REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucje komornicze będą szybsze i tańsze

REKLAMA

Współpraca komorników z bankami będzie łatwiejsza - zapowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przyczyni się do tego system OGNIVO służący do elektronicznej wymiany informacji. Dotąd korzystały z niego banki, Poczta Polska oraz ZUS. Od 11 kwietnia użytkownikami będą też komornicy.

Dzięki systemowi OGNIVO, za pośrednictwem komputera podłączonego do internetu oraz specjalnej aplikacji, komornicy sądowi będą mogli szybciej uzyskać od banków informacje o posiadanych przez dłużników rachunkach bankowych. Rozwiązanie zostało opracowane przez Krajową Radę Komorniczą oraz wyspecjalizowaną firmę. Operatorem systemu OGNIVO jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory, aby sprawdzić czy dłużnik ma rachunek w danym banku, komornik sądowy musiał wysyłać do banku oficjalne pismo w tradycyjnej papierowej formie. Taki proces był czasochłonny, a ryzyko popełnienia błędu stosunkowo duże. Wprowadzenie elektronicznej wymiany informacji między komornikami sądowymi a bankami ma to zmienić.

"Wypracowane wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową rozwiązanie pozwoli komornikom sądowym na szybszą i sprawniejszą komunikację z bankami, a w konsekwencji skróci czas oraz zwiększy skuteczność prowadzonych postępowań egzekucyjnych - ocenia sekretarz Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek.

Zapytania dotyczące rachunków bankowych dłużników będą zabezpieczane podpisem elektronicznym i przesyłane do banków za pośrednictwem programu komputerowego do obsługi kancelarii komorniczych, zintegrowanego z systemem OGNIVO. Po otrzymaniu informacji, bankowcy będą weryfikować zapytanie i udzielać na nie odpowiedzi. Zapytania będą obsługiwane nie tylko przez pracowników banku, ale też automatycznie.

REKLAMA

"System będzie samodzielnie pobierał dane dłużników, następnie sprawdzał w systemie bankowym czy dana osoba widnieje jako klient banku i odsyłał informację zwrotną, bez konieczności angażowania pracowników banku" - wyjaśnia kierownik Działu Wsparcia Rozliczeń w Krajowej Izbie Rozliczeniowej Maja Pawlukiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autorzy rozwiązania przekonują, że system jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż papierowa wymiana dokumentów. "Elektroniczna wymiana informacji (...) gwarantuje komornikowi sądowemu, że zawiadomienie zostało przesłane do właściwej jednostki organizacyjnej banku. Z kolei dla pracownika banku zapytanie otrzymane poprzez system OGNIVO jest gwarancją, że pochodzi ono od osoby uprawnionej do wykonywania czynności egzekucyjnych" - mówi Pawlukiewicz.

Krajowa Rada Komornicza zapewnia, że baza danych komorników sądowych będzie na bieżąco aktualizowana, co ma być podstawą weryfikacji i autoryzowania dostępu do systemu OGNIVO. Dzięki temu z systemu będą mogły korzystać tylko uprawnione osoby, a nie np. komornicy sądowi zawieszeni w czynnościach.

System OGNIVO funkcjonuje od 1 marca 2007 r. Do tej pory był wykorzystywany głównie do wymiany informacji związanych z rozliczeniami pomiędzy bankami oraz podmiotami współpracującymi z bankami.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA