Pożyczka dla przedsiębiorcy w celu usunięcia skutków powodzi
REKLAMA
REKLAMA
Takie rozwiązanie wprowadza nowa ustawa z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (DzU nr 234, poz. 1385), która weszła w życie 18 listopada 2011 r. Tzw. nowa ustawa powodziowa będzie obowiązywać stale. Dzięki temu nie będzie już konieczności każdorazowego przygotowywania kolejnych „specustaw” w razie wystąpienia powodzi - w praktyce uniemożliwiało to uzyskanie szybkiej i skutecznej pomocy, np. dla poszkodowanych przedsiębiorców.
REKLAMA
Najważniejszymi uregulowaniami ustawy są m.in. te, które uznają niewykonywanie pracy w związku z powodzią za usprawiedliwioną nieobecność. Za czas tej nieobecności przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych pracodawca będzie miał obowiązek wypłacić pracownikowi odpowiednią część minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawa powodziowa przewiduje też możliwość powierzenia przez pracodawcę pracownikowi wykonywania pracy innego rodzaju, niż wynikająca z jego umowy o pracę w sytuacji, gdy jest to niezbędne do usuwania skutków powodzi w zakładzie pracy
W razie utraty dokumentacji w wyniku powodzi dowodami potwierdzającymi prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych lub zaopatrzenia emerytalnego mogą być m.in. wszelkie dokumenty oraz zeznania świadków pozwalające na udowodnienie okresów zatrudnienia (ubezpieczenia).
W razie wystąpienia powodzi ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom tworzącym zfśs, wykorzystanie środków funduszu na cele związane z pomocą w czasie powodzi dla swoich poszkodowanych pracowników, a także dla pracowników innego pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA