REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,6 proc.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,6 proc wobec 11,7 proc. w lipcu - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim

 

REKLAMA

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia wyniosła 1 mln 855,3 tys. osób i była niższa, niż przed miesiącem o 7,8 tys. osób, czyli o 0,4 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 55,2 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,5 proc.), zachodnio-pomorskim (16 proc.), kujawsko-pomorskim (15,5 proc.), podkarpackim (15,1 proc.), lubuskim (14,5 proc.) oraz świętokrzyskim (14,1 proc.). Najniższe było w województwach: wielkopolskim (8,5 proc.), mazowieckim (9,2 proc.), śląskim (9,6 proc.) i małopolskim (9,8 proc.).

Z danych GUS na koniec sierpnia 2011 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 202,2 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 3,7 tys. więcej niż w lipcu 2011 r. i o 30,8 tys. mniej niż przed rokiem.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec sierpnia 434 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 37,3 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 23,6 tys. Przed rokiem było to odpowiednio 508 zakładów oraz 45,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 27 tys. osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 72,6 tys. ofert pracy, dla porównania przed miesiącem - 63,1 tys., a przed rokiem - 87,9 tys.

Z danych GUS na koniec drugiego kwartału 2011 roku wynika, że liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej wyniosła 10 mln 761,2 tys. osób, w tym w sektorze prywatnym 69 proc.

GUS poinformował również, że na ogólną liczbę 588,6 tys. podmiotów, 24,2 tys. dysponowało w końcu drugiego kwartału br. wolnymi miejscami pracy, z tego 13,1 proc. to jednostki sektora publicznego, a 86,9 proc. sektora prywatnego.

Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy wynosiła 61 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (84,7 proc.) i w jednostkach dużych (47,1 proc.)

Z informacji GUS wynika, że w pierwszym półroczu 2011 roku powstało 327,8 tys. nowych miejsc pracy, z tego 8,8 proc. w sektorze publicznym, a 91,2 proc. w sektorze prywatnym.

REKLAMA

GUS wyjaśnił, że w końcu drugiego kwartału nie obsadzone było jeszcze 13,8 tys., tj. 4,2 proc. nowo utworzonych miejsc pracy. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy zmalała o 24,3 proc.

Z badań wynika również, że w ciągu pierwszego półrocza 2011 roku zlikwidowano 202,1 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (90,7 proc.) oraz jednostkach małych (38,6 proc.)

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA