Poręczenia jako pomoc de minimis
REKLAMA
Pomoc w postaci udzielonych poręczeń nie może łącznie z innymi formami pomocy przekroczyć dopuszczalnej intensywności pomocy (w okresie trzech lat budżetowych łączna wartość pomocy nie może przekraczać 200 000 euro, a w sektorze transportu drogowego 100 000 euro). Wartość poręczenia może objąć nie więcej niż 80% wartości udzielanego kredytu lub innego zobowiązania finansowego. Rozporządzenie stanowi, że wynagrodzenie pobierane przez fundusz za ustanowienie poręczenia jest niższe od rynkowego. Warunkiem udzielenia pomocy w formie poręczenia jest złożenie:
REKLAMA
• zaświadczeń albo oświadczeń o otrzymanej pomocy w okresie 2 lat poprzedzających wniosek oraz
• informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
Przepisy wchodzą w życie 17 listopada 2011 r.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania poręczeń jako pomocy de minimis - Dz.U. Nr 221, poz. 1315
REKLAMA
REKLAMA