reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od nowego roku niepełnosprawni będą pracować dłużej

Od nowego roku niepełnosprawni będą pracować dłużej

Od 1 stycznia 2012 r. osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W obecnym stanie prawnym czas pracy osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Dłuższa praca jest możliwa w przypadku uzyskania zgody lekarza. Natomiast w pełnym wymiarze czasu pracy mogą być zatrudnione osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.


Nowelizacja przewiduje wprawdzie powrót niepełnosprawnego do skróconego siedmiogodzinnego tygodnia pracy, ale na wniosek lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne pracowników lub - w przypadku jego braku - lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną, który wyda stosowne zaświadczenie. Przy czym nie wiadomo jakie kryteria powinien spełniać pracownik, aby mógł pracować krócej.


Ponadto, zdaniem Wioletty Żukowskiej, eksperta Pracodawców RP, nowa regulacja nie przewiduje też żadnego mechanizmu kontroli lub odwołania od decyzji lekarza. Dlatego konieczne jest dookreślenie regulacji, tak aby przywilej krótszej pracy był adekwatny do potrzeb niepełnosprawnych pracowników i wpływał korzystnie na ich sytuację.


Należy podkreślić, że systematycznie spada liczba pracujących niepełnosprawnych. Dzieje się tak ze względu na negatywne skutki ograniczenia przywilejów przy angażu do pracy osób niepełnosprawnych oraz obniżenia dopłat do ich wynagrodzeń. Pracodawcy RP wyrażają nadzieję, że wydłużenie norm czasu pracy poprawi sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy, wpłynie na ich konkurencyjność oraz przyczyni się do wzrostu zatrudnienia.


Nowymi przepisami zajmie się teraz Trybunał Konstytucyjny, gdyż NSZZ „Solidarność” zaskarżył ustawę. Prawdopodobnie Trybunał rozpatrzy wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją już w czasie obowiązywania tych nieprecyzyjnych przepisów.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

Pracodawcy RP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama