REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: w 2012 r. podwyżki w akcyzie, wzrost składek i podatek od kopalin

REKLAMA

Wzrost składki rentowej i wprowadzenie podatku od kopalin jest możliwe już w przyszłym roku, a zmiany w ulgach podatkowych planowane są na 2013 r. - wynika z deklaracji resortu finansów. Natomiast 1 stycznia 2012 r. ma wzrosnąć akcyza na olej napędowy i tytoń.

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątkowym expose m.in. ograniczenie ulg, podwyższenie składek rentowych, wprowadzenie podatku od wydobycia kopalin. Niektóre zmiany będzie można wprowadzić w życie w nadchodzącym roku, inne będą musiały poczekać, bo tego wymaga prawo.

REKLAMA

Tuż po expose premiera minister finansów Jacek Rostowski poinformował dziennikarzy, że zapowiedziane zmiany w podatkach dochodowych i ulgach nastąpią w 2013 r., a podniesienie składki rentowej - już w 2012 r.

"Zmiany w podatkach dochodowych i we wszystkich ulgach nastąpią od 2013 r. Od przyszłego roku w tym zakresie nie będzie żadnych zmian" - oświadczył minister.

W poniedziałek Rostowski sprecyzował, że podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. może nastąpić jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. "Podwyżka składki rentowej będzie elementem nowego budżetu. Na pierwszego stycznia nie zdążymy, ale chciałbym, żeby to było w jak najkrótszym czasie" - powiedział Rostowski w radio TOK FM. Wieczorem w TVP Info minister doprecyzował, że podwyższenie składki rentowej może nastąpić najpóźniej w kwietniu 2012 r.

Zapytany, czy zmiana może nastąpić w III kw. 2012 r., stwierdził: "Myślę, że podniesiemy wcześniej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niewykluczone, że w drugim kwartale 2012 r. może wejść w życie zapowiadany przez premiera podatek od kopalin: miedzi i srebra. Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział PAP w piątek, że intencja rządu jest taka, by zmiana mogła zacząć obowiązywać po pierwszym kwartale 2012 r. (w poniedziałek MF sprecyzowało, że podatek może zostać wprowadzony w II kw. przyszłego roku).

Resort finansów już rozpoczął prace nad przygotowaniem założeń do ustawy o opodatkowaniu wydobycia rud metali. Według MF, podatek płacony byłby od wartości wydobytej rudy - jego wielkość zależałby od ilości wykopanego surowca, zawartości metalu i jego wartości giełdowej.

REKLAMA

Resort finansów planuje także opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego, co także zapowiedział premier, oraz gazu ziemnego i ropy. Zdaniem rzeczniczki prasowej ministerstwa Małgorzaty Brzozy, nastąpi to w później. "Opodatkowanie to wprowadzone zostanie wraz z rozpoczęciem przemysłowego wydobycia gazu łupkowego" - wyjaśniła w poniedziałek Brzoza.

Z kolei w lutym 2012 r., zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzona zostanie składka zdrowotna dla rolników. Państwo dalej będzie opłacało składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do sześciu hektarów. Rolnicy z gospodarstw - od sześciu do 15 hektarów - będą płacili połowę składki płaconej teraz przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem (18 zł - PAP), a powyżej 15 hektarów, całą składkę, czyli ok. 36 zł miesięcznie. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w "Programie gospodarczym nowego rządu" opublikowanym na stronie internetowej, będzie to rozwiązanie przejściowe.

"W następnym kroku składka będzie płacona na tych samych zasadach co w systemie powszechnym, łącznie z możliwością odliczenia jej części od podatku. Ponieważ rolnictwo też jest działalnością gospodarczą, od 2013 r. dla gospodarstw rolnych rząd rozpocznie wprowadzanie rachunkowości, a następnie opodatkowania dochodów na ogólnych zasadach" - wyjaśnia KPRM.

Nowe zasady będą najpierw obowiązywać największe gospodarstwa, potem stopniowo rozszerzone zostaną na mniejsze. "Kiedy uporządkowana zostanie kwestia rachunkowości rolnej, możliwe będzie zbudowanie nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników, co umożliwi likwidację KRUS" - zapowiedziano.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Sejmie, że rząd zaproponuje m.in.: podniesienie składki rentowej o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy; likwidację ulgi internetowej; becikowego dla rodzin, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie; ulgi prorodzinnej dla rodzin z jednym dzieckiem, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie.

Tusk wskazał, że ulga na dzieci będzie przysługiwała dopiero od dwojga i kolejnych dzieci. Zlikwidowana ma być ulga na internet. Premier zapowiedział, że możliwość utrzymania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu będzie zachowana dla tych podatników, których przychód z działalności twórczej nie przekracza 85 tys. zł rocznie.

Poinformował także o planach opodatkowania wydobycia miedzi, srebra i gazu łupkowego. Zdaniem premiera opodatkowanie kopalin ma być "stałym strumieniem zasilającym polską gospodarkę".

Tymczasem zgodnie z gotowym już projektem tzw. ustawy okołobudżetowej (we wtorek ma nim zająć się rząd) 1 stycznia 2012 r. wzrośnie akcyza na olej napędowy. Podatek na diesla i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa wzrośnie z 1048 zł za 1000 litrów, do 1196 zł. Ponadto wrośnie akcyza na paliwa do silników odrzutowych z 1401 zł za 1000 litrów na 1446 zł.

Także 1 stycznia 2012 r. planowana jest 4-proc. podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe.

Z kolei trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy okołobudżetowej w życie ma wejść nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zlikwiduje możliwość zakładania lokat antypodatkowych z dzienną kapitalizacją odsetek, z których dochody zwolnione są z 19 proc. "podatku Belki".

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA