REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IBnGR: spożycie napędza wzrost gospodarczy

REKLAMA

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. było spożycie ogółem. Oznacza to, że pomimo niekorzystnych czynników zewnętrznych, konsumenci nie stracili zaufania do polskiej gospodarki. - ocenia Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową.

 

REKLAMA

"Druga połowa roku będzie gorsza niż pierwsza. Za to przyszły rok będzie lepszy niż 2011, mimo że dużym zagrożeniem wciąż jest kryzysowa sytuacja w Europie" - powiedział PAP dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową.

 

Według szacunków IBnGR, wzrost produktu krajowego brutto w drugim kwartale 2011 roku wyniósł 4,1 proc. w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego. Oznacza to, że drugi kwartał z rzędu nastąpiło nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Pomimo to, nadal można mówić o utrzymywaniu się względnie korzystnej koniunktury gospodarczej.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB wyniosło 1,0 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W takim ujęciu wzrost gospodarczy odnotował identyczną dynamikę jak trzy miesiące wcześniej.

 

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w drugim kwartale było spożycie ogółem, którego tempo wzrostu Instytut szacuje na 3,7 proc. Tempo wzrostu spożycia indywidualnego, czyli wydatków konsumpcyjnych ludności, wyniosło w tym czasie 4,1 proc. Było ono zatem nieco wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach roku.

 

Analitycy IbnGR uważają, że pomimo niekorzystnych czynników zewnętrznych, konsumenci nie stracili zaufania co do perspektyw rozwoju polskiej gospodarki. Na poziomie zbliżonym do odnotowanego w pierwszym kwartale ukształtowało się tempo wzrostu nakładów brutto na środki trwałe, czyli inwestycji. IBnGR szacuje, że w drugim kwartale wyniosło ono 5,9 proc. W porównaniu z poprzednimi latami jest to jeden z najwyższych kwartalnych przyrostów.

 

Jednak - jak podkreślają - nie jest to tempo zadowalające, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę odnotowane w poprzednich latach ujemne tempo wzrostu, oznaczające bezwzględny spadek poziomu inwestycji, a także potrzeby rozwojowe gospodarki. Wzrost dynamiki spożycia oraz wydatków inwestycyjnych złożyły się na wzrost popytu krajowego o 4,4 proc. . Najszybciej rozwijającą się w drugim kwartale częścią gospodarki było po raz kolejny budownictwo. Tempo wzrostu wartości dodanej w budownictwie wyniosło 14,6 proc., a produkcja sprzedana budownictwa wzrosła w tym czasie o 18,8 proc. Na dobre wyniki tego sektora w dużej mierze wpływ miało budownictwo infrastrukturalne, podczas gdy budownictwo mieszkaniowe, w dalszym ciągu, nie może powrócić na ścieżkę szybszego wzrostu.

 

Według prognozy IBnGR tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2011 roku wyniesie 3,8 proc., a więc będzie identyczne jak w roku poprzednim. W ujęciu kwartalnym, wzrost PKB będzie się obniżał z 4,4 proc. w pierwszym kwartale do 3,3 proc. w czwartym. Malejące tempo wzrostu w kwartałach będzie, przy ogólnej stabilizacji koniunktury, w dużej mierze efektem statystycznym wynikającym ze zwiększającej się w każdym kolejnym kwartale bazy odniesienia. W 2012 roku wzrost PKB w Polsce przyspieszy i wyniesie 4,2 proc., co będzie możliwe między innymi dzięki rosnącym drugi rok z rzędu inwestycjom oraz poprawie

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA