REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rolnik z działalnością gospodarczą musi udokumentować wysokość należnego podatku

Karolina Jagielska

REKLAMA

Osoby prowadzące działalność rolniczą, które jednocześnie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracują przy prowadzeniu takiej działalności i opłacają składki do KRUS, mają obowiązek do końca maja br. powiadomić KRUS o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności pozarolniczej za 2010 r.


Osoby te będą mogły kontynuować ubezpieczenie w KRUS od 1 czerwca 2011 r., jeżeli z zaświadczenia wydanego przez urząd skarbowy będzie wynikało, że należny podatek od przychodów z pozarolniczej działalności za 2010 r. nie przekroczył kwoty 2863 zł.

REKLAMA

 

Zaświadczenie powinno być wydane przez urząd skarbowy bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia (art. 306a § 5 Ordynacji podatkowej). Wniosek o zaświadczenie należy zatem złożyć odpowiednio wcześnie, aby samo zaświadczenie złożyć do KRUS w terminie do 31 maja 2011 r. Wydanie zaświadczenia nie podlega opłacie skarbowej (art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o opłacie skarbowej).

 

Jeżeli rolnik z przyczyn losowych nie złoży zaświadczenia w terminie, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu na złożenie zaświadczenia (art. 5a ust. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). Należy jednak pamiętać, że KRUS nie przywróci tego terminu, jeśli powód niezachowania terminu nie był losowy (np. zbyt późne zwrócenie się do naczelnika urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia o wysokości należnego podatku dochodowego z działalności nie będzie uznane za powód uzasadniający niezłożenie w KRUS zaświadczenia w ustawowym terminie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Termin na złożenie zaświadczenia w KRUS mija 31 maja 2011 r. Jeżeli rolnik nie dotrzyma tego terminu albo jeżeli kwota należnego podatku przekroczy limit 2863 zł, ubezpieczenie w KRUS ustanie z końcem maja br. (art. 5a ust. 4 i 6 ustawy o ubezpieczeniu rolników).

 

Oznacza to, że osoba taka od 1 czerwca 2011 r. będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w ZUS z tytułu działalności/współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Rolnik prowadzący działalność gospodarczą krócej niż 24 miesiące może do końca tego okresu skorzystać z możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne, które są liczone od podstawy równej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia - 415,80 zł (1386 zł x 30% = 415,80 zł). Za pozostałe osoby (przedsiębiorców nieuprawnionych do opłacania niższych składek oraz osoby współpracujące) składki na ubezpieczenia społeczne muszą być opłacane od wyższej podstawy wymiaru - tj. 60% prognozowanego na 2011 r. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2011 r. - 2015,40 zł).

 

Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS za każdą osobę prowadzącą działalność oraz za osobę współpracującą musi być opłacana od minimalnej podstawy wynoszącej 2704,31 zł (podstawę wymiaru stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2010 roku, włącznie z wypłatami z zysku).

 

Miesięczna kwota składek na ubezpieczenia w KRUS i w ZUS za czerwiec 2011 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

* Przy założeniu, że płatnik opłaca tę składkę w wysokości 1,67% podstawy wymiaru.

** W zależności od powierzchni gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika.

• art. 16 ust. 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1725

• art. 5a ust. 1, 3, 4, 6 i 7, art. 8 ust. 1, art. 17 ust. 1, 2 i 4 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800

• art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1725

• obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 1 kwietnia 2010 r. w sprawie rocznej kwoty granicznej - M.P. Nr 26, poz. 245

Karolina Jagielska

specjalista w zakresie ubezpieczeń

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA