REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postulaty małych i średnich firm przekazane władzom

REKLAMA

Ustanowienie sejmowej komisji małych i średnich przedsiębiorstw oraz wydzielenie w Ministerstwie Gospodarki specjalnej komórki, zajmującej się problematyką wspierania i rozwoju takich firm - to niektóre postulaty środowiska przedsiębiorców.

Znalazły się one wśród rekomendacji wypracowanych podczas zorganizowanego w październiku w Katowicach I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zgromadził on w stolicy Górnego Śląska 2,5 tys. gości i ponad 100 panelistów.

REKLAMA

Swoje pomysły i uwagi dotyczące poprawy sytuacji małego i średniego biznesu uczestnicy kongresu zgłaszali w ramach poszczególnych sesji oraz paneli. W oparciu o te opinie Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach - pomysłodawca i główny organizator spotkania - opracowała zbiór rekomendacji. W poniedziałek przekazano je regionalnym władzom. Do końca roku dokument trafi do rządu i parlamentu, a także do Komisji Europejskiej.

REKLAMA

"Publikacja została pomyślana jako swoisty drogowskaz dla tworzenia lepszych warunków rozwoju największego sektora gospodarki, jakim są mali i średni przedsiębiorcy" - wyjaśnił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik.

Wśród zgłoszonych postulatów znalazła się m.in. konsolidacja przedsiębiorców sektora małych i średnich firm w Polsce, w celu powołania jednorodnej, ogólnokrajowej, niezależnej i samorządnej organizacji - takiej, by mogła spełnić warunki ustawowej reprezentacji w Trójstronnej Komisji Społeczno-Gospodarczej.

Przedsiębiorcy postulują również wprowadzenie deregulacji we wszystkich państwach unijnych, w celu zniwelowania barier uniemożliwiających wejście niewielkich firm na zagraniczne rynki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Donocika, wydane rekomendacje to pierwszy krok w kierunku próby unifikacji prawodawstwa krajów europejskich, w tym Polski, wobec małych i średnich przedsiębiorstw. "Liczę, że z każdym kolejnym kongresem będziemy coraz bliżej właściwego rozwiązania" - powiedział prezes RIG.

REKLAMA

Izba zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja kongresu. "W woj. śląskim aż 99 proc. działających firm należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw; podobnie sytuacja przedstawia się na rynku unijnym. Stolica woj. śląskiego to dobre miejsce, by rozmawiać o gospodarczej przyszłości małych i średnich firm" - ocenił Donocik.

Wypracowane podczas pierwszego kongresu rekomendacje są dostępne na stronie internetowej www.kongresmsp.eu. Kongres jest jednym z największych spotkań biznesowych adresowanych do sektora małych i średnich firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach to jedna z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju. Działa od ponad 20 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA