REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady naliczania składek za osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Magdalena Wypijewska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. pracodawcy rozliczający osoby przebywające na urlopach wychowawczych muszą ustalać wysokość składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od nowej podstawy wymiaru składek. Pierwszego rozliczenia na nowych zasadach pracodawcy dokonają w lutym 2012 r. przy okazji obliczenia składek należnych za styczeń 2012 r.

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Taki rodzic podlega wtedy również ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie jest objęty obowiązkiem tego ubezpieczenia z innego tytułu.

REKLAMA

Należy pamiętać, że pracodawca nie opłaca składek za osoby na urlopie wychowawczym, a jedynie wykazuje je w dokumentach rozliczeniowych.

Składki za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym płatnik rozlicza w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx. Oprócz tego płatnik składa za ubezpieczonego raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx oraz kodem świadczenia/przerwy 121 lub 122.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych są finansowane w całości z budżetu państwa.

Do końca 2011 r. pracodawca zatrudniający pracownika, któremu udzielono urlopu wychowawczego, wykazywał za niego składki na ubezpieczenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- emerytalne i rentowe od kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. - 1386 zł),

- zdrowotne od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 520 zł.

REKLAMA

Począwszy od 1 stycznia 2012 r. miesięczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi równowartość 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest ogłaszana w komunikatach Prezesa GUS). Natomiast w przypadku gdy ta podstawa wymiaru jest wyższa niż średnia wysokość wynagrodzenia pracownika za ostatnich 12 miesięcy przed przejściem na urlop wychowawczy, podstawę wymiaru składek stanowi ta niższa kwota (średnia zarobków).

Ograniczenie maksymalnej podstawy wymiaru składek ma na celu uniknięcie sytuacji, w której składki opłacane na ubezpieczenia społeczne za pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym przewyższałyby te, które byłyby za niego płacone, gdyby w tym czasie pracował.

Składka w nowej wysokości obowiązuje od trzeciego miesiąca następnego kwartału. Pierwsze składki w nowej wysokości będą płacone w lutym za styczeń 2012 r. Za styczeń i luty podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym przez cały miesiąc stanowi kwota 60% przeciętnego wynagrodzenia z III kwartału 2011 r. (tj. 3416 zł). Jednocześnie nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób trzeba będzie ustalać średnią wysokość wynagrodzenia pracownika. Nie wynika to bowiem z ustawy. Pracodawca będzie mógł np. ustalić średnią zarobków stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ponieważ od tych właśnie zarobków za „normalną” pracę pracodawca opłacałby składki za pracownika, gdyby ten nie zaczął korzystać z urlopu wychowawczego.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia pracownicę, która do marca 2012 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Za grudzień 2011 r. naliczy on za pracownicę składki od podstawy, którą stanowi minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2011 r. - 1386 zł. Składki te odpowiednio wyniosą:

• na ubezpieczenie emerytalne - 270,55 zł (1386 zł × 19,52%),

• na ubezpieczenia rentowe - 83,16 zł (1386 zł × 6%).

Natomiast rozliczając za pracownicę składki za styczeń 2012 r., pracodawca musi zadeklarować kwoty składek naliczone od nowej podstawy:

• na ubezpieczenie emerytalne - 400,08 zł (3416 zł × 60% = 2049,60 x 19,52%),

• na ubezpieczenia rentowe - 122,98 zł (3416 zł × 60% = 2049,60 x 6%*).

* Od 1 lutego 2012 r. składka na ubezpieczenie rentowe wyniesie 8%.

Nie zmieni się natomiast podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nadal będzie to kwota świadczenia pielęgnacyjnego, tj. 520 zł.

• art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 5b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

• art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. zmieniającej Kodeks pracy i niektóre inne ustawy - Dz.U. Nr 237, poz. 1654

• art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

• komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 10 listopada 2011 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2011 r. - M.P. Nr 103, poz. 7072

• § 1 pkt 13 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych - Dz.U. Nr 129, poz. 1058

Magdalena Wypijewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA