REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postulaty małych i średnich firm przekazane władzom

REKLAMA

Ustanowienie sejmowej komisji małych i średnich przedsiębiorstw oraz wydzielenie w Ministerstwie Gospodarki specjalnej komórki, zajmującej się problematyką wspierania i rozwoju takich firm - to niektóre postulaty środowiska przedsiębiorców.

Znalazły się one wśród rekomendacji wypracowanych podczas zorganizowanego w październiku w Katowicach I Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zgromadził on w stolicy Górnego Śląska 2,5 tys. gości i ponad 100 panelistów.

REKLAMA

Swoje pomysły i uwagi dotyczące poprawy sytuacji małego i średniego biznesu uczestnicy kongresu zgłaszali w ramach poszczególnych sesji oraz paneli. W oparciu o te opinie Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach - pomysłodawca i główny organizator spotkania - opracowała zbiór rekomendacji. W poniedziałek przekazano je regionalnym władzom. Do końca roku dokument trafi do rządu i parlamentu, a także do Komisji Europejskiej.

REKLAMA

"Publikacja została pomyślana jako swoisty drogowskaz dla tworzenia lepszych warunków rozwoju największego sektora gospodarki, jakim są mali i średni przedsiębiorcy" - wyjaśnił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik.

Wśród zgłoszonych postulatów znalazła się m.in. konsolidacja przedsiębiorców sektora małych i średnich firm w Polsce, w celu powołania jednorodnej, ogólnokrajowej, niezależnej i samorządnej organizacji - takiej, by mogła spełnić warunki ustawowej reprezentacji w Trójstronnej Komisji Społeczno-Gospodarczej.

Przedsiębiorcy postulują również wprowadzenie deregulacji we wszystkich państwach unijnych, w celu zniwelowania barier uniemożliwiających wejście niewielkich firm na zagraniczne rynki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Donocika, wydane rekomendacje to pierwszy krok w kierunku próby unifikacji prawodawstwa krajów europejskich, w tym Polski, wobec małych i średnich przedsiębiorstw. "Liczę, że z każdym kolejnym kongresem będziemy coraz bliżej właściwego rozwiązania" - powiedział prezes RIG.

REKLAMA

Izba zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się druga edycja kongresu. "W woj. śląskim aż 99 proc. działających firm należy do sektora małych i średnich przedsiębiorstw; podobnie sytuacja przedstawia się na rynku unijnym. Stolica woj. śląskiego to dobre miejsce, by rozmawiać o gospodarczej przyszłości małych i średnich firm" - ocenił Donocik.

Wypracowane podczas pierwszego kongresu rekomendacje są dostępne na stronie internetowej www.kongresmsp.eu. Kongres jest jednym z największych spotkań biznesowych adresowanych do sektora małych i średnich firm w Europie Środkowo-Wschodniej.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach to jedna z największych organizacji samorządu gospodarczego w kraju. Działa od ponad 20 lat.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

REKLAMA

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

REKLAMA

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

REKLAMA