REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O efektywności i skuteczności sądownictwa na konferencji "Państwo wobec przedsiębiorcy"

REKLAMA

"Państwo wobec przedsiębiorcy" - to tytuł zorganizowanej w Warszawie przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury konferencji. W spotkaniu udział wziął m.in. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Uczestnicy konferencji, wśród których - poza ministrem sprawiedliwości - byli także m.in. przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego oraz działającej przy Ministrze Sprawiedliwości Rady ds. Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości, dyskutowali m.in. na temat efektywności oraz skuteczności sądownictwa i prokuratury, a także o modernizacji zarządzania sądami.

REKLAMA

 

- Tempo rozwoju gospodarczego uwarunkowane jest nie tylko czynnikami ekonomicznymi. Obrót gospodarczy odbywa się w tzw. przestrzeni prawnej, która jest uzależniona od jakości prawa i poziomu jego stosowania - powiedział w trakcie spotkania Krzysztof Kwiatkowski. - Przedsiębiorca zwracający się do sądu z żądaniem udzielenia ochrony prawnej, powinien mieć gwarancję, że sąd będzie działał sprawnie, a procedura rozpoznania sprawy będzie zrozumiała i pozbawiona barier. W tym celu podległy mi resort podejmuje liczne inicjatywy legislacyjne - dodał.

 

Minister przypomniał m.in. o przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projekcie ustawy zmieniającej Kodeks postępowania cywilnego, który racjonalizuje ogólne zasady postępowania cywilnego i wprowadza jednolite reguły rozpoznawania spraw gospodarczych oraz tzw. zwykłych spraw cywilnych, przy jednoczesnym zachowaniu wyspecjalizowanych sądów gospodarczych, jako wydziałów sądów powszechnych. Ustawa ta została uchwalona 16 września 2011 r., a w życie wejdzie w drugim kwartale 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

- W Ministerstwie Sprawiedliwości opracowano też projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, która od 1 stycznia 2012 r. ułatwi obywatelom zakładanie typowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustawa przewiduje m.in. rezygnację z obligatoryjnej formy aktu notarialnego, upraszcza zawarcie umowy spółki w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie rejestrowe. W procesie rejestracji tej spółki doręczenia orzeczeń i pism sądowych dokonywane będą za pośrednictwem tego systemu - mówił Krzysztof Kwiatkowski.

 

Innym aktem prawnym, który wprowadza zasadnicze udogodnienia dla obywateli, w tym przedsiębiorców w zakresie rejestrów sądowych jest ustawa z 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.

 

Ułatwi ona dostęp do informacji o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, zapewni rangę dokumentu urzędowego odpisom, wyciągom i zaświadczeniom wydawanym w postaci papierowej lub elektronicznej. Ustawa ta przewiduje dla wszystkich zainteresowanych bezpłatny dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego w sieciach informatycznych, umożliwiając dostęp on-line do wszystkich części tego rejestru i do wszystkich aktualnie znajdujących się w nich danych.

 

Nowością będzie możliwość samodzielnego pobrania wydruku komputerowego z aktualnymi informacjami o podmiotach wpisanych do rejestru, który będzie miał moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, jeżeli posiada cechy umożliwiające jego weryfikację z danymi zawartymi w rejestrze. Przyjęte rozwiązania zapewnią oszczędność czasu i kosztów dla wszystkich zainteresowanych tymi danymi.

 

- Uproszczenie i przyspieszenie postępowań sądowych możliwe jest dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych - powiedział minister sprawiedliwości i przypomniał o uruchomionym 1 stycznia 2010 r. e-sądzie. - Aktualnie w sądach wdrażany jest protokół elektroniczny. Liczę, że jego zastosowanie skróci posiedzenia w sprawach cywilnych nawet o jedną trzecią - dodał.

 

W Ministerstwie Sprawiedliwości opracowano także kolejny projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego, w którym zaproponowano dalszą informatyzację postępowań sądowych (elektroniczne postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym, elektronizację postępowania egzekucyjnego, poszerzenie kompetencji referendarzy).

 

- Doniosłe znaczenie dla przedsiębiorców ma możliwość rozstrzygnięcie sporu w drodze mediacji. Dlatego podległy mi resort promuje alternatywne metody rozwiązywania sporów. W celu przeciwdziałania przewlekłości postępowań sądowych prowadzone są też wielopłaszczyznowe działania nadzorcze i organizacyjne - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Jestem przekonany, że wszystkie te podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości działania przyczynią się do poprawy sprawności postępowań sądowych, w tym również i tych, które toczą się z udziałem przedsiębiorców - zakończył.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA