| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do piątku nabór wniosków o dotacje na wiejskie mikroprzedsiębiorstwa

Do piątku nabór wniosków o dotacje na wiejskie mikroprzedsiębiorstwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tylko do piątku będzie przyjmowała wnioski o środki na prowadzenie dodatkowej, pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi. Do rozdzielenia jest 365 mln zł - podało biuro prasowe ARiMR.

Wnioski takie agencja przyjmuje już od 17 października. Nie dotyczy to pomocy w finansowaniu inwestycji związanych z wytwarzaniem biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego - wnioski na takie cele Agencja przyjmowała już wcześniej. Ponieważ w jednym roku można złożyć tylko jeden wniosek o pomoc, oznacza to, że osoby, które ubiegały się o wsparcie na inwestycje związane z biogazem, nie mogą składać kolejnej aplikacji.

Wnioski o pomoc mogą składać rolnicy, ich współmałżonkowie lub domownicy ubezpieczeni w KRUS, którzy planują rozpoczęcie działalności innej niż rolnicza. "Wystarczy być ubezpieczonym w KRUS przez okres przynajmniej 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy. Ponadto rolnicy muszą również spełniać kryterium otrzymania płatności do gruntów rolnych za rok 2010" - podała Agencja.

W tym roku o wsparcie mogą się również ubiegać osoby, które niedawno ubezpieczyły się w KRUS jako rolnicy, ale wcześniej były ubezpieczone w Kasie jako współmałżonkowie lub domownicy - wyjaśnia ARiMR.

Pomoc w tym naborze będzie można uzyskać m.in. na rozwój sprzedaży hurtowej i detalicznej, rękodzielnictwa, przetwórstwo surowców rolnych i runa leśnego, magazynowanie lub przechowywanie towarów. Będzie można też skorzystać z tych funduszy przy zakładaniu przedszkoli na terenach wiejskich. Pełna lista działalności liczy ok. 400 pozycji.

Jeden wnioskodawca może uzyskać do 100 tys. zł. Agencja może dofinansować połowę kosztów inwestycji, a w przypadku rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych - do 80 proc.

W tym roku nie obowiązuje zasada "kto pierwszy ten lepszy", więc wniosek można złożyć w dowolnym oddziale regionalnym ARiMR lub wysłać go pocztą. Każdy wniosek będzie oceniany, z preferencjami dla rolników posiadających małe gospodarstwa leżące na terenach, gdzie występują niekorzystne warunki gospodarowania, w gminach o niskich dochodach.

Wyżej oceniane będą też przedsięwzięcia, które doprowadzą do powstania jak największej liczby nowych miejsc pracy. Pierwszeństwo będą miały też osoby, które nie korzystały wcześniej ze wsparcia Agencji na podobne cele lub na modernizację gospodarstwa.

Dotychczas ARiMR prowadziła nabory wniosków na ten cel w latach 2008-10 i podpisała około 9,6 tys. umów na łączną kwotę 834,3 mln złotych. To ok. 60 proc. budżetu przeznaczonego na taką pomoc z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »