REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

60 proc. firm deweloperskich w dobrej kondycji

REKLAMA

Niemal 60 proc. polskich firm deweloperskich jest w dobrej kondycji, ale 20 proc. znajduje się w złej sytuacji finansowej i współpraca z nimi jest ryzykowna - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez CEE Property Group.

 

REKLAMA

Analiza kondycji finansowej firm deweloperskich, wykonana przez firmę Dun & Bradstreet Poland pokazuje, że 60 proc. z nich znajduje się w dobrej kondycji i charakteryzuje je minimalne ryzyko współpracy.

Natomiast niemal 20 proc. (19,6 proc.) polskich deweloperów znajduje się w złej sytuacji finansowej i współpraca z nimi jest ryzykowna. Przy współpracy z nimi zalecane jest egzekwowanie zabezpieczeń i branie gwarancji finansowych.

REKLAMA

Zdaniem członka zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacka Bieleckiego nie ma powodów do niepokoju. "W każdej branży jest grupa firm ryzykownych i sądzę, że 20 proc. to właśnie norma. Zdarzają się bankructwa zwłaszcza małych firm, ale średnie i duże mają się dobrze" - powiedział PAP Bielecki.

Do głównych czynników mających wpływ na ocenę dewelopera zaliczono wskaźnik płynności finansowej, stopień zadłużenia i rentowność. Ponadto na ocenę znaczny wpływ ma poziom zarejestrowanych przeterminowanych płatności wobec kontrahentów, ale też, jeśli wobec dewelopera prowadzone jest np. postępowanie naprawcze czy też proces likwidacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena podmiotu odbywa się na podstawie danych finansowych nie starszych niż dwa lata. W przypadku spółek prawa handlowego firma jest badana na podstawie bilansu i rachunku wyników. W przypadku podmiotów nieprowadzących pełnej księgowości ocena oparta jest na przychodach, kosztach i wynikach finansowych.

Zdaniem Pawła Grząbki, prezesa zarządu CEE Property Group wyniki badań nie są zatrważające i nie znaczy, że należy "bać się deweloperów".

REKLAMA

"Badania Dun & Bradstreet Poland są robione pod kątem kontrahentów, a nie klientów firm deweloperskich, choć tym ostatnim też wiele mówią o kondycji firmy. Deweloperzy a wraz z nimi cała branża budowlana mają w tej chwili powody do zadowolenia - oznaki paniki na rynku giełdowym i walutowym wielu inwestorów mogą skłonić do ucieczki w nieruchomości, jako bezpiecznej przystani, obok złota i franka. Ceny nieruchomości, jeśli kryzys się zaogni, owszem również mogą tracić na wartości, ale nie tyle ile papiery wartościowe" - powiedział PAP Grząbka.

Zwraca uwagę, że koniunktura w branży dewelopersko-budowlanej także może się pogorszyć, kiedy kryzys na rynkach finansowych wydłuży się, a kraje, w tym i Polska, wejdą w okres stagnacji lub recesji. W takiej sytuacji zacznie słabnąć popyt na wszelkie dobra trwałe w tym i mieszkania, co przełoży się z opóźnieniem na całą branżę. "To czarny scenariusz nie na najbliższe dni czy tygodnie, ale na miesiące, trzeba go brać pod uwagę" - powiedział prezes.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA