REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internet szerokopasmowy dla mazowieckich instytucji i przedsiębiorstw

REKLAMA

 Samorząd województwa mazowieckiego rozpoczął realizację projektu regionalnej sieci szerokopasmowej, dzięki której niemal każdy mieszkaniec Mazowsza będzie miał dostęp do internetu. Wartość inwestycji to 493 mln zł, z czego 85 proc. to środki unijne.

 

REKLAMA

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik ocenił, że to największy projekt w ramach funduszy unijnych w naszej części Europy.

Podkreślił, że Mazowsze jest regionem bardzo zróżnicowanym pod względem dostępu do szerokopasmowego internetu. W Warszawie dostęp ten wynosi 100 proc. Z kolei najbardziej ubogie w internet są obszary wiejskie. "Internet to nie tylko informacja, to również możliwość nauki, pracy, a także wielu usług administracyjnych i społecznych" - przekonywał.

Poinformował, że projekt ma objąć 100 proc. instytucji publicznych i przedsiębiorstw (na terenie woj. mazowieckiego jest zarejestrowanych 650 tys. firm) oraz 90 proc. wszystkich mieszkańców województwa.

REKLAMA

Cała inwestycja pochłonie prawie 0,5 mld zł, z czego 85 proc. to pieniądze unijne, a 15 proc. - środki samorządu województwa mazowieckiego. W ramach projektu zaplanowano budowę światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej o długości ok. 3640 km.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes Agencji Rozwoju Mazowsza Krzysztof Filiński poinformował, że obecnie trwają konsultacje społeczne z operatorami w sprawie tej inwestycji. "Po ich zakończeniu rozpoczniemy proces notyfikacji projektu z Komisją Europejską. Do końca roku ogłosimy postępowanie przetargowe na wykonawcę i operatora sieci" - dodał.

Filiński powiedział PAP, że optymistycznym terminem wyłonienia wykonawcy jest przełom marca i kwietnia 2012 r. Projekt ma zagwarantować dostęp do internetu niemal wszystkim mieszkańcom Mazowsza już w 2014 roku.

Marszałek województwa mazowieckiego poinformował ponadto, że oprócz tego projektu samorząd realizuje kilka innych związanych z informatyzacją na łączną kwotę 822 mln zł.

REKLAMA

Wicemarszałek woj. mazowieckiego Marcin Kierwiński zaznaczył na konferencji prasowej, że działania samorządu są zgodne z Agendą Cyfrową dla Europy, strategicznym dokumentem dotyczącym elektronicznej gospodarki. Zakłada ona, że do końca 2020 roku każdy obywatel UE powinien mieć dostęp do internetu na wysokim poziomie.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zwróciła uwagę, że "władze regionu prowadzą dalekowzroczną politykę, która stanowi zarówno odpowiedź na codzienne wyzwania konkurencyjności, a także na kryzys, który nas dotyka". "Każda złotówka, która jest wydana na sektor innowacyjności, w tym na sektor komunikacji elektronicznej, na internet szerokopasmowy, wielokrotnie się mnoży i zwraca się w całej gospodarce" - dodała.

Streżyńska oceniła, że Mazowsze, Małopolska i Wielkopolska są zdecydowanymi liderami w Polsce w realizacji projektów szerokopasmowych. Zaraz za nimi plasuje się Łódź, Lubuskie i Pomorskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA