REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przedstawił priorytetowe projekty ustaw gospodarczych

REKLAMA

20 priorytetowych projektów ustaw na ten rok, z 36 przedstawionych w czwartek przez kancelarię premiera, dotyczy gospodarki. Najważniejsze z nich to m.in. ustawa o obniżeniu składek do OFE, znosząca NIP dla niektórych podatników oraz Prawo atomowe.

Rząd wskazał sześć priorytetowych projektów przygotowanych przez resort finansów, m.in. nowelizację ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Chodzi o przedłużenie obecnych przepisów, które obowiązywały do końca grudnia 2010 r., a miały chronić firmy przed kryzysem.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejnym ważnym projektem ma być nowela ustawy o finansach publicznych. Wprowadza ona regułę wydatkową, której głównym zadaniem jest ograniczanie m.in. wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym. Autorzy argumentują, że zmiany są konieczne, by z powodu nadmiernego przyrostu deficytu Polska nie utraciła znaczących środków z europejskiego funduszu spójności. Dlatego konieczna jest dalsza konsolidacja finansów publicznych, w tym finansów samorządów.

Według rządu, najważniejszymi aktami prawnymi dla resortu gospodarki powinny być: projekt dotyczący ograniczania barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, Prawo atomowe oraz projekt noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Pierwszy z nich znosi bariery w ustawach, które regulują podejmowanie działalności gospodarczej; zmiany mają obejmować też m.in. przepisy podatkowe, o zamówieniach publicznych i ochronie danych osobowych.

REKLAMA

W rządowej ofensywie legislacyjnej znajduje się też: projekt ustawy o Funduszu Stabilizacyjnym (jego celem jest wzmocnienie stabilności instytucji finansowych, które prowadzą w Polsce działalność depozytowo-kredytową oraz roli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), a także projekt o odwróconym kredycie hipotecznym (ma on umożliwić głównie osobom starszym dostęp do dodatkowych źródeł finansowania) oraz projekt noweli ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (ma na celu uproszczenie i ujednolicenie tego systemu), ponadto projekt ustawy budżetowej na przyszły rok.

Do priorytetów rządu należą też przepisy, które umożliwią budowę w Polsce elektrowni jądrowych, przygotowane przez resort skarbu. Chodzi o projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ma on określić m.in. szczegóły wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, decyzji zasadniczej oraz pozwolenia na budowę elektrowni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, oprócz wprowadzenia nowych zasad funkcjonowania tego rynku, wprowadza do polskiego prawa zapisy europejskich dyrektyw, m.in. dotyczących stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Resort infrastruktury ma cztery projekty priorytetowe, m.in. nowelizację ustawy o Funduszu Kolejowym. Chodzi o stworzenie warunków do zadłużenia Funduszu Kolejowego w wysokości umożliwiającej zbilansowanie inwestycji objętych Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Kolejnym ważnym projekt ma być ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która ma m.in. określać termin wyłączenia nadawania analogowego, zasady wyboru operatora multipleksu oraz zakres jego uprawnień i obowiązków. Istotnym projektem jest także nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodziny w nabywaniu własnego mieszkania. Nowela ma poszerzać kręg osób uprawnionych do finansowego wsparcia o jednoosobowe gospodarstwa domowe, jednocześnie wprowadzić zasadę, że wiek potencjalnych kredytobiorców nie może przekroczyć 35 lat.

Resort rolnictwa ma jeden priorytetowy projekt, który dotyczy Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Zasąpi ona Inspekcję Weterynaryjną, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W rezultacie - jak argumentują autorzy - powstanie jednolity i zintegrowany system kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności na wszystkich etapach produkcji.

Ministerstwo Środowiska przygotowało trzy projekty. Dotyczą one m.in. zmiany formuły organizacyjno-prawnej parków narodowych (z powodu zmiany ustawy o finansach publicznych), wprowadzenie nowych mechanizmów dotyczących monitoringu i zarządzania jakością powietrza m.in. w aglomeracjach, a także przekazywania środków z umów sprzedaży jednostek przyznanej emisji.

Kolejne trzy priorytetowe projekty zostały przygotowane przez KPRM. Mają one na celu zmiany ustaw związanych z funkcjonowaniem funduszy emerytalnych. Chodzi o ograniczenie emisji jawnego długu publicznego wraz ze zwiększeniem efektywności funkcjonowania funduszy, a także o wprowadzenie subfunduszy o zróżnicowanym profilu inwestycyjnym pozwalających w różnych okresach aktywności zawodowej maksymalizować stopę zwrotu lub minimalizować jej zmienność.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA