reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PARP: 9,7 mln zł dla firm na inwestycje w tzw. odpowiedzialny biznes

PARP: 9,7 mln zł dla firm na inwestycje w tzw. odpowiedzialny biznes

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu. Nabory wniosków przeprowadzi w 2012 i 2013 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do podziału jest ok. 9,7 mln zł.

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli CSR (Corporate Social Responsibility) oznacza, że firmy w swojej działalności dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne i ochronę środowiska.

Projekt finansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jak poinformowała na wtorkowej konferencji prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak, budżet programu wyniesie 13,8 mln zł, z czego do małych i średnich firm trafi 9,7 mln zł.

Pierwszy nabór wniosków przedsiębiorców na dofinansowanie inwestycji zaplanowano na przełom trzeciego i czwartego kwartału 2012 r., a drugi ma się odbyć rok później. Pula pieniędzy do podziału za każdym razem wyniesie niecałe 5 mln zł.

Wkład własny firmy ma wynosić 30 proc. wartości inwestycji. Jak wyjaśniali przedstawiciele PARP, na dofinansowanie mogą liczyć projekty dotyczące ochrony środowiska, relacji przedsiębiorstwa z pracownikami czy zaangażowania społecznego, np. o inwestycje dotyczące zbiórki w firmie odpadów wtórnych, wprowadzenie bardziej ekologicznej produkcji, promowanie powrotu do pracy po urlopie wychowawczym czy promowanie wolontariatu pracowniczego.

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak zauważył, że zarządy polskich małych i średnich firm nie mają świadomości jakie korzyści wizerunkowe i rynkowe wynikają z prowadzenia odpowiedzialnego społecznie biznesu (CSR). "Duże firmy, czy korporacje już wiedzą, że CSR po prostu się opłaca. Natomiast ten program daje nam ogromną szansę, by dotrzeć z tym przekazem także do małych, średnich i mikro przedsiębiorstw" - mówił wiceminister.

Pozostałe pieniądze, czyli ok. 4 mln zł zostaną przeznaczone na szkolenia przedstawicieli urzędów marszałkowskich i centrów obsługi inwestora i eksportera, a także na działania promocyjne i upowszechniające dobre praktyki z dziedziny CSR.

Ambasador Szwajcarii w Polsce Lukas Beglinger przypomniał podczas konferencji, że w 2007 r. Szwajcaria zdecydowała się przeznaczyć dla Polski 489 mln franków (ok. 1,7 mld zł). Zaznaczył, że to największy program dwustronnej współpracy do jakiego przystąpiła Szwajcaria. Jak podkreślał ambasador, udzielenie pomocy gospodarczej dla Polski zostało także zatwierdzone przez Szwajcarów w referendum.

Projekt dotyczący społecznej odpowiedzialności biznesu zakończy się w sierpniu 2015 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama