REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przedstawił priorytetowe projekty ustaw gospodarczych

REKLAMA

20 priorytetowych projektów ustaw na ten rok, z 36 przedstawionych w czwartek przez kancelarię premiera, dotyczy gospodarki. Najważniejsze z nich to m.in. ustawa o obniżeniu składek do OFE, znosząca NIP dla niektórych podatników oraz Prawo atomowe.

Rząd wskazał sześć priorytetowych projektów przygotowanych przez resort finansów, m.in. nowelizację ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Chodzi o przedłużenie obecnych przepisów, które obowiązywały do końca grudnia 2010 r., a miały chronić firmy przed kryzysem.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnym ważnym projektem ma być nowela ustawy o finansach publicznych. Wprowadza ona regułę wydatkową, której głównym zadaniem jest ograniczanie m.in. wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym. Autorzy argumentują, że zmiany są konieczne, by z powodu nadmiernego przyrostu deficytu Polska nie utraciła znaczących środków z europejskiego funduszu spójności. Dlatego konieczna jest dalsza konsolidacja finansów publicznych, w tym finansów samorządów.

Według rządu, najważniejszymi aktami prawnymi dla resortu gospodarki powinny być: projekt dotyczący ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, Prawo atomowe oraz projekt noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Pierwszy z nich znosi bariery w ustawach, które regulują podejmowanie działalności gospodarczej; zmiany mają obejmować też m.in. przepisy podatkowe, o zamówieniach publicznych i ochronie danych osobowych.

REKLAMA

W rządowej ofensywie legislacyjnej znajduje się też: projekt ustawy o Funduszu Stabilizacyjnym (jego celem jest wzmocnienie stabilności instytucji finansowych, które prowadzą w Polsce działalność depozytowo-kredytową oraz roli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), a także projekt o odwróconym kredycie hipotecznym (ma on umożliwić głównie osobom starszym dostęp do dodatkowych źródeł finansowania) oraz projekt noweli ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (ma na celu uproszczenie i ujednolicenie tego systemu), ponadto projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.

Do priorytetów rządu należą też przepisy, które umożliwią budowę w Polsce elektrowni jądrowych, przygotowane przez resort skarbu. Chodzi o projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ma on określić m.in. szczegóły wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, decyzji zasadniczej oraz pozwolenia na budowę elektrowni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, oprócz wprowadzenia nowych zasad funkcjonowania tego rynku, wprowadza do polskiego prawa zapisy europejskich dyrektyw, m.in. dotyczących stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Resort infrastruktury ma cztery projekty priorytetowe, m.in. nowelizację ustawy o Funduszu Kolejowym. Chodzi o stworzenie warunków do zadłużenia Funduszu Kolejowego w wysokości umożliwiającej zbilansowanie inwestycji objętych Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Kolejnym ważnym projekt ma być ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która ma m.in. określać termin wyłączenia nadawania analogowego, zasady wyboru operatora multipleksu oraz zakres jego uprawnień i obowiązków. Istotnym projektem jest także nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodziny w nabywaniu własnego mieszkania. Nowela ma poszerzać kręg osób uprawnionych do finansowego wsparcia o jednoosobowe gospodarstwa domowe, jednocześnie wprowadzić zasadę, że wiek potencjalnych kredytobiorców nie może przekroczyć 35 lat.

Resort rolnictwa ma jeden priorytetowy projekt, który dotyczy Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Zasąpi ona Inspekcję Weterynaryjną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W rezultacie - jak argumentują autorzy - powstanie jednolity i zintegrowany system kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności na wszystkich etapach produkcji.

Ministerstwo Środowiska przygotowało trzy projekty. Dotyczą one m.in. zmiany formuły organizacyjno-prawnej parków narodowych (z powodu zmiany ustawy o finansach publicznych), wprowadzenie nowych mechanizmów dotyczących monitoringu i zarządzania jakością powietrza m.in. w aglomeracjach, a także przekazywania środków z umów sprzedaży jednostek przyznanej emisji.

Kolejne trzy priorytetowe projekty zostały przygotowane przez KPRM. Mają one na celu zmiany ustaw związanych z funkcjonowaniem funduszy emerytalnych. Chodzi o ograniczenie emisji jawnego długu publicznego wraz ze zwiększeniem efektywności funkcjonowania funduszy, a także o wprowadzenie subfunduszy o zróżnicowanym profilu inwestycyjnym pozwalających w różnych okresach aktywności zawodowej maksymalizować stopę zwrotu lub minimalizować jej zmienność.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA