REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7,5 mln zł z UE na pożyczki na działalność gospodarczą

REKLAMA

7,5 mln zł z UE z programu Kapitał Ludzki przeznaczono w 2012 r. w Podlaskiem na pożyczki dla osób, które będą chciały rozpocząć działalność gospodarczą. Nabór wniosków zaplanowano na drugi kwartał roku.

Pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą w ramach programu Kapitał Ludzki udzielane po raz pierwszy, dotychczas były to dotacje - poinformowała dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk.

REKLAMA

Romańczuk podkreśla, że ten konkurs będzie swoistym testem, "ćwiczeniem" przed nową perspektywą finansową UE, kiedy właśnie taka forma pomocy jak pożyczka ma być preferowana.

REKLAMA

Pożyczkę w wysokości do 50 tys. zł będą mogli otrzymać zarówno bezrobotni, jak i osoby pracujące. Nie będzie przysługiwała jedynie osobom, które już prowadziły działalność w ciągu ostatniego roku. Grupami szczególnie preferowanymi będą: pracownicy naukowi, studenci, doktoranci, absolwenci uczelni, czy też osoby po 50. roku życia (50 plus) oraz osoby niepełnosprawne. Dofinansowanie dostaną najlepiej ocenione w konkursie projekty.

Do końca lutego ma być wiadomo, na jakich zasadach będą udzielane te pożyczki. Wiadomo, że mają być preferencyjne, ale jeszcze nie jest znana stopa oprocentowania czy terminy spłat tej pożyczki. Urząd Marszałkowski czeka na odgórne wytyczne w tej sprawie.

W latach 2007-2011 w Podlaskiem łącznie ponad 4 tys. osób dostało dotacje z UE z programu Kapitał Ludzki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w naborach organizowanych przez Urząd Marszałkowski oraz przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP)- poinformowała Romańczuk. Z UE pochodziło na ten cel 53 mln zł, ze środków tych można było otrzymać dotację w wysokości do 40 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W 2011 r. roku Urząd Marszałkowski z powodu wyczerpania środków już nie przyznawał takich dotacji. Unijne dotacje można było jedynie zdobyć w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Jak informowała wcześniej PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janina Mironowicz, urząd w ramach realizowanego projektu przyznał w 2011 r. takie dotacje 53 osobom.

W 2011 r. dotacje na działalność gospodarczą w wysokości ok. 17-20 tys. zł na osobę z Funduszu Pracy, za pośrednictwem powiatowych urzędów, pracy dostało w regionie 800 osób - wynika z danych WUP. Wysokość dotacji określały poszczególne urzędy pracy.

W 2012 r. w Podlaskiem z unijnego programu Kapitał Ludzki do zdobycia w konkursach będzie jeszcze 240 mln zł. Jest to m.in. 7,5 mln zł na pożyczki, 22 mln zł przeznaczonych na integrację społeczną i rozwój ekonomii społecznej w regionie, 21 mln zł na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych, 15,6 mln zł na współpracę biznesu z nauką.

Spore środki będą jeszcze także na oświatę. 10 mln zł jest przeznaczone na zakładanie przedszkoli i poszerzanie działalności przez placówki już istniejące. 26 mln zł będą mogły otrzymać szkoły na organizację dodatkowych zajęć. 20 mln zł wesprze szkolnictwo zawodowe, 4 mln zł na kształcenie nauczycieli.

10 mln zł zostanie też przeznaczonych na kursy komputerowe i językowe osób dorosłych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA