyką i obszarami z nią związanymi. W planach jest np. stworzenie miejsc, w którym z - zachowaniem wymogów sanitarnych - gospodynie będą mogły produkować przetwory owocowo-warzywne z przeznaczeniem na sprzedaż. Z kolei piekarnia może dostać dotację na stworzenie regionalnego wypieku, jakim w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą są np. koguty.

Program obejmuje cztery powiaty: kielecki, opatowski, ostrowiecki i sandomierski, w których realizowane będą projekty skierowane do młodzieży, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz osób, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą.

W planach są szkolenia z przedsiębiorczości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, kursy dla liderów Lokalnych Grup Działania, wyjazdy studyjne do Szwajcarii. Przy wsparciu konsultantów z Aarhus Business Collage w Danii powstanie centrum kształcenia, które umożliwi przedsiębiorcom podnoszenie kwalifikacji.

W ramach Świętokrzyskiej Kuźni Smaków promowane będą tradycyjne produkty kulinarne; powstanie książka kucharska oraz zostanie wytyczony szlak gospodarstw oferujących lokalne specjały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kierująca programem Anna Frańczak podkreśliła, że ponad 60 proc. środków przeznaczonych zostanie na różne dotacje dla organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz osób, które dopiero chcą uruchomić działalność. Stowarzyszenia mogą uzyskać wsparcie na działania, które mają przyciągnąć turystów. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotacje inwestycyjne czy pieniądze na promocję firmy.

Całkowity budżet programu to 19,8 mln zł. Wkład własny w projekty realizowane przez samorząd wynosi 15 proc., a w działania podejmowane przez ośrodek - 10 proc. Program "Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością" będzie realizowany do 30 września 2016 roku.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce i dziewięciu innym państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Trafi do nich ponad 1 mld franków szwajcarskich, z czego niemal połowę, ok. 489 mln franków, przeznaczono dla Polski. Program został uruchomiony 15 września 2008 roku.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA