REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postulaty małych i średnich firm przekazane władzom

REKLAMA

Ustanowienie sejmowej komisji małych i średnich przedsiębiorstw oraz wydzielenie w Ministerstwie Gospodarki specjalnej komórki, zajmującej się problematyką wspierania i rozwoju takich firm - to niektóre postulaty środowiska przedsiębiorców.

Znalazły się one wśród rekomendacji wypracowanych podczas zorganizowanego w październiku w Katowicach I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zgromadził on w stolicy Górnego Śląska 2,5 tys. gości i ponad 100 panelistów.

REKLAMA

Swoje pomysły i uwagi dotyczące poprawy sytuacji małego i średniego biznesu uczestnicy kongresu zgłaszali w ramach poszczególnych sesji oraz paneli. W oparciu o te opinie Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach - pomysłodawca i główny organizator spotkania - opracowała zbiór rekomendacji. W poniedziałek przekazano je regionalnym władzom. Do końca roku dokument trafi do rządu i parlamentu, a także do Komisji Europejskiej.

REKLAMA

"Publikacja została pomyślana jako swoisty drogowskaz dla tworzenia lepszych warunków rozwoju największego sektora gospodarki, jakim są mali i średni przedsiębiorcy" - wyjaśnił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik.

Wśród zgłoszonych postulatów znalazła się m.in. konsolidacja przedsiębiorców sektora małych i średnich firm w Polsce, w celu powołania jednorodnej, ogólnokrajowej, niezależnej i samorządnej organizacji - takiej, by mogła spełnić warunki ustawowej reprezentacji w Trójstronnej Komisji Społeczno-Gospodarczej.

Przedsiębiorcy postulują również wprowadzenie deregulacji we wszystkich państwach unijnych, w celu zniwelowania barier uniemożliwiających wejście niewielkich firm na zagraniczne rynki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Donocika, wydane rekomendacje to pierwszy krok w kierunku próby unifikacji prawodawstwa krajów europejskich, w tym Polski, wobec małych i średnich przedsiębiorstw. "Liczę, że z każdym kolejnym kongresem będziemy coraz bliżej właściwego rozwiązania" - powiedział prezes RIG.

REKLAMA

Izba zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja kongresu. "W woj. śląskim aż 99 proc. działających firm należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw; podobnie sytuacja przedstawia się na rynku unijnym. Stolica woj. śląskiego to dobre miejsce, by rozmawiać o gospodarczej przyszłości małych i średnich firm" - ocenił Donocik.

Wypracowane podczas pierwszego kongresu rekomendacje są dostępne na stronie internetowej www.kongresmsp.eu. Kongres jest jednym z największych spotkań biznesowych adresowanych do sektora małych i średnich firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach to jedna z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju. Działa od ponad 20 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA