Internet szerokopasmowy dla mazowieckich instytucji i przedsiębiorstw
REKLAMA
REKLAMA
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik ocenił, że to największy projekt w ramach funduszy unijnych w naszej części Europy.
Podkreślił, że Mazowsze jest regionem bardzo zróżnicowanym pod względem dostępu do szerokopasmowego internetu. W Warszawie dostęp ten wynosi 100 proc. Z kolei najbardziej ubogie w internet są obszary wiejskie. "Internet to nie tylko informacja, to również możliwość nauki, pracy, a także wielu usług administracyjnych i społecznych" - przekonywał.
Poinformował, że projekt ma objąć 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorstw (na terenie woj. mazowieckiego jest zarejestrowanych 650 tys. firm) oraz 90 proc. wszystkich mieszkańców województwa.
REKLAMA
Cała inwestycja pochłonie prawie 0,5 mld zł, z czego 85 proc. to pieniądze unijne, a 15 proc. - środki samorządu województwa mazowieckiego. W ramach projektu zaplanowano budowę światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej o długości ok. 3640 km.
Prezes Agencji Rozwoju Mazowsza Krzysztof Filiński poinformował, że obecnie trwają konsultacje społeczne z operatorami w sprawie tej inwestycji. "Po ich zakończeniu rozpoczniemy proces notyfikacji projektu z Komisją Europejską. Do końca roku ogłosimy postępowanie przetargowe na wykonawcę i operatora sieci" - dodał.
Filiński powiedział PAP, że optymistycznym terminem wyłonienia wykonawcy jest przełom marca i kwietnia 2012 r. Projekt ma zagwarantować dostęp do internetu niemal wszystkim mieszkańcom Mazowsza już w 2014 roku.
Marszałek województwa mazowieckiego poinformował ponadto, że oprócz tego projektu samorząd realizuje kilka innych związanych z informatyzacją na łączną kwotę 822 mln zł.
REKLAMA
Wicemarszałek woj. mazowieckiego Marcin Kierwiński zaznaczył na konferencji prasowej, że działania samorządu są zgodne z Agendą Cyfrową dla Europy, strategicznym dokumentem dotyczącym elektronicznej gospodarki. Zakłada ona, że do końca 2020 roku każdy obywatel UE powinien mieć dostęp do internetu na wysokim poziomie.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zwróciła uwagę, że "władze regionu prowadzą dalekowzroczną politykę, która stanowi zarówno odpowiedź na codzienne wyzwania konkurencyjności, a także na kryzys, który nas dotyka". "Każda złotówka, która jest wydana na sektor innowacyjności, w tym na sektor komunikacji elektronicznej, na internet szerokopasmowy, wielokrotnie się mnoży i zwraca się w całej gospodarce" - dodała.
Streżyńska oceniła, że Mazowsze, Małopolska i Wielkopolska są zdecydowanymi liderami w Polsce w realizacji projektów szerokopasmowych. Zaraz za nimi plasuje się Łódź, Lubuskie i Pomorskie
REKLAMA
REKLAMA